وقایعی که داریوش بزرگ برای رسیدن به قدرت انجام داد

۱) فرونشانی شورشیان داخلی و استحکام مرکزی: داریوش در طول ۷ سال و ۱۹ جنگ توانست شورشیان داخلی را فروبنشاند.از جمله شورشهای انجام گرفته می توان به شورش عیلام و شورش اشاره نمود.
۲) ساماندهی تشکیلات داخلی کشور: داریوش اهتمام فراوانی از خود برای ساماندهی تشکیلات داخلی کشور به خرج داد به طوریکه نظام تشکیلاتی که وی بنیان نهاد مدتها بعد با اندک تغییری توسط سایر حکومتها از جمله سلوکیه ، ساسانیان و حتی اعراب دنبال گردید.از جمله اقدامات داریوش در این زمینه می توان به ایجاد راه شاهی که سارد پایتخت لیدی را به شوش پایتخت هخامنشیان وصل می کرد، ضرب سکه دریک ، تقسیم قلمرو شاهنشاهی به قسمت‌هایی به نام ساتراپ و … اشاره نمود.
۳) لشگرکشی به سکستان: از جمله اقدامات داریوش لشگرکشی به سکستان بود که چندان توفیقی برای ایرانیان نداشت.
۴) نبرد با یونانیان : نبرد با یونانیان در مواقعی به نفع سپاه ایران بود ولی در نبرد با دولت آتن در به نام ماراتن سپاه ایران مجبور به عقب نشینی گردید.
۵) جنگیدن با اقوام سیت روی رود خانه دانوب ولشکر کشی به که برای مدتی طولانی دزدان سیت را فرونشاند

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
باقر
مهمان
باقر

بر چه اساسی میگید داریوش بزرگ؟ هر کس که جنگ و خونریزی کند بزرگ است؟ منظورم این است که معیار ما برای بررسی پادشاهان چیست؟ مثلاً هیچ اشاره ای نشده که داریوش برای مردم چه کار کرد. همه این کارهایی که گفتید برای این بود که حکومتش مقتدر باشد و این همه جنگ برای منافع شخصی بوده است. باید مشخص کنیم وقتی می گوییم فلان پادشاه بزرگ است،از چه جنبه ای بزرگ است. آیا حکومتشان قوی بوده. آیا مردم دار بودن و در عین حالیکه در عیش و نوش زندگی میکردند مردمشان هم این چنین بودند و یا اینکه هم… مطالعه کامل... »

محمد امین
مهمان

با سلام…

دوست عزیز باقر جان…

نظر شما محترم و جای خود اما در بزرگی و جنگاوری هخامنشیان به خصوص داریوش بزرگ و کورش بزرگ شکی نیست…

و به نظر من اشاره به بزرگ در این مطلب نشانه ی اعتدال گری داریوش بزرگ می باشد…

با تشکر…

محمد امین

مدیریت ** پاسارگاد ما ** http://WwW.Pasargadema.Tk

../.