کشف راز مرموز سازه استون هنج و ارتباط آن با مصر باستان

نشان می‌دهد تحقیقات جدید که طراحی استون‌ هنج (Stonehenge)، بنای سنگی معروف ماقبل تاریخ در بریتانیا، ممکن است از مصر باستان الهام گرفته شده باشد.

محققان در دهه‌های طولانی بر این باور بودند که چیدمان این سنگ‌ها برای مشخص کردن فصول طراحی شده است و بریتانیایی‌ها مدت‌هاست که جشنواره‌های انقلاب فصلی را در این بنای تاریخی میزبانی کرده‌اند. اما استاد دانشگاه بورنماوث در مجله انتیکیوتی (Antiquity) پروفسور تیموتی دارویل، استدلال کرده که مردم جنوب بریتانیا در هزاره سوم قبل از میلاد مسیح درباره روش‌های ساخت تقویم توسعه‌یافته در مصر و بین‌النهرین اطلاعاتی به دست آورده‌ بودند.

 

 

تحلیل او با تمرکز بر سنگ‌های سارسِنی (نوعی شن که در جزیره بریتانیا به وفور یافت می‌شود) سبز-خاکستری متمرکز بوده که بریتانیایی‌های باستان دو هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد به این بنا اضافه کرده‌اند و دارویل استدلال می‌کند که این سنگ‌ها برای مشخص کردن یک سال تقویمی ۱۲ ماهه اضافه شده‌اند. او معتقد است هر روز با یکی از ۳۰ سنگ درون یک دایره نمایش داده می‌شد، اما امروز همه سنگ‌ها باقی نماندند.

سنگ‌های سارسِنی اگرچه این منظره را کامل نمی‌کنند، زیرا بریتانیایی‌های باستان برای رسیدن به رقم ۳۶۵ به پنج روز دیگر نیاز داشتند. این روزهای اضافی با پنج طاق سه‌سنگ که به شکل نعل اسب در مرکز این بنای تاریخی قرار داده شده نمایش داده می‌شد.

 

 

این بنا همچنین دارای چهار سنگ جلوس است که در میانه حلقه سارسنی داخلی است که به عقیده دارویل برای شمارش روزهای کبیسه به آن اضافه شده و همچنین انقلاب زمستانی و تابستانی را اندازه‌گیری می‌کند.

این طراحی شبیه به تقویم مدنی است که در مصر باستان و در دوران ستایش رَع (Ra)، خدای خورشید، ایجاد شد و حدود دو هزار و ۶۵۰ سال قبل از میلاد کامل شد.

دارویل گفته که با توجه به آشکار شدن جابه‌جایی عظیم جمعیت در طول هزاره سوم قبل از میلاد که از تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای‌های باستانی و سایر استراتژی‌های باستان‌شناسی پیشرو به دست آمده می‌توان گفت اندیشه ساخت این بنا را به جزایر بریتانیا سرایت کرده است.

 

 

در حالی که ساخت کامل Stonehenge به بیش از هزار و ۵۰۰ سال به طول انجامید، دارویل و تیمش دریافته‌اند که تمام عناصر این تقویم در یک دوره جمع آوری شده است.

دارویل گفت: «مردم مدت‌هاست که درباره تقویم بودن این بنا صحبت می‌کنند، اما هیچ کس تا به حال طرح قابل اجرایی ارائه نکرده است. این اولین بار است که به یک طرح منطقی دست پیدا کرده‌ایم.»

 

 

منبع روزیاتو

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها