ماراتن۱۹۰۴؛ کمدی‌ترین مسابقه تاریخ المپیک

عجیب‌ترین مسابقه تاریخ المپیک مربوط به دو ماراتن بازی‌های ۱۹۰۴ است که بعید به نظر می‌رسد دوندگان دوباره چنین اتفاقاتی را حین مسابقه تجربه کنند. مسابقه دو ماراتن بازی‌های المپیک ۱۹۰۴ عجیب‌ترین رقابت در تاریخ بازی‌های المپیک است. این دوره از بازی‌ها در سنت لوئیس آمریکا برگزار شد و در رقابت دو ماراتن … منتظره‌ترین و البته کمدی‌ترین اتفاقات رقم خورد.

در مسابقه دو ماراتن ۳۲ نفر شرکت کرده بودند، اما فقط ۱۴ نفر به خط پایان رسیدند که این کمترین تعداد ورزشکاران رسیده به خط پایان دوی ماراتن در بازی‌های المپیک است. همچنین در میان دونده‌هایی که در خط شروع قرار گرفته بودند تعداد انگشت شماری قبلا در دوی ماراتن حضور داشتند و بقیه نفرات یا در مسافت میانی دویده بودند یا اصلا چیزی به اسم دو ماراتن را تجربه نکرده بودند.

دو نفر از شرکت کنندگان به نام‌های لین تانیان و جان مشیانی از قبیله تسوانا از آفریقا جنوبی آمده بودند و آن‌ها اولین سیاه پوستانی بودند که در المپیک مدرن شرکت کردند. مسابقه در یک مسیر آسفالت نشده که گرد و غبار زیادی هم در هوا ایجاد می‌کرد، برگزار شد. این مسئله تنفس را برای ورزشکاران سخت کرده بود. فقط هم یک ایستگاه آب در کیلومتر ۱۹ مسابقه در کنار جاده قرار داشت.

اتفاقات عجیبی که برای شرکت کنندگان رخ داد:

ماراتن۱۹۰۴، عجیب‌ترین و کمدی‌ترین مسابقه تاریخ المپیک
*گرسنگی بد موقع دونده کوبایی
یکی از شرکت کننده‌ها فلیکس کارواخال از کشور کوبا بود که با شلوار بلند و تی شرت سفید و کفش پیاده روی آماده مسابقه بود. یکی دیگر از شرکت کننده‌ها شلوار دونده کوبایی را تا زانو کوتاه کرد تا مسابقه برای او آسان‌تر شود.
با شروع مسابقه، او با سرعت معقولی در حال دویدن بود که ناگهان گرسنه می‌شود و سعی می‌کند با خوردن چند سیب از یک باغ خود را تا حدودی سیر کند، اما متاسفانه سیب‌ها خراب بودند و این دونده کوبایی دچار معده درد شد و همانجا کنار جاده از درد معده به خود می‌پیچید.

*حمله سگ‌های وحشی به دونده آفریقایی
تانیان دونده آفریقای جنوبی بسیار توانمند بود و در موقعیت خوبی قرار داشت که یک گروه سگ وحشی به او حمله کردند و او نیز مجبور به فرار شد و در نهایت هم از دست سگ‌ها نجات پیدا کرد، اما بین ۱۴ نفر، نهم شد.

*گرد و غبار دونده آمریکایی را از پا انداخت
ویلیام گارسیا از آمریکا یکی دیگر از شرکت کننده‌هایی بود که مجبور به تسیلم شدن، شد. او به قدری در طول مسیر مسابقه گرد و غبار قورت داد که دچار خونریزی معده تقریبا مهلکی شد و نتوانست مسابقه را به پایان برساند.
ماراتن۱۹۰۴، عجیب‌ترین و کمدی‌ترین مسابقه تاریخ المپیک
*برنده متقلب که دستش رو شد
فرد لورز از آمریکا اولین نفری بود که از خط پایان عبور کرد و درست زمانی که آلیس روزولت دختر ریس جمهور آمریکا قصد داشت جایزه نفر اول را به او اهدا کند، یکی از مردم حاضر در محل خواستار توقف مراسم شد و دونده آمریکایی را به تقلب متهم کرد.
مشخص شد که لورز در کیلومتر ۱۴ دچار گرفتگی عضلات شده و بقیه مسیر را سوار ماشین شده است و نزدیک خط پایان از ماشین بیرون پریده و شروع به دویدن کرده است. البته خود مدعی شد که فقط قصد شوخی داشته و نمی‌خواسته خودش ر به عنوان فرد برنده معرفی کند.
ماراتن۱۹۰۴، عجیب‌ترین و کمدی‌ترین مسابقه تاریخ المپیک
*توهم قهرمان در خط پایان مسابقه
توماس هیکس از آمریکا توانست به عنوان نفر اول با زمان ۳ ساعت و ۲۸ دقیقه و ۵۳ ثانیه از خط عبور کند که پایین‌ترین رکوردی بوده که برای یک قهرمان در تاریخ دو ماراتن المپیک ثبت شده است. اما نکته جالب این است که رقابت او هم به صورت معمولی به پایان نرسید.
او نزدیکی خط پایان از شدت خستگی، رنگ صورتش پریده بود و به سختی می‌توانست قدم بردارد. مربیانش نیز او را در مسیر راهنمایی می‌کردند تا به خط پایان برسد. هیکس دچار توهم شده بود و فکر می‌کرد باید ۳۲ کیلومتر دیگر بدود که با هدایت مربیانشان از خط پایان عبور کرد.

سرنوشت افرادی که کمدی‌ترین ماراتن المپیک را خلق کردند:
*لورز به دلیل تقلبی که انجام داده بود مادام العمر محروم شد، اما سپس این محرومیت او بخشیده شد و توانست در ماراتن بوستون شرکت کند.

*کارواخال کوبایی برای حضور در ماراتن ۱۹۰۶ آتن از سوی یونان حمایت مالی شد، اما او به مسابقه نرسید و روزنامه‌های کوبا اعلام کرده اند که او مرده است، اما یک سال بعد کارواخال به هاوانا برگشت، اما سرگذشت رازآلودش در یک سال که خبری از او نبود نامشخص ماند.

*هیکس قهرمان المپیک، برای پنج سال دیگر به دو ماراتن ادامه داد سپس به همراه دو برادرش به کانادا مهاجرت کرد.

این عجیب‌ترین و بحث برانگیزترین مسابقه در تاریخ المپیک بود که بعید است دیگر شاهد آن باشیم و هیچ یک از دوندگان مسابقه‌ای مانند دو ماراتن سنت لوئیس را تجربه نمی‌کنند.
منبع خبرگزاری ایسنا

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها