پایان قدرت گوتیان

پایان قدرت گوتیان

تیریگان، آخرین پادشاه گوتیان تنها ۴۰ روز بر تخت نشست. مردم سومر از نحوه اداره کردن کشور توسط گوتیان سخت ناراحت و خشمگین شده بودند در همین حین بود که شهر هگال یعنی اوتو- هگال (۲٫۱۲۳- ۲٫۱۱۳ ق. م) از طرف مردم پشتیبانی و حمایت شد.

در سال ۲٫۱۱۳ ق.م اوتو- هگال طی یک نبرد پیروزی‌های آسانی را به دست آورد چرا که لشکریان مقال اوتو-هگال ضعیف بوده و دیگر آن جنگجویانی که از توده قبایل به طور داوطلبانه برخاسته بودند، نبودند.

 

اکنون بزرگان دار سومر و اکّد در رأس لشکریان گوتی، قرار داشتند چون نبی-اِنلیل اکّدی و اور-نینازوی سومری. اینان به احتمال   در یکی از مراکز مهم شمال و جنوب میان دو رود  امیر بودند که در تحت نظارت گوتیان و به همراه امیران ، بر کشور اعمال تسلط و حکومت می‌کردند.

 

با این که  مبارزه اوتو-هگال و تیریگان به صورت پیکار دو لشکر که از لحاظ سطح تمدّن، پیشرفت  و جنگ افزار یکسان بودند در آمده بود اما، یاران  اوتو-هگال به مبارزه جویی علیه ستمگران محلی و بیگانه مجهز بودند.

تیریگان که سخت به وحشت افتاده بود از عرصه جنگ و پیکار گریخت و در دهکده دوبروم پنهان گردد ولی مردم او را تسلیم اوتو-هگال کردند و او اعدام شد.

 

بدین ترتیب اوتو-هگال “سلطنت سومر و اکّد” را زنده کرد ولی عامه مردم که وی را یاری کرده بودند موفق به استفاده از ثمرات پیروزی نگشتند. چون کمی بعد از این پیروزی اوتو- هگال در دریا غرق شد و بوجود آمده کاملا از میان رفت.  سپس در مناطقی مانند زاگرس ، عیلام و در سومر و اکد دولت های مستقل محلی به وجود آمدند. برخی از این شاهزاده نشینها از دیرباز برای ما آشنا هستند اما دولتهای دیگری پیدا شدند و برافتادن گوتیان برای بار به آنها فرصت آزادی داد.

همچنین بخوانید:  تبادل لینک

 

در دوردست های شمال، نزدیک دامنه های زاگرس، شهر اوربیلوم (اربیل امروزی)، در جنوب اوربیلوم شهر شیموروم (التون کوپرو-ی امروزی)، در جنوب شیموروم شهر هارشه (روستای توزخورماتلی امروزی)، در کوه های خاور کرکوک، کیماش بار دیگر بر سر قدرت شورش و جنگ به پا شد. بقایای لولوبیان در بخش میانی زاگرس با هم متحد گردیدند و مجاور که گنهار نام داشت نیز نشان داد که می تواند دشواری‌هایی پدید آورد. در ناحیه جنوبی تر، مراهشی که در اکّدی به نام براهشی می شد، باری دیگر سربرافراشت و در جلگه پست آن، به ظاهر حتی نیز اعلان استقلال کرد. در شمال خاوری عیلام دولت خودمختاری در انشان سربرآورد و در سیماش، گیرنامه دودمان تازه ای پی افکند.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن