اهرام سه گانه مصر در شهر جیزه

هرم خوف

ساخت هرم حدود ۲۰ سال طول کشید. این هرم در ۲۵۶۹ سال پیش از ساخته شد. این هرم بلندترین بنای ساخته دست بشر طی بیش از ۴۴۰۰ سال، تا سال ۱۸۸۹ بود، زمانیکه برج ایفل با ارتفاع ۳۰۰ متر ساخته شد. محدوده هرم به اندازه ۶ قطعه زمین شهری می‌باشد. بیشتر سنگهای بکار رفته در این به بزرگی سنگهای عظیمی هستند که بوسیله کامیون حمل می‌شوند.سطح خارجی زمختی که ما امروزه از این هرم می‌بینیم فرعونی به نام خوفو بوده که درآن زمان پوشیده شده از سنگهای آهک صیقلی و زیبایی بوده‌است. فرمانروایان بعدی این سنگهای با ارزش را برای ساختن بناهای خودشان می‌دزدیدند. این عمل باعث شد که از ارتفاع هرم ۵ درصد کم شود و به ارتفاع فعلی اش که ۱۳۸ متر است برسد.هرم خوفو دارای سه اتاق دفن اجساد است. اتاق اول محل دفن ، اتاق دوم محل دفن و اتاق سوم که برای رد گم کردن دزدان هرم بوده‌است.

 

 

اهرام سه گانه مصر در شهر جیزه  تصویری از سه هرم

 

هرم خفرع

هرم خفرع با خفرن که قدمت آن به دودمان چهارم مصر می‌رسد، دومین هرم بزرگ اهرام سه گانه است. هرچند هرم خوفو بزرگ‌ترین هرم در میان هرم‌های سه‌گانه است اما خفرع سالم‌ترین شکل هرمی را در میان این سه هرم حفظ کرده‌است و نوک هرم و مجموعه تدفینی آن از همه دیگر هرم‌های دشت سالم‌تر باقی مانده‌است.

 

اهرام سه گانه مصر در شهر جیزه

هرم خفرع به خوبی هرم خوفو مورد مطالعه قرار نگرفته‌است زیرا شمار اتاق‌های درون آن کمتر است. هرم خفرع دو ورودی دارد، یکی ورودی پست‌تر و دیگری ورودی بلندتر و این ورودی‌ها به اتاقی مرکزی می‌رسند که گور در آن قرار دارد.در هرم خفرع نگارگری یا نگاره‌تراشی انجام نشده‌است.

همچنین بخوانید:  فرهنگ مصر باستام

هرم منقرع

هِرَم مَنقُرَع یا هرم منکورع، سوّمین هرم بزرگ از اهرام سه‌گانه مصر می‌باشد قدمت هرم منقرع به دودمان چهارم مصر می‌رسد.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن