تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

مجسمه سنگ نادر یک زن را به قدمت ۸ هزار سال

مجسمه سنگ نادر یک زن را به قدمت ۸ هزار سال

نادر یک زن را به قدمت ۸ هزار سال طی یک در ، استان مرکزی ترکیه کشف کرده‌‏اند. یک متخصص می‌‏گوید که این مجسمه یکی از معدود مجسمه‌‏هایی است که سالم و یک تکه یافت شده است.

به گزارش اسوشیتد پرس،  پروفسور یان هادر از دانشگاه استنفورد گفت : « مجسمه ۱۷ سانتی‌‏متری کشف شده از منحصر بفرد است؛ زیرا از سنگ تراشیده شده است. برخلاف بسیاری از مجسمه‌‏ها که از ساخته شده‌‏اند. »

این مجسمه شرایط خیلی خوبی دارد و ساختار آن متفاوت از مجموعه است؛ برخلاف دیگر مجسمه‌‏ها که در پیدا شدند. این باستان شناس می‌‏گوید مجسمه زیر یک سکوی همراه با یک قطعه از سنگ آتشفشانی پیدا شده است که نشان می‌‏دهد ممکن است  مجسمه را در بخشی از مراسمی مذهبی به کار می‌‏بردند.

چنین مجسمه‌‏هایی نوعی الهه باروری هستند. اگرچه هادر نظریه جدیدی را ارائه داده است و می‌‏گوید این مجسمه نشان از زنان مسن‌‏تری است که به جایگاهی رسیدند. مجسمه جدید فرم بدن، سینه و شکم افتاده را به نمایش می‌‏گذارد.

سایت میراث جهانی یونسکو، چاتال‌‏هویوک را از اولین شهرهای کشف شده می‌‏داند که قدمت آن به ۹۰۰۰ سال پیش        برمی‌‏گردد. پژوهش‌‏های باستان شناسی مربوط به سال‌‏های ۱۹۶۰ در این شهر وجود دارد.

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن