تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

پایان دوره ساخت اهرام

اهرام مصر

پایان دوره ساخت اهرام

تا زمان سلسله های پنجم و ششم فرعونیان، ساخت و ساز اهرام همواره با قدرت فراوان انجام می‌شد. اما با گذشت زمان و با کاهش قدرت و ثروت پادشاهان ، کیفیت ساخت این اهرام تغییر کرد . بعدها و در دوره جدید از ساخت اهرام که آغازگر آن شاه اوناس (King Unas) (2375 تا ۲۳۴۵ قبل از میلاد) بود، سازندگان اهرام مبادرت به حکاکی کردن و نوشتن وقایع مهم زمان حکومت پادشاه بر روی دیوارهای تالار محل دفن او و سایر ورودی های کردند. متون نوشته شده بر دیواره ی این اهرام، اولین نوشته های مذهبی قابل توجه، کشف شده در مصر باستان بشمار می روند.

 

 

پایان دوره ساخت اهرام

 

پپی دوم (Pepy II) در طی سال های ۲۱۴۸ تا ۲۲۷۸ پیش از میلاد، جزء آخرین نفرات سازنده هرم بزرگ بوده است. او دومین پادشاه از سلسله ی ششم به شمار می رفت. پیپی دوم در سنین نوجوانی به قدرت رسید و به مدت ۹۴ سال حکومت کرد. در زمان حکومت پپی، عظمت پادشاهی گذشته دیگر از میان رفته بود و این ابهت افول پیدا کرده بود. برخی از قدرت های الهی خود را از دست داد و دیگراختیارات اداری نیز به دست افراد غیر سلطنتی افتاد. هرم پپپی دوم در سقاره ی ساخته شده است که حدود ۳۰ سال به طول انجامید. این هرم با ارتفاع ۱۷۲ فوت بسیار کوتاه تر از سایر هرم های ساخته شده در آن دوران بود. با مرگ پپی، پادشاهی و قدرت مرکزی حکومت تقریبا سقوط کرد و وارد دوره ی آشفتگی خود شد که به دوره میانی اول (First Intermediate Period) معروف است. پادشاهان پس از آن، از سلسله ی دوازدهم به بعد که به دوره پادشاهی میانی (Middle Kingdom phase) شهرت دارد، تمایل مجدد به ساخت هرم پیدا کردند. البته این هرم ها هرگز به ابعاد و مقیاس اهرام بزرگ اولیه نرسیدند.

 

پایان دوره ساخت اهرام

در طول همواره سارقین و خرابکاران اقدام به دزدی و خارج کردن اشیاء با ارزش و باستانی می‌کردند و آن ها را به یغما برده اند. اهرام به دلیل از دست دادن پوشش سنگ آهکی سفید خود در طی قرون بسیار، کوتاه تر از ارتفاع اولیه شان شدند. برای مثال می توان به هرم خوفو اشاره کرد که ارتفاع آن به ۴۵۱ فوت رسیده است. با این حال شکوه و صلابت این اهرام همچنان میلیون ها نفر را هر سال به مصر می کشاند تا برای درک با شکوه مصر به این منطقه سفر کنند.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن