عکسی بسیار شگفت انگیز از چهره مرد ۹۵۰۰ ساله +جزئیات

میراث های گذشته برای همه ی انسان ها با ارزش و حفظ آن ها حیاتی است. دانستن درباره ی گذشتگان به ما کمک می کند  تا هم بتوانیم اطلاعاتی از آن ها و نحوه ی زندگیشان به دست بیاوریم و آن ها را بشناسیم و هم اینکه از این اطلاعات به درد بخور همیشه کشف های مهمی انجام می شود. در این موضوع، ابزارهای دیجیتال نقش خیلی مهمی در بسیاری از کشفیات داشته اند. در تحقیقات اخیر، ابزارهای دیجیتال به محققان کمک کرده اند تا بتوانند صورت مرد دوران نئوتلیکی را در داخل جمجمه ای که از او بر جای مانده، شبیه سازی کنند. اگر کنجکاو شدید تا بدانید صورت این مرد ۹۵۰۰ ساله چه شکلی است، در ادامه با تاریخ ما همراه باشید.

دانشمندان به شیوه ی مهندسی معکوس، پرده از راز یکی از جالب ترین کشفیات تاریخ برداشتند و این کار آن ها باعث شد تا موزه ی بریتانیا، به یکی از مهم ترین موزه های دنیا تبدیل شود. داریم در مورد جمجمه ی جریکو (Jericho) صحبت می کنیم، فردی که جمجه ی کشف شده از او متعلق به ۹۵۰۰ سال پیش است و در آن زمان زندگی می کرده است.

در پایین می توانید جمجمه جریکو، این مرد ۹۵۰۰ ساله را ببینید. همانطور که در تصویر هم می بینید، این جمجمه با خاک فشرده شده است و بعد از آن یک لایه از گچ روی آن پوشیده شده است تا بتوان آن را بازسازی کرد. جای خالی چشمان جریکو را هم دو تا صدف پر کرده است!

جمجمه ی جریکو که امروزه در موزه ی بریتانیا نگهداری می شود، امروزه قدیمی ترین شی ایی است که این موزه دارد و وجود آن و نبود اطلاعات درستی از صورتی که در این جمجمه قرار داشته بوده است باعث می شود تا موضوع آن به یکی از مبهم ترین و راز آلودترین معماها تبدیل شود.

حالا خوشبختانه به کمک فناوری دیجیتال ۳ بعدی و تکنیک های خاص بازسازی، دانشمندان توانسته اند صورت فردی را که در داخل جمجمه بوده است را تشخیص دهند. جالب است بدانید که چهره ی فردی که محققان به آن دست پیدا کرده اند و در تصویر هم می توانید ببینید، تخمین زده شده که متعلق به مردی ۴۰ ساله با بینی شکسته است.

یک کشف بی نظیر در تمام دوران: جمجمه جریکو

جمجمه ی جریکو یکی از ۷ جمجمه ای بود که محققان در سال ۱۹۵۳ در منطقه ای به نام تل اس سلطان، به دست آورده و کشف کردند. آن ها نتیجه ی تحقیقات خود را این طوری توضیح دادند: ما به پرتره ی جمجمه ی مردی که در جریان حفاری ها پیدا کرده بودیم، دست پیدا کردیم. این مرد بیشتر از ۷۰۰۰ سال پیش زندگی می کرده و مرده است. هیچ باستان شناسی حتی فکرش را هم نمی کرد که به چنین کشف شگفت انگیزی دست پیدا کند.

اگر چه ۷ جمجمه ای که در جریان حفاری های در منطقه ی جریکو پیدا شده اند، در جزییات با هم فرق دارند اما همه ی آن ها با خاک محکم کاری شده بوده اند تا از ویژگی های ظریفی که در صورت این افراد بوده است، مواظبت شود که گوش ها، چانه و بینی از این اجزا بوده اند. صدف های دریایی داخل چشمان هم نشان دهنده ی چشم ها هستند.

بعد از اینکه این ۷ جمجمه پیدا شدند، حفاری های بیشتری در خاور میانه انجام شد که نتیجه ی این حفاری ها، به دست آمدن ۵۰ جمجمه ی دیگر در بخش های مختلفی مخصوصا ترکیه بود. اگر چه باستان شناسان و محققان توانستند این جمجمه ها را به دست بیاورند و روی آن ها تحقیقاتی انجام دهند، اما هنوز نتوانسته اند متوجه شوند که در گذشته دقیقا چه افرادی برای اینکه جاودانه شوند، انتخاب می شده اند و چرا.

جدا کردن گچ از استخوان مرد ۹۵۰۰ ساله به صورت مجازی

بعد از اینکه این جمجمه ها کشف شد و پرتره ی اولیه ای از آن ها به دست آمد، تصمیم گرفته شد تا این جمجمه ها برای تحقیقات بیشتر به موزه ی بریتانیا فرستاده شود. در سال ۲۰۰۹، جمجمه ی چریکو تحت سی تی اسکن قرار گرفت و بالاخره محققان توانستند بقایای انسان  را زیر گچ پیدا کنند. این اسکن نشان داد که جمجه ای که پیدا شده است، جمجمه ی یک فرد بالغ بوده است و فک این اسکلت این احتمال را قوی کرد که این جمجمه مربوط به یک فرد مذکر است نه مونث. همچنین در این سی تی اسکن مشخص شد که تیغه های بینی این فرد شکسته شده بوده است. همچنین یک سوراخ کوچک هم در پشت جمجمه دیده می شود، وجود این سوراخ به این دلیل بوده است تا بتوانند داخل آن را با خاک پر کنند.

منبع الی گشت
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات