بازگشایی باندپیچی مومیایی فرعون مصر با کمک فناوری

پژوهشگران مصری موفق شدند با کمک فناوری و به صورت مجازی باندپیچی مومیایی فرعون «آمنهوتپ یکم» را باز کنند و جزئیاتی درباره وضعیت سلامت، چهره و حتی جواهرات او را نمایان کنند.

به گفته «سحر سلیم» که یک رادیولوژیست است، با این بازگشایی،  ویژگی‌های چهره «آمنهوتپ یکم» همچون باریک بودن چانه، بینی کوچک و مو‌های فر مشخص شده است. این امر نشان دهنده شباهت زیاد او به پدرش است. شاید عجیب به نظر برسد که «آمنهوتپ یکم» به عنوان فردی که حدود ۳۵۰۰ سال پیش زندگی کرده است دندان‌های بسیار سالمی دارد.

مومیایی «آمنهوتپ یکم» که یک پادشاه جنگجو بود، تاکنون چیزی شبیه به یک معما در نظر گرفته می‌شد. چرا که باندپیچی مومیایی او به رغم سایر مومیایی‌های سلطنتی در سال‌های اخیر باز نشده است. اما حالا اطلاعات بیشتری از مومیایی مشخص شده است.

کشف راز مومیایی فرعون مشهور مصر

«سلیم» استاد دانشگاه رشته رادیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه قاهره است. او و سایر اعضای گروه توانستند بی آن‌که در واقعیت در مومیایی تغییری ایجاد کنند به صورت مجازی و با کمک فناوری تصویر زیر باندپیچی «آمنهوتپ یکم» را باز کنند. این گروه با استفاده از «سی تی اسکن» جزئیاتی درباره ظاهر و جواهرات چشمگیری را که این فرعون همراه با آن‌ها دفن شده بود کشف کردند.

کشف راز مومیایی فرعون مشهور مصر
تصویری از مومیایی «آمنهوتپ یکم» با کمک سی تی اسکن

محققان دریافتند «آمنهوتپ یکم» در زمان مرگ ۳۵ ساله بوده است. قد او حدود ۱۵۹ سانتی‌متر بوده و دندان‌های سالمی نیز داشته است. مومیایی او به همراه ۳۰ تعویذ و یک کمربند منحصربفرد طلا با مهره‌های طلا در تابوت قرار داده شده است.

کشف راز مومیایی فرعون مشهور مصر
کمربند طلا به همراه مومیایی «آمنهوتپ یکم»

نکاتی درباره زندگی آمنهوتپ یکم

«آمنهوتپ یکم» دومین پادشاه از دودمان هجدهم بود که پس از مرگ پدرش «اهمسه یکم» به تخت پادشاهی نشست. او به مدت ۲۱ سال در فاصله بین ۱۵۲۵ تا ۱۵۰۴ پیش از میلاد بر مصر حکمرانی کرد.

«آمون خشنود است» معنی نام اوست. به نظر می‌رسد دوران حکمرانی او مسالمت‌آمیز بوده چرا که زمان کافی برای تمرکز بر سازمان‌های اجرایی و ساخت معابد داشته است. این احتمال وجود دارد که او با همراهی مادرش حکمرانی کرده باشد.

باندپیچی مومیایی «آمنهوتپ اول» پیش از این نیز یک بار باز شده است. مصرشناسان با توجه به نوشته‌های هیروگلیفی به‌جای‌مانده می‌دانند که «آمنهوتپ یکم» در قرن یازدهم پیش از میلاد یعنی در دوران دودمان دوازدهم، معتقد هستند این مومیایی توسط کاهنان برای مرمت آسیب‌هایی که توسط سارقان مقبره‌ها به مومیایی این فرعون وارد شده بود، باز شده است.

مقبره اصلی «آمنهوتپ یکم» هیچ‌گاه کشف نشد. او در سال ۱۸۸۱ در یکی از نقاط «اقصر»، مکانی که در دودمان بیست و یکم برای پنهان کردن مومیایی‌های فرعون‌ها و اشراف‌زادگان و حفاظت از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت کشف شده است.

این مومیایی اکنون در موزه مصری واقع در قاهره نگهداری می‌شود. مومیایی او به دلیل باندپیچی دقیق و بی‌نقص او و همچنین زیبایی ماسک ترحیم او دست‌نخورده باقی مانده است.

منبع باشگاه خبرنگاران جوان

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها