با جاذبه های تاریخی باستانی ترین کشور دنیا (شهر خدایان ) آشنا شوید

مصر کشوری گسترده با بیابان هایی بزرگ و پهناور و معابدی خیره کننده است. کشوری با تاریخی هزاران ساله و پر از آثار تاریخی حیرت آور و گنجینه های نفیس؛ که تابحال ماجرا جویان بسیاری را به سوی خود کشانده است. با اینکه مصر تماما بیابانی است و تا چشم کار می کند صحراهای سوزان در آن می بینید، اما با داشتن رود معروف نیل سرسبزی و آبادانی بسیاری برای خود بپا کرد و سال های سال تحت حکومت فراعنه معروف اش بود. در مقاله جاذبه های تاریخی مصر باستان، شهر خدایان با ما همراه باشید.

مصر؛ باستانی ترین کشور دنیا

مصر را در همه دنیا می شناسند، کشوری که از ایام کودکی در داستان ها و افسانه های مختلف با آن آشنا شده ایم و حتما تصویری از اهرام خاص و بیگانه اس دیده ایم. مصر که در گذشته با نام مودرایه نیز شناخته میشده، کشوری در شمال شرق قاره آفریقا قرار دارد و شبه جزیره سینا هم بخش از آن است.

پرجمعیت ترین کشور در خاورمیانه بعد از نیجریه و اتیوپی، و سومین کشور پرجمعیت در قاره آفریقا همین مصر معرفو و باستانی است. همانطور که از گذشته مرسوم بوده؛ تراکم جمعیت و آبادانی این کشور صحرایی در حاشیه رود نیل بوده است و تنها یک بیست و پنجم از خاک این کشور حاصلخیز و قابل کشت است.

 


 

مصر را باید افسانه ای ترین کشور دنیا معرفی کرد. جاذبه های باستانی مصر به قدری حیرت انگیزند که از آرزو های هر انسانی سفر به این کشور و دیدن جاذبه هایش از نزدیک است.

مروری بر تاریخ گسترده مصر

مصر در زمره کهن ترین تمدن های دنیا به شمار می رود و تاریخ آن به حدود ۴ هزار سال پیش باز می گردد. سرزمین فراعنه قدرتمند مصر و پر از آثار تاریخی متحیر کننده که برای هر انسانی برروی کره زمین جذاب و دیدنی است. مصر همچنین زادگاه پیامبرانی مانند یوسف و موسی است و داستان های تاریخی و دینی زیادی تابحال در مورد آنها خوانده اید.

در سال های ۵۲۴ پیش از میلاد پادشاهی مصر در دست ایرانیان بود و در دوران هخامنشیان و ساسانیان، بخشی از خاک ایران به شمار می آمد. حضور ایرانیان در مصر به دوران کمبوجیه؛ پسر کوروش باز می گردد که در سال های ۵۲۵ پیش از میلاد در لشکرکشی های خودفرعون سوم از ۲۶ امین نسل فراعنه را به زانو درآورد و مصر به خاک ایران اضافه شد.

در نهایت در سال ۶۴۱ میلادی عرب ها مصر را به تسخیر خود درآوردند و کم کم به جمعیت عرب نشینان این کشور افزوده شد و این روند روال خود را ادامه داد تا به مصر امروزی رسید. همانطور که شما هم انتظار دارید و می دانید تاریخ مصر بسیار مفصل تر است و به این اشاره کوتاه اکتفا می کنیم؛ برویم به سراغ جاذبه های دیدنی و حیرت انگیز مصر باستان!

 

جاذبه های گردشگری و دیدنی مصر باستان

به جرات کمتر مکانی برروی کره زمین وجود دارد که در تعداد آثار تاریخی بتواند همپای مصر قرار بگیرد. مصر پر از جاذبه های با ابهتی است که هر بیننده ای را میخکوب می کند و همگان را به شگفتی وامیدارد. به قدری جاذبه های تاریخی مصر شگرف اند که حتی بسیاری آنها را کار موجودات فرازمینی می دانند! مصر، چین و روم دربین کشور های تاریخ دنیا رقابت شدیدی دارند، اما با نگاهی منصفانه باید مصر را در ربته اول قرار داده و چین را دومین کشور تاریخی دنیا بدانیم.

پس برویم به سراغ جاذبه های دیدنی مصر؛ با ما همراه باشید.

 

مجسمه بزرگ ابوالهول، خاص ترین جاذبه مصر

ابوالهول در تمام دنیا شناخته شده است و شما هم تصویری از آن دیده اید. این مجسمه عظیم بدن یک شیر با سری از انسان است و به عنوان نگهبان هرم ها در بخش راه های ورودی به اهرام معروف مصر قرار دارد. طول مجسمه ابوالهول به ۲۴۰ متر می رسد و ارتفاعش ۲۰ متر است. ابوالهول را به عنوان بزرگترین مجسمه یکپارچه در دنیا می شناسند و به قدری شگفت انگیز اند که تمام باستان شناسان بر یک نظر اتفاق دارند، آنهم اینکه ساخته شدن این بنا؛ بخصوص در دوره های قدیم؛ به دست انسان کاری غیر ممکن به نظر می رسد!

 


 

فانوس اسکندریه، یکی از عجایب هفتگانه دنیا

فانوس اسکندریه که از عجایب هفتگانه دنیاست در جزیره فاروس قرار دارد و در ساحل شهر اسکندریه واقع شده است و هدف از ساخت این بنا هدایت کشتی رانان و ملوانانی بوده است که قصد سفر به این شهر را داشته اند. این بنا همانظور که از نامس پیداست توسط اسکندر مقدونی بنا شد و چراغ موجود در آن به مدت  قرن همواره روشن بود.

 


 

دو تل بزرگ آتش در بالای این بنای عظیم همواره در حال سوختن بوده اند و عظیم ترین نور زمان خود را ایجاد می کرده اند. همچنین در بدنه بنا از سطوحی جلا یافته استفاده شده بود تا در طول روز نیز نور خورشید را به خوبی منعکس کند و در تمام ساعات شبانه روز به کمک دریانوردان بیاید.

این بنای عظیم بر اثر زلزله شدیدی که در سال های ۱۳۰۳ و ۱۳۲۳ آمد آسیب های جدی دید، و در سال ۱۴۸۰ نیز توسط سلطان خطیبی به عنوان قصر مورد استفاده بود، دوره ای که باعث تخریب بیش از حد آن گشت. در سال ۱۹۹۴ باستان شناسان توانستند برخی از قسمت های این بنا؛ که شامل تعدادی از بلوک هایش میشد؛ را آب های نزدیکش پیدا کنند.

 

هرم پلکانی جوزر

این هرم اسرار آمیز و افسانه ای در گورستان سقاره قرار دارد و از اولین هرم های ساخته شده در مصر است. قدمت این بنا به دوران ۲۷ پیش از میلاد باز می گردد و گورستان فرعون جوزر بوده که توسط وزیرش ایمهوتپ بنا شد. در واقع این بنا در ابتدا به عنوان یک مکان سنتی با سقف مسطح بود اما بعد از پایان سلطنت جوزر به یک هرم پلکانی به شش لایه تبدیل شد. همچنین معماری این اثر نیز بسیار قابل توجه بوده و ارتفاعی ۶۲ متری دارد و پر از تونل های پیچ در پیچ است که در نهایت به محل تدفین فرعون می رسد.

 


 

مجسمه رامسس دوم، یادبودی از قدرتمند ترین فرعون مصر

ممفیس شهری پر از فراز و نشیب های طولانی است و در دوران رامسس دوم مقر فرمان روایی اش بود. البته در دوره های بعد از سلسه دوم مصر این شهر موقعیت خود به عنوان پیاخت فرامان روایی را از دست داد و تنها بازمانده این شهر یک موزه کوچک روباز است. در این مکان می تواند مجسمه رامسس دوم؛ بزرگترین فرعون مصر را ببینید که بصورت افقی برروی زمین قرار گرفته است.

 


 

برج قاهره، معروف ترین بنای شهر قاره

برج قاهره همانطور که از نامش هم انتظار می رود در شهر قاهره قرار گرفته و با معماری جالبی که دارد در دنیا به شهرت رسیده است. نمای این بنا از دور همانند یک فرش حصیر بافت است و برجی مناره مانند دارد که در بالاترین قسمت گیاه لوتوس کاشته شده است.

 


 

این برج از نماد های سلطنت فرعون های مصر بوده و طولی ۱۸۷ متری دارد. از ابتکار های خاص این بنا رستورانی گردان و تراسی برای تماشای شهر قاهره است که در دوره ها اخیر به آن اضافه شده است.

 

هرم خفرع، دومین هرمز بزرگ دنیا

هرم خفرع دومین هرم بزرگ در مجموعه هرم های شهر جیزه است. قدمت این بنا به سلسله چهارمین فرعون مصر باز می گردد و سالم ترین هرم باقی مانده از عظمت حکومت مصریان باستان است. البته بزرگترین هرم در میان اهرم مشهور مصر، هرم خوفو است، اما همانطور که گفتیم خفرع سالم ترین آنهاست و هنوز هم نوک هرم و محل تدفین آن در زمره سالم ترین آثار مصر است.

 


 

اهرام جیزه، معروف ترین نمونه از عجایب هفت گانه دنیا

مجموعه اهرام جیزه که از تاریخ ترین آثار باستانی دنیاست، در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی قرار دارد و هرم جیزه بزرگترین آنهاست. همچنین هرم جیزه در مجموعه این اهرام را تنها بازمانده در بین عجایب هفت گانه جهان به شمار می آورند. قدمت این بنا به دوران سلسله چهارم حاکمان مصر می رسد و نام های آنها به ترتیب ابعاد، خوفو؛ خفرع و منقرع است و خوفو بزرگترین آنهاست.

 


 

قلعه قایتبی، دژ بجا مانده از جنگ های صلیبی

قلعه قایتبی اثری متعلق به قرن ۱۵ میلادی است و به دستور سلطان اشرف سیف الدین برروی باقی مانده های فانوس اسکندریه بنا شد. این قلعه در گذشته به عنوان دژی برای محافظت از حملات جنگ های صلیبی بوده است و در زمان خود از مهمترین سیستم های دفاعی شهر بوده. این بنا در شهر اسکندریه قرار دارد و برای محافظت از تمام طول ساحل مدیترانه هم نقشی اساسی داشته است.

 


 

قبرستان داهشور، گورستانی سلطنتی

داهشور نام گورستانی سلطنتی و اشرافی در مصر و شهر قاهره است که در کرانه رود نیل بنا شده و بخش های جنوبی شهر قاهره قرار دارد. هرم هایی که در نزدیکی این بنا ساخته شده اند از قدیمی ترین هرم های باستانی مصر اند. زمان ساخت این بنا و هرم های اطرافش به سال های ۲۶۱۳ ا ۲۵۸۹ پیش از میلاد و ۱۹۲۹ تا ۱۸۹۵ پس از میلاد باز می گردد.

 


 

قصر مونتازا، قصر تابستانی پادشاه فواد اول

در زمان حکومت پادشاه فواد اول، دستور ساخت قصر مونتازا صادر شد که زمان ساخت آن به سال های ۱۹۳۲ باز می گردد. این قصر در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد و سبکی از معماری های ترکی و فلورنتین را به نمایش گذاشته است. این قصر زیبا از آثار فاخر تاریخی مصر است و از سال های پیش درب های آن به روی بازدید کنندگان گشورده شده.

 


 

مسلما بنا های باستانی کشور مصر ار نمی توان در یک مقاله خلاصه کرد؛ بلکه سعی کردیم تعدادی از معروف ترین آنها را به شما معرفی کنیم. از دیگر آثار دیدنی مصر که حتما در سفر خود باید از آنها دیدن کنید می توانیم به پل استنلی، میدان تحریر، کتابخانه اسکندریه، مسجد محمدعلی، آمفی تئاتر رومان، ستون پومپی و موزه ملی اسکندریه اشاره کنیم که همگی با جاذبه های خاص خود حتما شما را متحیر خواهند کرد.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها