مجسمه سنگ نادر یک زن را به قدمت ۸ هزار سال

مجسمه سنگ نادر یک زن را به قدمت ۸ هزار سال

نادر یک را به قدمت ۸ هزار سال طی یک حفاری در قونیه، استان مرکزی کشف کرده‌‏اند. یک متخصص می‌‏گوید که این مجسمه یکی از معدود مجسمه‌‏هایی است که سالم و یک تکه یافت شده است.

به گزارش اسوشیتد پرس،  پروفسور یان هادر از دانشگاه استنفورد گفت : « مجسمه ۱۷ سانتی‌‏متری کشف شده از منحصر بفرد است؛ زیرا از سنگ تراشیده شده است. برخلاف بسیاری از مجسمه‌‏ها که از خاک رس ساخته شده‌‏اند. »

این مجسمه شرایط خیلی خوبی دارد و ساختار آن متفاوت از است؛ برخلاف دیگر مجسمه‌‏ها که در پیدا شدند. این می‌‏گوید مجسمه زیر یک سکوی همراه با یک قطعه از سنگ آتشفشانی پیدا شده است که می‌‏دهد ممکن است  مجسمه را در بخشی از مراسمی مذهبی به کار می‌‏بردند.

چنین مجسمه‌‏هایی نوعی الهه باروری هستند. اگرچه هادر جدیدی را ارائه داده است و می‌‏گوید این مجسمه نشان از زنان مسن‌‏تری است که به جایگاهی رسیدند. مجسمه جدید فرم بدن، سینه و شکم افتاده را به نمایش می‌‏گذارد.

سایت میراث جهانی یونسکو، چاتال‌‏هویوک را از اولین شهرهای کشف شده می‌‏داند که قدمت آن به ۹۰۰۰ سال پیش        برمی‌‏گردد. پژوهش‌‏های باستان شناسی مربوط به سال‌‏های ۱۹۶۰ در این شهر وجود دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن