تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

پیشینه پزشکی ایران باستان

یکی از بزرگ‌ترین حکومتهای تاریخی جهان حکومت هخامنشیان است که به عنوان یک بخش بزرگی از آسیا و اروپا و شمال آفریقا را در اختیار داشته، و نقش به سزایی در گسترش پزشکی در ایران و جهان ایفا کرده است.

در این دوره بر سه‌پایه استوار بود است.پادشاهان حکومت هخامنشی توجه ویژه‌ای به بهداشت و سلامت مردم داشتند، و هزینهٔ سلامت را از بودجه عمومی تأمین می‌کردند، به سلامت آب و مواد غذایی اهمیت می‌دادند و همراه داشتن آب و مواد غذایی سالم را در جنگ‌ها یک امر مهم می‌دانستند.

 

پیشینه پزشکی ایران باستان

در دربار و خارج از دربار هخامنشی دانشمندان و پزشکان بزرگ ایرانی و غیر ایرانی حضور داشتند، از جمله پزشکان مصری و یونانی، مانند، کتزیاس، یونانی که در دربار هخامنشی بود. دربار هخامنشی اطبای بزرگ ایرانی، جاماسب، بوده است که به تألیف کتب پزشکی و هندسه می‌پرداخته است.

پیشینه پزشکی ایران باستان

 

۵ قرن حکومت اشکانیان در ایران حکومت کرد، و ویژگی آنها باز پس گیری استقلال ایران بعد از نزدیک به ۷۵ سال حکومت و جلوگیری از تخریب بیشتر آثار ارزشمند ایرانی بود، متأسفانه فرهنگ آنها تحت تأثیر فرهنگ یونانی قرار گرفته بود، در نتیجه پزشکی در این دوره، آمیخته‌ای از طب اوستایی و طب یونانی بوده است. پزشکان بزرگ این دوره فرهاته و میتریدات را میتوان نام برد. در ایران ، و ساسانیان حدود ۴ قرن حکومت کردند، که در این مدت خدمات شایسته‌ای برای گسترش پزشکی انجام شد و بیشتر از قبل برای حفظ اصالت پزشکی ایران تلاش گردید.

در راستای حفظ و گسترش به طور کلی دو حکومت اشکانی و ساسانی که پس از حکومت ۳۰۰ سالهٔ نوادگان اسکندر به تاراج رفته بود، سوزانده شده بود، و به بهبود سلامت مردم پرداختند و کمک‌های اعظمی به طب اوستایی کردند با تأثیر این حکومت‌ها بسیاری از آثار ارزشمند احیا شد و پزشکی ایران دوباره قدرت و صلابت خود را به دست آورد.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن