معرفی چهل قله دنا

قله دنا ، مرتفع ترین قله رشته کوه زاگرس است و خط الراس آن ۹۰ کیلومتر می‌باشد. این قله استوار ۴۴۳۵ متر ارتفاع دارد و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج جای گرفته است. قله برافراشته دنا جزء ۱۵۱۵ قله بلند در سراسر جهان است و در شهرستان سیسخت قرار دارد.

بر خلاف تصور عموم، دنا یک قله نیست؛ بلکه رشته‌کوهی در زاگرس است که از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده‌است و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌گردد.

قله دنا
قله دنا

دنا از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا ۷۰ کیلومتری شمال غرب آن ادامه می‌یابد. کوه از شمال غرب روستای کتا آغاز و به سمت جنوب شرق منطقه کاکان امتداد یافته‌است که بیش از ۸۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ کیلومتر پهنای متوسط است.

بلندترین قلهٔ رشته‌کوه دنا، قله ب‍یژن۳ قاش‌مستان،میباشد با ۴۴۰۹ متر ارتفاع و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در دامن این کوه جای گرفته‌است.

 

قله دنا
قله دنا

 

منطقهٔ حفاظت‌شده قله

مرز شرقی منطقه حفاظت شده دنا از شمال شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا شروع می‌شود. از مهم‌ترین پاسگاه‌های محیط بانی می‌توان محیط بانی خاریدون، محیط بانی روستای کره محیط بانی اب سپاه و میمند را نیز نام برد.دنا به‌عنوان یک ذخیره‌گاه زیست‌کره با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۸۲۱ هکتار در جنوب غربی کشور در استان کهگیلویه و بویر احمد E5121 عرض جغرافیایی و N3057 طول جغرافیایی قرار دارد.

 

قله دنا
قله دنا

 

در دامنه‌های دنا دره‌های متعددی وجود دارند که پر از چشمه کوچک و بزرگ است. بسیاری از این چشمه‌ها از زیر برف می‌جوشند و از دامنه‌های پرشیب دنا نیز سرازیر می‌شوند و سپس از پیوستن به یکدیگر رودخانه‌های سرد، شیرین و زلال بشار و خرسان را شکل میگیرند.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها