آغاز ساخت فیلم کوروش بزرگ

به گزارش خبرنگار فرهنگی تاریخ ما، مراسم رونمایی از کتاب کورش بزرگ و اعلام رسمی آغاز ساخت فیلم کورش بزرگ امشب دوشنبه اول خردادماه با حضور جمع کثیری از سینماگران در موزه سینما برگزار شد.

داریوش ارجمند که اجرای این برنامه را برعهده داشت در ابتدا این مراسم ضمن خوش آمد گویی گفت که امروز پرداختن به تاریخ کهن کشورمان یکی از مهمترین کارهایی است که باید به آن پرداخته شود. در میان پادشاهان همواره افرادی بودند خون ریز اما کورش در میان آنها یک دردانه است که نه تنها ما بلکه تمام دنیا به آن افتخار می کنند. علی معلم یکی از آرزوهاش این بود که کورش ساخته شود. ما در تاریخمان انسانهایی داریم که می توانیم به آنها افتخار کنیم. آنهایی که در جنگ بودند می دانند که ما می توانستیم در زمان جنگ عراق را به توپ ببندیم اما امام گفت نه.
وی ادامه داد: تشکر می کنم از جعفری جوزانی که می خواهد کورش این شخصیت دردانه تاریخ را برای جهانیان روایت کند. ساخت این فیلم بسیار گران است. چونان خود کوروش که انسان گرانی بود.  تشکر می کنم از سرمایه گذاران این فیلم اما سرمایه گذار اصلی این اثر مردم هستند.

علی نصیریان در ادامه این مراسم بیان کرد: من نمی دانستم که علی معلم عزیز در این پروژه شریک هستند. حال که دانستم بسیار خوشحال شدم. علی معلم یک انسان سینما دوست و ایران دوست بود. به همین خاطر است که دغدغه ساخت چنین آثاری را داشته است. ساخت چنین پروژه هایی بسیار خطیر است و باید بسیار برای ساخت آن دقت کرد. یکی از سختی های این گونه فیلم ها روایتهای گوناگونی است که سینه به سینه روایت شده است که بعضا باور آن برای مخاطب دشوار است.
وی افزود: چیزی که باید از آن پرهیز کرد استفاده از بازیگران خارجی است. اینچنین پروژه هایی چون تاریخ خودمان است، باید خود ایران آن را ایفا کند. این که بازیگر خارجی بیاوریم تا تاریخ ما را ایفا کند کار صحیحی نیست. مسعود جعفری جوزانی مرد میدان ساخت چنین آثاری است و می تواند این فیلم را جهانی کند. برای سازندگان این پروژه آرزوی موفقیت دارم.

فتح اله جعفری جوزانی مدیر دفتر جوزان فیلم نیز اظهار کرد: آقای علی نصیریان مسائلی را با من مطرح کردند که به نظرم من مقصر آن هستم. ما اگر از بازیگران خارجی در فیلممان استفاده نکنیم، نمی توانستیم از سرمایه خارجی کمک بگیریم. خوشبختانه این موضوع حل شده است و در این پروژه از بازیگران خارجی استفاده نمی کنیم. ما تا وقتی که خودمان قدم در ساخت یک فیلم درباره تاریخمان برنداریم نمی توانیم بگویم که آنها چرا تاریخ ما را اینگونه نشان می دهند. قطعاً آنها با تفکرات و نفع خود سناریو می نویسند و می سازند. افتخار می کنم که در این راه توانستیم گامهای بسیار کوچکی برداریم.

در ادامه این مراسم ویدیویی از علی معلم که سرمایه گذار این فیلم بود به نمایش در آمد.

سپس آذر معماریان همسر علی معلم پشت تریبون آمد و بیان کرد: جسارت و صداقت در رفتار علی معلم در این سه دهه بر هیچکس پوشیده نیست. او معمولاً همکارانش را از جنس خودش انتخاب می کرد. برای آن بود که همگام شد با مسعود جعفری جوزانی. به یاد دارم چندین سال قبل از آن که فیلم ۳۰۰ ساخته شود شوق آن را داشت که فیلمی درباره کوروش بزرگ بسازد. زمانی که در چشم باد از تلویزیون پخش شد گفت که مسعود جعفری جوزانی می تواند این وظیفه را برعهده بگیرد. یادم نمی رود زمانی که درباره این فیلم صحبت می کردند از یک تکلیف سخن می گفتند. من عهد کرده ام که تا آخر در کنار مسعود جعفری جوزانی باشم و از صیانت این پروژه دفاع کنم.
وی ادامه داد: ما عهد کرده ایم که اگر هر کداممان در قید حیات نباشیم دیگری آن را به اتمام برساند. در جوزان فیلم انجمنی به نام نخبگان ایرانی تشکیل شده است که تمام نخبگان به این فیلم کمک کند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در این مراسم گفت: آقای ظریف قرار بود در این مراسم حضور داشته باشند اما بخاطر شلوغی و کارهای زیاد نتوانستند حضور پیدا کنند و من را به نمایندگی فرستادند. کار درباره کوروش بزرگ باعث افتخار کشورمان است چرا در پیرامون ایران هراسی به شدت در حال ترویج است.

اکبر عالمی نیز اظهار کرد: کوروش بزرگ برای همگان شادی آرزو می کرد. مسعود جعفری جوزانی هم سینما را خوب می شناسد و هم می داند که تکه های تاریخ را چگونه باید دراماتیک کرد. مسعود قرار نیست در این فیلم کوروش را چونان بزرگ کند که نتوان آن را باور کرد. من به شما قول می دهم که شاهد فیلم قابل درک خواهید بود.

مسعود جعفری جوزانی در ادامه این مراسم بیان کرد: من و علی سالهای بسیاری است که رفیق بوده و هستیم، آدمها نمی روند آدمها در قلب دوستانشان زندگی می کنند. بسیار عوامل سریال در چشم باد گفتند که نمی شود در تابستان در جنوب کشور فیلمبرداری کرد. من گفتم چطور بچه های ما زمان جنگ در این خرما پزان رو به روی دشمن ایستادند. ما رفتیم و این سریال را ضبط کردیم.علی معلم با من است در ساخت این فیلم و روح او به من برای ساخت این فیلم کمک خواهد کرد.

کتایون ریاحی اظهار کرد: وقتی شور حضور مردم ایران را در انتخابات مشاهده کرده، دانستم که کشورم دارای فرهنگی غنی است. ما باید بتوانیم پدرمان را به دنیا معرفی کنیم، پدری که فرزندی چون علی معلم داشت. بار دیگر باید نام کوروش به کشورمان برگردد. خانم معماریان باید بدانند که در این مسیر تنها نخواهد بود، ما هم در کنار ایشان خواهیم بود. از همه ایرانیان در سراسر جهان می خواهیم که خودتان را حمایت کنید چرا که قرار است ایران و ایرانی در این فیلم به نمایش درآید.

در پایان این مراسم از سایت فیلم سینمایی کورش رونمایی به عمل آمد. / تاریخ ما

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
دنبال کردن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات