ترور ماهاتما گاندی

تروریستی که بلافاصله تسلیم شد

 

، یکی از مشهورترین اتفاقاتی بود که نام رهبر استقلال را برای چندمین بار بر سر ها انداخت. او البته بارها مورد سوءقصد قرار گرفته بود اما آخرین بار در ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸ میلادی بود که ، بالاخره توانست مرد ۷۹ ساله را از پای دربیاورد. او ۱۰ روز قبل هم یک بار برای کشتن تلاش کرده بود اما موفق بود و تنها گروهی از همدستانش توسط پلیس دستگیر شده بودند.

«گودسه» آدم عجیبی بود. او پیش از ترور گاندی در برابر او تعظیم کرد، بعد بلافاصله از جا بلند شد و او را با سه تیر از پای در آورد. تروریست افراطی بعد از این که اسلحه را به زمین انداخت و بدون هیچ مقاومتی خودش را به پلیس تسلیم کرد. با وجود این که مجازات چنین قتلی بر قانون هند اعدام بود ولی رهبر هند با این کار مخالفت می کردند. آنها می گفتند اعدام یک قاتل با روحیه و منافات دارد. در نهایت قرار بر این شد که اگر قاتل افراطی ابراز پشیمانی کند، حکم حبس ابد را به او بدهند ولی این اتفاق نیفتاد و در نهایت، ناتورام گودسه در ۱۵ نوامبر ۱۹۴۹ به دار آویخته شد.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن