یونانیان چگونه دنیا را تغییر دادند؟

یونان باستان یکی از مهمترین تمدن های اروپا بود. در دوره کلاسیک از قرن پنجم تا ششم ق.م، کشور به اوج خود رسید و این دوره خاص یک تاثیر شگرف بر فرهنگ غرب داشت. با تاریخ ما همراه باشید تا بدانید یونانیان چگونه دنیا را تغییر دادند؟

 

هنر 

هنر در یونان
هنر در یونان

یکی از زمینه هایی که یونانیان باستان تاثیر زیادی بر آن داشتند، هنر بود. آنها اولین کسانی بودند که مفهوم زیبایی را توسعه بخشیدند و مجسمه های ظریف و جذابی ساختند که از دوره رنسانس تا کنون الهام بخش هنرمندان بوده است. علاوه بر این افسانه های یونانی ، الهام بخش نقاشان اروپایی بوده است و داستان های زیادی را به تصویر کشیده اند.


دولت

کلستینس
کلستینس

یونان باستان که به دولت شهرهای مختلف تقسیم شده بود، الهام بخش بسیاری از سیستم های سیاسی امروزی ست. دموکراسی از آتن باستان سرچشمه گرفت و بدین معنا بود که همه شهروندان حق رای و سخنرانی در مجمع برای قانونگذاری را دارند.


معماری

معماری در یونان باستان
معماری در یونان باستان

معماری یونان باستان بر سبکهای معماری امروزی تاثیرگذار بوده است. به طور مثال استفاده از ستون و سنگفرش یکی از میراث یونان باستان می باشد و در ساختمان های مدرن، موزه ها و بناهای یادبود به چشم می خورد. بهتری آثار معماری یونان آکروپلیس اتن و صومعه دلفی می باشند.


ورزش

ورزش در یونان باستان
ورزش در یونان باستان

حتما میدانید که یونان باستان بازی های المپیک را برای ما به ارمغان آورده است. این رقابت ورزشی که ما امروزه می شناسیم در واقع در ۷۷۶ ق.م اختراع شد و هر چهار سال یکبار در المپیا ، پلوپونز برگزار می شد. این بازی ها ۱۰۰۰ سال برگزار یم شد تا اینکه مسیحیت به یونان رسید. یکی دیگر از میراث ورزشی، ماراتن می باشد. در ابتدا این یک مسابقه نبوده بلکه به یان صورت بوده که سربازان برای رساندن خبر پیروزی آتن در برابر ایران ، به مردم خود از میدان جنگ تا آتن را یک نفس دویدند.


ادبیات

ادبیات در یونان باستان
ادبیات در یونان باستان

یونانیان اولین کسانی بودند که ادبیات پیچیده را به وجود آوردند که هنزو هم مارا تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از قدیمی ترین سبک های ادبی شعر می باشد و شعر حماسی که برای وصف قهرمانان داستان های حماسی استفاده می شد. قدیمی ترین شعر حماسی به جا مانده، ایلیاد و ادیسه هومر می باشد. البته در عصر کلاسیک، ادبیان یونانیان با تاریخ در هم آمیخت و رونق یافت. هرودوت کسی بود که تمام اسناد تاریخی را جمع آوری کرد و آنها را به صورت شعر نقل کرد. در فلسفه، آثار افلاطون، ارسطو،  و سقراط بر اخلاق مدرن تاثیر گذار بودند.


علم

بقراط در یونان باستان
بقراط در یونان باستان

یونانیان وقتی درگیر جنگ نبودند، هنرهای خود را رو می کردند .در این فاصله آنها فرصت فکر کردن  و مشاهده دنیای اطراف را داشتند. دانشمندان یونان باستان کشفیات زیادی در زمینه های هندسه، نجوم، ریاضیات، و پزشکی داشتند.

منبع theculturetrip
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها