گرمایش مرکزی اختراع باستانی

گرمایش مرکزی

گرمایش مرکزی اختراع باستانی

در حدود ۱۷۰۰ سال پیش در گرمایش از کف به‌عنوان یک روش تامین حرارت مطلوب استفاده می‌شد. آنها با ایجاد کانال‌های مخصوص در زیر کف کاخ‌ها و حمام‌ها در فصول سرد سال این اماکن را گرم می‌کردند. امروزه پس از گذشت قرن‌ها و با اختراع ‌های هیدرولیکی و پمپ‌های انتقال سیالات گرمایش از کف به عنوان یکی از رایج‌ترین شیوه‌های مدرن گرمایشی جهت تامین حرارت بسیاری از فضاهای مسکونی و صنعتی کاربرد دارد. گرمایش کفی در جهان جدید نمی‌باشد و به‌صورت بسیار ابتدایی و ساده مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در واقع برای اولین بار گرمایش کفی در حدود ۶۰ سال بعد از یعنی مورد استفاده قرار گرفته است. با سوزاندن چوب و ایجاد گازهای متشعل و عبور دادن این گازها از کانالهای هوایی موجود در کف ساختمان اقدام به گرم کردن کف منازل خود می‌کردند که این مدت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. آنها با تعبیه کوره‌هایی در فضای خالی کف خانه و با استفاده از لوله‌هایی درون دیوارها هوای گرم را هدایت می‌کردند. این سیستم گرمایش با نام “hypocaust” مشهور بود. Hypocaust  برای گرم کردن حمام‌های عمومی‌ و خانه‌های شخصی استفاده می‌شد.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن