مشهور‌ترین زلزله‌های ایران و رکورددارها

در ایران هم زلزله بسیار آمده است، اما برخی مشهورترند و برخی نیز رکورد هم دارند و برخی بیش‌تر لرزانده‌اند تن و بدن ایرانی‌ها را. آن زلزله هم که از همه بیش‌تر لرزاند زمین ایران را «زلزله طبس» در سال ۱۳۵۷ شمسی بود که ۷.۸ ریشتری بود.

 

 قوی‌ترین زلزله «ثبت‌شده» در ایران زلزله طبس است ولی بنا به تحقیقات علمی و اسناد تاریخی قوی‌ترین زلزله ایران نیز در قرن سوم شمسی در دامغان رخ داد. این زلزله که ششمین زمین‌لرزه قوی در تاریخ مدون بشر محسوب می‌شود پرتلفات‌ترین زلزله در ایران است و نیز حدود ۲۰۰ هزار کشته برجا گذاشته است. حدود ۴۰ سال بعد از زلزله دامغان نیز زلزله‌ای قوی در اردبیل رخ داد و حدود ۱۵۰ هزار کشته داشت. البته پرتلفات‌ترین زلزله در تاریخ معاصر ایران، زلزله رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۹ شمسی است که ۳۷ هزار کشته و ۶۰ هزار مجروح و ۴۰۰ هزار بی‌خانمان برجا گذاشت.

 

 

زلزله‌های معروف در گذر زمان

معروف‌ترین زلزله ایران زلزله رودبار بود به‌خاطر آن همه همدلی و کمک‌رسانی از سراسر ایران. پیش از آن در سال ۱۳۴۱ شمسی زلزله بوئین‌زهرا  بود که معروف‌ترین بود به‌خاطر تجلی مهربانی و همیاری ایرانیان و البته کمک‌هایی که «غلامرضا تختی» برای زلزله‌زدگان جمع کرد. حالا هم زلزله بم است که معروف‌ترین زلزله ایران است؛ زلزله‌ای ۶.۶ ریشتری که در ارگ تاریخی در سال ۱۳۸۲ شمسی و۲۵۰۰ ساله بم را هم ویران کرد و ۳۴ هزار نفر را کشت و ۵۰ هزار مجروح داشت.

شاید در حوادث طبیعی بیشترین میزان کمک‌رسانی ایرانی‌ها نیز در همین زلزله بم بود و این‌طوری بود: «بیش از ۳ هزار ایستگاه کمک‌های مردمی در شهرهای بزرگ و کوچک ایران برپا شد و هنوز ۲۰ روز بیشتر نگذشته بود که ۳ میلیارد تومان پول جمع شد [که در آن سال‌ها نیز ارزش بسیار بالایی داشت و رقمی حیرت‌انگیز تلقی شد] به‌همراه بیش از یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار پتو و ۲۵۱ هزار وسیله گرمازا و پخت‌وپز و  و ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلو مواد خوراکی و ۵ میلیون قوطی کنسرو و کمپوت و ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه انواع لباس و پوشاک و ۹۷ هزار تخته فرش و موکت و زیرانداز». زنان و دختران ایرانی هم کاری کردند  بسیار حیرت‌آورتر و همان چند روز اول بیش از ۷ کیلو طلا و جواهر بذل کردند برای آسایش هموطن.

 

 

ایران هم کشوری زلزله‌خیز است و زلزله‌ها در همین سال‌های اخیر هم بسیار زیاد رخ داده‌اند و البته معمولا خسارت کمی داشتند. با این حال برخی زلزله‌های اخیر نیز معروف و بسیار ویرانگر بودند؛ ازجمله زلزله اهر و ورزقان در سال ۱۳۹۱ و زلزله کرمانشاه در سال ۱۳۹۶ و زلزله سر‌پل‌ذهاب در سال ۱۳۹۷.

منبع فارس نیوز

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها