تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

جشن تندرستون کرمان

جشن تندرستون کرمان

در کرمان، همه ساله جشن باشکوه سده را چهل روز پیش از نوروز برگزار کرده اند، و چهل روز پس از نوروز نیز، جشن کهن دیگری را کرمانیان دارند که تنها در این شهر برگزار می شود و این جشن ویژه، به صورت انحصاری در این شهر می باشد.

 

جشن تندرستون کرمان

جشن تندرستون کرمان

 

این جشن که از دوران کهن تا به امروز برجای مانده، به نام تندرستون (جشن شادی و سلامت)، نامیده می شود،در این جشن که از روزگاری دیرین به ارث رسیده است، همه ساله خانواده های کرمانی، و به ویژه با محوریت مادربزرگان و بزرگان طایفه، در دامنه شیوشگان، در پشت پارک پردیسان، و در همجواری قلعه دختر، و در پایه کوه، که تپه هایی سنگی است و به نام تندرستان، فرنام است، مراسمی با شکوه به وسیله مردم برگزار می گردد.

 

جشن تندرستون کرمان

مطالب خواندنی:

آداب و رسوم کرمان 

 

در این مراسم با سفره انداختن، آش پختن، نذری دادن، نواختن انواع سازهای موسیقی وچادر بریدن و فال گرفتن وزاغ سوزاندن و شمع روشن کردن . . . به دست افشانی و شادی کردن می پرداختند. اساس برپایی این جشن، برای گشایش بخت دختران و بیمه کردن سلامتی، با نیایش های ویژه، همراه بوده است. نتیجه این جشن بدین گونه بوده است که برای یک سال، هر نوع بیماری از دور خانواده ها رخت بر می بسته و بسیاری از دوشیزگان به خانه بخت می رفتند.

 

جشن تندرستون کرمان

جشن تندرستون 

 

جشن تندرستون کرمان

مراسم جشن تندرستون 

 

جشن تندرستون کرمان

 

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

1
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
یاسر
مهمان
یاسر

با سلام جشن سده پنجاه روز به عید برگزار می شود . شما چهل ذکر کرده اید و این جشن باستانی متعل به زردشتیان عزیز می باشد که هنوز هم با همان شکوه قبل ۵۰ روز مانده به عید برگزار می گردد.