۱۰ نکته درباره کشته شدن ژولیوس سزار! (قسمت اول)

10 نکته درباره کشته شدن ژولیوس سزار! (قسمت اول)
ژولیوس سزار پس از  جنگ داخلی ۴۹ ق.م، پیروزمندانه به روم بازگشت. گفته می شود لژیون های او در طول مبارزات علیه جمهوری، در ۵۰ نبرد سرنوشت ساز دو میلیون نفر را کشتند. او در بازشگت به عنوان یک قهرمان مورد استقبال قرار گرفت اما سنای روم که از این بازگشت نگران بودند، نقشه قتل ژولیوس سزار را کشیدند. کشتن ژولیوس سزار یکی از مهمترین وقایع در تاریخ روم باستان می باشد. این امر منجر به وقوع یک سری پیامدهای تاریخی و اتفاقاتی شد که نتیجه آن تبدیل جمهوری روم به امپراطوری روم بود. با تاریخ ما همراه شوید تا ۱۰ نکته درباره کشته شدن ژولیوس سزار! (قسمت اول) را بدانید.

 

۱۰.قدرت ژولیوس سزار

قتل ژولیوس سزار
قتل ژولیوس سزار

ژولیوس سزار از همان روزهای اول به عنوان یکی از سه زمامدار روم همراه با پومپی و کراسوس، تا زمانی که با شکست آخرین نیروهای پومپی در ۴۶ ق.م به یک دیکتاتور تبدیل شد، بین مردم روم محبوب بود. او از یک فرمانده نظامی عادی به یک رهبر سیاسی واقعا توانا تبدیل شد.

علاوه بر این، او برخلاف پیشینیان خود، اهمیت زیادی به مردم می داد. او اصلاحات زیادی انجام داد تا زندگی مردم عادی روم بهبود یابد. او برای مناطق فقیر نشین غلات آورد و به بازنشستگان لژیون ها زمین داد. این باعث محبوبیت او پیش مردم شد و یک زنگ خطر برای مخالفان و اعضای سنا بود. قدرت سزار و حمایت مردم حسابی مخالفان را ترسانده بود.


۹.توطئه ژولیوس سزار

برای سنای روم واضح بود که قدرت گرفت سزار به عنوان یک دیکتاتور به معنای پایان جمهوری روم می باشد. سزار دشمنان زیادی در سنا داشت ولی به خاطر محبوبیت سزار بین ارتش و مردم، دستشان بسته بود.در همین طمان بود که آخرین تلاش ها برای حنثی کردن جمهوری صورت گرفت.

توطئه گران به ندرت در ملا عام ملاقات می کردند و به خانه های همدیگر می رفتند تا برنامه حمله را بچینند. آنها همه احتمالات را سنجیدند تا راه فرار و نجاتی برای سزار باقی نماند. در نهایت تصمیم گرفتند این کار را در سنا انجام دهند، زمانی که سزار نمیتواند نیروی امنیتی را داخل بیاورد. تا در آنجا به راحتی او را بکشند.


۸.بد شانسی در روز قتل ژولیوس سزار

همسر سزار
همسر سزار

توطئه گران شایعاتی که پیچیده بود ، هشدار دوستان سزار، خانواده و طرفدارانش را نمیتوانستند کنترل کنند. دوستان سزار به اعضای سنا مشکوک بودند و همسر سزار هم دائما کابوس می دید. همسرش مطمئن بود که اتفاقی خواهد افتاد و میخواست جلوی رفتن او به سنا را بگیرد. ولی بروتوس سزار را متقاعد ساخت که این حماقت ها را در نظر نگیرد و وظایف خود را انجام دهد. قبل از ورود او به مجلس، کاهنان پیش پای او مثل همیشه برایش قربانی کردند. بعد از آن سزار که از این همه نگرانی و تشویش خسته شده بود، محل قربانی را ترک کرد و به جایگاهش در مجلس سنا رفت.


۷. پانزدهم مارس: روز کشته شدن سزار

قتل سزار با نیمه مارس همزمان شد. سزار تصمیم داشت در ۱۸ مارس روم را برای مبارزات بیشتر ترک کند. سنا متوجه شد که نمیتواند بیشتر از این منتظر بماند و ممکن است در صورت پیروزی و بازگشت، سزار قدرت بیشتری پیدا کند. در نهای روز ۱۵ مارس ۴۴ ق.م را انتخاب کردند تا در آن روز سزار را بکشند.بنابراین نقشه کشیدند تا در نیمه مارس ، زمانی که بر جایگاه خود در سالن پومپی وارد شد، او را به قتل برسانند.


۶.حمله به سزار

حمله به سزار
حمله به سزار

در نیمه مارس، سزار به همراه اعضای سنا در راه سالن تئاتر پومپی بودند. سنا به هنگام ورود او وارد شدند و توطئه گران در اطراف او حلقه زدند. ناگهان خنجرهای خود را بیرون کشیدند و او را به زمین انداختند. در ابتدا کاسکا ضربه ای به شانه چپ او زدند. کاملا شوکه شد و در دفاع از خود برخاست ولی هیچ راه فراری نداشت. کاسیوس ضربه ای به صورتش زد و دسیموس ضربه ای به سینه اش زد. در کل ۲۳ بار به او خنجر زدند و به طرز وحشیانه ای به قتل رسید.

 

ادامه دارد..
منبع ancienthistorylists
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات