همه چیز در مورد کلیسا ساگرادا فامیلیا

کلیسا ساگرادا فامیلیا

اگر از ال‌کلاسیکوی اسپانیا بگذریم، دومین جاذبه کشور اسپانیا ایالت کاتالونیای آن به مرکزیت شهر بارسلون است. شهر بارسلون با نمای مربعی شکل خود، دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. در شهر بارسلون بناهای باشکوه زیادی وجود دارد، اما کلیسا ساگرادا فامیلیا که به دست معمار توانمند اسپانیایی‌ها، آنتونی گائودی، ساخت آن در اواخر قرن هجدهم شروع شده است و همچنان هم ادامه دارد، سالانه نزدیک به سه‌میلیون نفر را از سرتاسر دنیا جذب خود می‌کند. این کلیسا برای مذهب کاتولیک است و معنای آن به فارسی خانواده مقدس است.

نمای بیرونی کلیسا

نمای بیرونی کلیسا به معنای واقعی کلمه وصف ناپذیر است. مناره های باشکوه این نما که از دوردست ها دل ربایی می‌کند، ارتفاعی به اندازه صد و هفتاد متر دارد. کنده کاری‌ها و ساخت اَشکالات مختلف از فرشته‌ها و شبیه به آن ها تحسین هر بیننده ای را در می‌آورد. این اشکالات همه الهام گرفته از انجیل است. آنتونی گائودی با طراحی این کلیسا و شروع به ساخت آن هدیه ای بی نظیر به تمام معماران دنیا داد، که بتوانند همچین ایده هایی را پیاده سازی کنند و از دیر به پایان رسیدن آن هیچ هراسی نداشته باشند. این معمار معروف پانزده سال از اواخر عمر خود را صرف کلیسا کرده، اما هنوز تکمیل نشده است و قرار است تا پایان سال ۲۰۲۶ ساخت آن تمام شود.

کلیسا ساگرادا فامیلیا

نمای داخلی کلیسا

داخل کلیسا از نظر ظرافت چیز کمی از نمای بیرونی آن ندارد. در ساخت این کلیسا با الهام گرفتن از دوازده حواریون حضرت عیسی(ع)، از دوازده رنگ استفاده کرده‌اند. کلیسای ساگرادا فامیلیا گنجایش نزدیک به پانزده هزار نفر را دارد، که یکی از ویژگی های خاص آن به شمار می‌رود. داخل نما هم شبیه قسمت خارجی آن از کتاب انجیل الهام گرفته اما تفکرات گائودی هم تاثیرگذار بود.

آشنایی با کلیسای وانک در اصفهان

یکی از بخش های اصلی این سازه، راز و نیازهای قدیس نام دارد که همان طور که از اسم آن هم مشخص است، تولد حضرت مسیح را نشان می دهد. این قسمت بین سال های ۱۸۹۴ تا ۱۹۳۰ ساخته شده است و تنها نمایی از این بنا است که نقریبا در زمان زنده بودن آنتونی گائودی به پایان رسید. او این قسمت را نمادی از زندگی و تولد می دانست، این قسمت ۳ ورودی دارد که همان نمادهای امید در چپ، ایمان در راست و نیکوکاری و خوش قلبی در مرکز است. این کلیسا از بخش های بسیار زیادی تشکیل شده است که این فقط یکی از بخش های آن است، در هر قسمت بیشترین جزییات ممکن به کار رفته است و هر قسمت واقعا شبیه به یک بنای جدا و کامل است.

نمای داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا

اگر چه نمای بیرونی کلیسا در واقع خود یک شاهکار هنری است اما نباید نمای داخلی آن را فراموش کنیم که وقتی که قدم به داخل آن می گذارید شکوه آن را بیشتر حس می کنید. اصلی ترین عنصرهایی که آنتونی گائودی در این اثر خود از آن ها استفاده کرده است، نور و رنگ است و همین هم یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث شده تا این شاهکار او به چیزی هنجار شکن و فرای تصور تبدیل شود. درست مثل نمای بیرونی آن، در نمای داخلی این کلیسا هم نمادها و سمبل های مذهبی هم دیده می شود و مجسمه ها و تندیس های ساخته شده در آن الهام گرفته از داستان های انجیل است.

کلیسا ساگرادا فامیلیا

علاوه بر این، فضای داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا به شدت الهام گرفته شده از سبک شخصی آنتونی و گائودی و طبیعت هم هست، سبک آن در واقع تلفیقی از سبک معماری گوتیک و سبک شخصی آنتونی گائودی است، ستون هایی که در آن داخل آن به کار رفته به شکل تنه های درخت است و به همین دلیل وقتی که به آن وارد می شوید حسی شبیه حس وارد شدن به طبیعت را پیدا می کنید.

منبع الی گشت

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها