ایران در اواخره هزاره سوم ق.م.

ایران در اواخره هزاره سوم ق.م.

ایران در اواخر هزاره سوم قبل از ؛

طی هزاره سوم و اوایل هزاره دوم ق.م. فلات ایران به چند منطقه فرهنگی متمایز از یکدیگر تقسیم شده بود. فرهنگ گرگان سراسر منطقه شرق دریای مازندران را در بر می گرفت. فرهنگ گیان چهارم- سوم و گودین چهارم، منطقه شرق را شامل می گردید. فرهنگ یانیک ، از شرق آذربایجان آغاز شده و تا قسمتهای مرکزی ایران گسترش یافته بود. در جنوب ، جنوب شرقی و شرق ایران،سه فرهنگ مختلف با سفالهای منقوش ، فارس، کرمان و سیستان را زیر پوشش خود در آورده بود.
▪ ایلامیان
از آغاز و چگونگی برپایی حکومت و نیز پیدایش تاریخ در ایلام ، اطلاعی در دست نداریم . با نام ایلام نخستین بار در نامنامه شاهان سومری که در حدود سالهای ۲۱۰۰ ق.م. تنظیم شده است برخورد می کنیم. بر اساس این نامنامه در حدود سالهای ۲۶۰۰ ق.م. فرمانروایی از کیش ایلام را فتح کند .
بر اساس همین نامنامه ، در حدود سالهای ۲۵۰۰ ق.م. ایلامیان بین النهرین را به تصرف در آورده و سه فروانروا از سلسله اون به مدت ۳۵۶ سال( تعداد سالهارا أی باید به شمارآورد ) بر آن سرزمین فرمانروایی کرده اند . در حدود سالهای ۲۴۵۰ ق.م. یکی از فرمانروایان شهر لگش از پیروزی خود بر ایلامیان سخن گفته است .
ایلامیان تا سال ۷۵۰ ق.م بر ایران حکومت کردند و عاقبت در همین سال حکومت ایلامیان توسط به پایان رسید.
ایلامیان یا عیلامی‌ها یکی از اقوام سرزمین ایران بودند که از بیش از ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد تا ۵۳۹ پیش از میلاد، بر بخش بزرگی از مناطق جنوب غربی پشتهٔ ایران فرمانروایی می‌کردند، اگرچه تاریخ مکتوب موجود از ۳۲۰۰ پیش از میلاد است. تمدن ایلام یکی از قدیمی‌ترین و نخستین تمدن‌های جهان است. بر اساس بخشبندی جغرافیایی امروز، ایلام سرزمین‌های خوزستان، فارس، ایلام و بخش‌هایی از استان‌های بوشهر، استان کرمان، لرستان و کردستان را شامل می‌شد

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن