اهرام ثلاثه مصر توسط برده ها ساخته نشده اند

اولین کسی بود که در مورد ساخته شدن اهرام ثلاثه مصر به دست برده ها نوشت اما این نویس باستانی سال های بسیاری بعد از ساخته شدن مصر به دنیا آمده بود.

در اوایل دهه ی ۱۹۹۰ قبرهای افرادی را پیدا کردند که در مصر نقش داشتند. آن ها با احترام تمام دفن شده بودند و فاصله ی زیادی با مقبره خود نداشتند. بررسی اسکلت های مومیایی شده آن ها نشان می داد که این افراد تغذیه بسیار خوبی داشته و ساعات کاری مشخصی داشته اند. بنابراین حقیقت بسیار مشخص است: آن ها کارگر بوده اند نه برده .

 

………………

 

می گوید:” داستان های خوب به تزیین و آرایش ناچیزی نیاز دارند” و این موضوع اگر چه در مورد کتاب های داستان صدق می کند اما تاریخ هیچ اهمیتی به حرف های آقای گاندالف نمی دهد. تعبیر و تفسیرهای نادرست از وقایع و فرضیات متعددی در کتاب های تاریخ رخنه کرده است که در طول زمان بر شدت و حدت آن ها افزوده شده و اگر چه در ابتدا کم و بیش نادرست انگاشته می شدند اما با گذشت زمان و کاهش حساسیت و البته تکرار آن ها، این باورها و داستان های تحریف شد در ذهن ما به باورهایی خدشه ناپذیر و واقعی تبدیل شده اند .

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن