تمدن لیدی

لیدیه (به یونانی: Λυδία) پادشاهی باستانی در در غرب آناتولی بود مطابق با استان‌های امروزی ازمیر و مانیسا در ترکیه و پایتخت سنتی لیدیه شهر  بود. در گسترده‌ترین حالت خود تمامی آناتولی غربی را در تصرف خود داشت.

در سال ۵۴۶ پیش از میلاد سارد  توسط  فتح می‌شود و  شکست می‌خورد.

شاهان لیدی گیگ (گوگو) و کرزوس و ژیگس بودند

لیدیه ثروتمندترین کشور منطقهٔ آسیای کوچک بود. پادشاه لیدی به منظور مقابله با کوروش  با  که از مهم‌ترین شهرهاییونان بود، پیمان دوستی بست. کوروش بزرگ به لیدیه حمله برد و سارد را در سال ۵۴۶ ق.م. به قلمروی ایران افزود. با فتح شهر سارد، عمر پادشاهی بزرگ لیدی نیز به پایان رسید.

در قرن هفتم پ.م. یونانیان این سرزمین را به تصرف و اشغال خود درآورده و با ایران همسایه شدند. آنها شهرهای مهمی از جمله بیزانس یا استانبولفعلی را بنیان نهادند.  در سال ۱۹۶ پس از میلاد براین سرزمین تسلط یافت.

 

زبان مردم لیدی، زبان لیدیایی بود که از زبان‌های هند و اروپایی  زبان‌های آناتولی بود. این زبان با زبان لووی و زبان هیتی ارتباط داشته‌است. این زبان سرانجام در قرن نخست پیش از میلاد از بین رفت.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه در "تمدن لیدی"

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن
مهدی
مهمان
مهدی
امتیاز :
     

خب حداقل کاملاً از ویکیپدیا کپی نمی کردی یه کلمه رو تغییر می دادی o__o