تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

سورنا بزرگ اشکانی

سورنا با “ارد ” اول (قرن اول قبل از میلاد) معاصر بود و از نظر شهرت و ثروت پس از شاه رتبه اول را داشت .او تنها کسی بو که اجازه داشت در موقع تاجگذاری شاه کمربند شاهی را به کمر ببندد.

سورنا بزرگ اشکانی
تصویری مجسمه اشکانی که به سورنا سردار بزرگ نسبت می دهند. این مجسمه در چهارمحال بختیاری به دست آمد
مطالب خواندنی:


سورنا در خانواده ای اشرافی متولد شد.او قدی بلند و چهره ای زیبا داشت.و خردمند و شجاع بود.
پلوتارک تاریخ نویس یونانی در باره او مینویسد هنگام سفر هزار شتر وسایل سفر او را حمل میکردند.هزار سواره نظام زره پوش و همچنین هزار سواره نظام عادی او را همراهی میکردند.او بیش از ده هزار سواره نظام و خدمه داشته است؛سورنا شهر سلوکیه را تصرف کرد و ارتش روم را در سال ۵۲ قبل از میلاد شکست داد که فرماندهی آنرا به سیاستمدار رومی کراسوس به عهده داشت .(همانکه که جنبش
استارتاکوس را در روم سرکوب کرده بود)کراسوس و پسرش در این جنگ کشته میشوند و سپاهیان رومی به اسارت اشکانیان در می آیند.
پلوتارک در باره این جنگ مینویسد سورنا سر و دست کراسوس را میفرستد برای “ارد” که برای بستن پیمان صلحی در ارمنستان به سرمیبرد اما در سلوکیه این شایعه را منتشر میکند که کراسوس زنده است و به زودی به شهر آورده میشود.
او به این شیوه به سلوکیه وارد میشود و آنجا را تصرف میکند.محبوبیت سورنا که ۳۰ سال از عمرش نگذشته بود بین سپاهیانش بعد از پیروزی بر ارتش روم باعث وحشت شاه گردید و مدتی بعد از این پیروزی او به دستور شاه به قتل رسید.
مورخان ایرانی و یونانی راجب سورنا اتفاق نظر دارند تقریبا در تمام کتب تاریخی راجب دلاوریها و مرگ ناجوانمردانه او اینطور آمده:
که این سورنا بوده که ارد را به تخت نشاند و شهر سلوکیه را تصرف کرده و اولین کسی بوده که بر دیوار شهر مذکور بر آمده و بادست خود اشخاصی را که مقاومت میکردند به زیر افکنده .
وی در این هنگام بیش از ۳۰ سال نداشت و مع هذا به حزم و احتیاط و خردمندی شهره بودو بر اساس این صفات کراسوس سردار رومی را مغلوب کرد که نخست جسارت و تکبر کراسوس و یائسی که بر اثر بدبختیها به سورنا دست داده بود به آسانی وی را در دامهایی افکند که سورنا برایش گسترده بود با این حال ارد به جای اینکه سورنا را پاداشی نیک دهد براو رشک برد و نابودش کرد

منبع نوشته : لغت نامه دهخدا، اثر علی اکبر دهخدا/ سورنا

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

22
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
Whitemorning
مهمان
Whitemorning

ممنون هرچند کوتاه اما مفید بود.

رضا
مهمان

آیا قرآن ساخته ی سلمان فارسی است؟

شاپور مرداسی
مهمان
شاپور مرداسی

آین سلمان فارسی خاین بود که ایران رو به مشتی عرب فروخت و راههای نفوذ و پیروزی سپاه اعراب به ایران رو فراهم کرد مردک وطن فروش

صوفی
مهمان
صوفی

سلمان فارسی به شهادت بعضی منابع تاریخی یک جوان نیک نژاد ایرانی است که پدرش از نسل دیوانداران بود . اما وی به خاطر آشنایی با یک کشیش به فکر آن افتاد که به گرد جهان برود و به دنبال مذاهب جدید برسد . روزبه در این سفر به بیزانس (قطب مسیحیت شرق) رفت و در احوال دین مسیح بدان جا رسید که کاردینال اعظم شد . پاپ بیزانس به حال مرگ بود که او را گفت : بعد از من تو پاپ خواهی شد و زمام امور کلیسای بیزانس به دست تو خواهد افتاد . هشدار که من علائم… مطالعه کامل... »

بهمن سوشیانت
مهمان
بهمن سوشیانت

نه عزیزم قران نه ساخته سلمان نه علی نه پیامبر . قران سخن خداست
درود بر ایرانی و بعد از آن درود بر اسلام

سوگند جون
مهمان
سوگند جون

خیلی عالی بود . به امید پر بار تر شدن

بابك
مهمان
بابك

با سلام
امید بر آن داشتم که از سردار بزرگ ایرانی که هنوز رشادت های او زبان زد ایرانی و غیر ایرانی است جای بیشتری در این صفحه داشت و توضیحات بیشتری را برای هر ایرانی از زندگی آن بزرگ مرد عرضه می داشتید ولی افسوس..!!

محمدعلی عباسی
مهمان
محمدعلی عباسی

آیا از تاریخ دقیق روز حمله سورنا به کراسوس اطلاعاتی موجود می باشد؟
لطفا با E-mail به من اطلاع دهید
با تشکر و سپاس فراوان

جواد
مهمان
جواد

عجیبه که در مورد سورنا فقط همین قدر با کمی بیش و کم توی همه ی سایت ها نوشته. خیلی متاسف می شم وقتی می بینم عشق دوران کودکی و همچنین الان بزرگسالیم که همه ی دنیا می دونن چقدر برامون اسطوره ی مهمیه اینجوری ناشناس و غریبه. راستی راجع به این که سورنا همان رستمه هم اگه می تونین مطلب گیر بیارید و برامون بذارین رو سایت. در کل مرسی، خوب بود. قضیه ی حیله ی ورود به سلوکیه رو نمی دونستم!

احمد رضا
مهمان
احمد رضا

به زودی اخبار بسیار جالبی در مورد سورنا خواهید شنید
موفق و موید باشید

آرین کشوری
مهمان
آرین کشوری

نه،این سایتو ببین:
https://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/333391/%D8%B1%D8%B2%D9%85-%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%86%D8%A7-%D9%88-%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%B3?q=%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%86%D8%A7&score=6.304377&rownumber=2
چند تا سایت خوب دیگه هم است اگه برات جالبه می تونی به من ایمیل بزنی:
ariankeshvari83@gmail.com

منیژه
مهمان
منیژه

سلام دوست عزیز
از آنجاییکه سورن و سورنا هر دو نام این سپهبد ایرانی میباشد، خیلی بهتر خواهد شد که در متنتان به هر دو اسم اشاره نمایید، زیرا دیده میشه که در بسیاری از سایتهای اینترنتی ریشه سورن را به اشتباه متعلق به زبان هندی می دانند در صورتیکه این نام زیبا، نام یک سردار دلیر ایرانی است که شما مفصلا توضیح دادید.

با تشکر از شما

میلاد
مهمان
میلاد

با سلام بدبختانه سورنا هم در دام توطئه هایی افتاد که مردان بزرگی از ایران رو نابود کرده . افسوس … البته نمیتوان از منافع متضاد بزرگان ایرانی و شاهان چشم پوشی کرد چون اغلب موارد از هر دو طرف زیاده خواهی هایی نمایان میشده … ولی خب سورنا واقعا سردار شایسته ای بود ! این یه زندیگی نامه دیگه از اونه که از وبلاگ فرزانگان برداشته ام البته نظر نگارنده این زندیگی نامه در باره مرگ اون کمی بدبینانه است و فکر کنم کمی بیراهه رفته! : سورنا یکی از سرداران بزرگ و نامدار تاریخ است که سپاه ایران… مطالعه کامل... »

سورنا
مهمان
سورنا

با سلام
دوستان خوبم بیایید دست در دست هم دهیم
و آرزوی پیشینیان خود را به تحقق برسانیم
و آن آرزو چیزی جز سعادت. پیشرفت .قدرت و عزت ایران زمین نبود

pantea
مهمان
pantea

با سلام و احترام،

چنانچه برای سرکار مقدور است در مورد مطلبی که در متن فوق (سردار سورنا) آمده توضیح بیشتری دهید.

“او تنها کسی بود که اجازه داشت در موقع تاجگذاری شاه کمربند شاهی را به کمر ببندد.”

با تشکر
پانته آ

سورنا سهرابی
مهمان
سورنا سهرابی

سلام به همه دوستانم
خیلی از دیدن یادداشت های شما خوشحال شدم
تا امروز همه ازم می پرسیدن سورنا کیه
فکر می کردم کسی از زندگی این سردار اطلاعی نداره
باید به متن شما اضافه کنم
در ری مدتی زندگی کرد در جنوب ری باستان چشمه ای بنام او بود(چشمه علی در محله صفاییه دولت آباد امروز)
خاندان او بعد از مرگ وی در سیاست و مجلس مهستان باقی ماند خاندانش در هرات امروزی ساکن بودند

حسن
مهمان
حسن

با اهداء سلام و احترام
کاش می شد به یاد و احترام این حامیان و مرزداران و این بزرگمردان ایران زمین ، در تقویم رسمی کشور ، روزی را تعیین و از علاقمندان دعوت کنند تا مقالات و یافته ها و نظراتشان را ارائه نمایند.

حسن مهکی
مهمان
حسن مهکی

با اهداء سلام و احترام
کاش می شد به یاد و احترام این حامیان و مرزداران و این بزرگمردان ایران زمین ، در تقویم رسمی کشور ، روزی را تعیین و از علاقمندان دعوت کنند تا مقالات و یافته ها و نظراتشان را ارائه نمایند.
ایران اسلامی سربلند باد

بهمن سوشیانت
مهمان
بهمن سوشیانت

دل خجسته ای داری شما
اینا تاریخ مدارسو عوض کردن و هخامنشیان و اشکانیانو حذف کردن جاش تاریخ اسلامی گذاشتن . حالا بیان واسه منو تو روز ملی سورنا بزارن!!!

amir
مهمان
amir

سلام بر دوستان گلم از همه پیامهاتون ممنونم سورنا جنگید که آداب و روسوم کهن پارسی از بین نره پس خواهشن آخر اسم عزیز وطنمون اسلامی نزارید چون بزرگترین ننگ و بی احترامی به مردان بزرگ تاریخمونه.

mostafa
مهمان
mostafa

ba salam aval inke tof be rooohe salamane farsie khaen vatan foroosh bad yekhorde tahghigh konid bad nist in mojasame motalegh be roostaie soosan ke az tavbe ize hastesh izeh ham az sharhaie khozestan hast na chahar mahl albate ma izeiha va nesfe khozestan bakhtiyari hastim be in mojasame ham miagn marde parti