زئوس

زئوس

پسر کرونوس و رئاست پدرش نوزادانش را می بلعید تا بر علیه او شورش نکنند،  مادرش او را نجات داد و به گوریبانت ها ، کوریت ها و ماده بزی به نام آمالته سپرد. پس از آنکه زئوس به سن رشد رسید، با همکاری متیس (خدای خرد) معجمونی ساخت وکرونوس را ودار به نوشیدن آن کرد و پدر را وا داشت تا تمام برادران و خواهرانش را که بلعیده بود (پوزیدون–هادس– هستیا–دیمیتر-هرا ) دوباره به جهان باز گرداند سپس سیکلوپ ها و هکاتونشیر ها را آزاد کرد و با شکست ژئانها که سر به شورش برداشته بودند در جنگی هولناک به جای کرونوس قدرت را به دست گرفت

پس از به دست گرفتن قدرت تقسیم حوضه قدرت را ا نجام داد . خودش خدای خدایان شد و قلمرو آسمانها و زمین را بدست گرفت ، حوضه دریا را به پوزیدون و حوضه زیرزمین را به هارس سپرد

زئوس ایزدی است که برتری خود را به تمام ایزدان تحمیل می کند . در آغاز ایزدی بود بسیار ترسناک . اما سده های پیاپی تاریخی – اسطوره ها و روایت های گوناگون او را در مرتبه نخست ایزدان قرار داد . اهالی شهر یونان که ایزدان بسیاری را می پرستیدند اغلب از یکدیگر آگاهی نداشتند . آنها به علت موقعیت ویژه جغرافیایی سرزمینشان و نیز به علت نا آگاهی از تاریخ خود از یکدیگر جدا بودند و به مفهوم یگانیگی ایزدی که برای شکل گیری آن وجود مراتب بین ایزدان الزامی بود بسیار دیر دست یافتند ، مراتبی که زئوس سرانجام در رأس آن جای گرفت .

زئوس برای تثبیت فرمانروایی خود بر یزدان به تضمین نسل خود افتاد بدین ترتیب با نان زیادی در آمیخت با متیس  که آتنا را به دنیا آورد ، با خواهرش دیمیتر که پرسفون را زاد، با لاتون، مادر آپولو و آرتمیس و سرانجام با هرا که همسر مشروعش باقی ماند و آرس و هفایسوس را زاد . افزون بر آن زئوس با فناپذیران ماجارهای دلدادگی بسیار داشت. نسل پلوانان و نیمه ایزدان ثمر ه این پیوندها هستند. بدین ترتیب زئوس بین ایزدان و مردم نوعی سلسله مراتب به وجود آورد و آنرا در خدمت توان مطلق خویش قرار داد

همچنین بخوانید:  كتابت در یونان باستان

همچنین پس از افت و خیزها ، تغییرات و تحولات زمین که در اوج آفرینش بود، زئوس به عنوان آرامش، نظم، خرد و داد پدیدار می شود. در واقع  قوانینی را که زئوس برای آسمانها و ایزدان وضع کرده بود در جوامع زمینی نیز رواج یافت از آن پس بر شهرها و مردم  فرمانروایی کردند و همه  آنها در برابر زئوس مسئول بودند زئوس دو لقب رشک برانگیز « پدر ایزدان » و « پدر مردم » را بر خود نهاد او به عنوان ایزدی جهانی مالک همه دارائیهای آسمانی و زمینی مورد پرستش قرار گرفت.

در آغاز زئوس ایزد پدیده های جوی بود کسی که آسمان را روشن می کرد، آنرا از ابر می پوشاند، باران و برف را بر زمین فرو می فرستاد، آذرخش پرتاب می کرد و تندر فرو می فرستاد (حتی بگونه معنا داری می گفتند  : زئوس می بارد یا زئوس می غرد) با این حال در سرزمینی چون که کشاورزی فعالیت غالب آن بود قدرت کامل یک ایزد بر پدیده های غیر قابل کنترلی که نزول بلایا یا بار آوری وابسته به آنهاست اهمیت ویزه و اساسی پیدا کرد.

همه چیز از او سرچشمه می گیرد. او دارای صفتها و لقبهای بی شماری است که همگی نمایانگر نقش او یا بیانگر مکانهایی است که در آنجا پرستش می شده. او با شکوه تمام و با اوصاف عادی یا شاهانه خود از قبیل عقاب آذرخش و پیروزی بر تخت نشست بدین  ترتیب فیدیاس تندیس بسیار  بنام خود ، « زئوس المپی » را تراشید این تندیس نماینگر عظمتی است که تنها زئوس در میان ایزدان و مردم از آن برخوردار بود.

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

4
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
عرفان
مهمان
عرفان

مطالب با ارزشی در سایتون هست که خیلی بدرد من خورد

نازنین
مهمان
نازنین

خیلی عالی و جالب بود.

مبینا
مهمان
مبینا

من عاشق یونان باستان هستم. چطور می تونم در “تاریخ ما” عضو بشم ؟

علیرضا کیانی
عضو

درود؛
برید به نشانی http://Tarikhema.ir/Forum