جان دیویی،فیلسوفی که به آزادی در آموزش باور داشت

فیلسوف معاصر آمریکایی،در سال ۱۸۵۹ در برلینگتون به دنیا آمد.تحصیلات ابتدایی و مقدماتی را در زادگاهش به پایان رساند زندگی بیست ساله در روستا او را انسانی بار آورد.پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی،وارد دانشگاه ورمونت شد،سپس برای ادامه تحصیل در رشته فلسفه به دانشگاه هاپکینس رفت و موفق به دریافت درجه فوق لیسانس شد.وی سالها استاد کرسی فلسفه دانشگاه های معتبر آمریکا از جمله دانشگاه کلمبیا و شیکاگو بود و تا پایان عمر در همین سمت باقی ماند.

دیوئی تحقیقات خود را حول محور تغییر در آموزش و پرورش گذاشته بود و در همین راستا سفری به چین کرد و به آنجا طریقه تعلیم و تربیت جدید را آموخت.سپس مدتی را در ترکیه به سر برد و گزارشی را از وضعیت تعلیم و تربیت آنجا تهیه کرد.

هنگامی که در دانشگاه شیکاگو تدریس می کرد،کتابها و مقالاتی به رشته تحریر درآورد که تحولی عظیم در فرهنگ و آموزش و پرورش جهان بخصوص آمریکا به وجود آورد. مهمش عبارتند از:

((دموکراسی در آموزش و پرورش))،(( بنیاد نو در فلسفه)).

او نقش محیط و جامعه را در آموزش و پرورش نقشی اساسی تلقی می کرد و آزادی را جهت پرورش استعدادها و نبوغ دانش آموزان رکن اساسی می دانست. در سال ۱۹۵۲در سن ۹۲ سالگی دیده از جهان فروبست.

زندگی دانشمندان و مخترعان و جهان،طاهری،نشرمحراب دانش،چ اول،س۱۳۸۶،صص۲۱۱-۲۱۲

و جان دیوئی در ۱۹۰۲م از ویکیپدیا

شاهین زرین

خیلی عاشق تاریخم و مطالعه آزاد در این زمینه دارم. از نظر من علم تاریخ یعنی فهم گذشته برای تغییر امروز برای ساخت آینده بهتر. تاریخ باعث شده تا خیلی چیزا رو درباره پیرامون خودم،جامعه،سیاست و جهان بهتر بفهمم و سره از ناسره بهتر برام روشن بشه.پیشنهاد میکنم تاریخ بخوانید از نوع مطالعه آزاد. به قول ملک زاده نویسنده انقلاب مشروطیت،آدم با تاریخ عمرش خیلی بیشتر میشه.صدها و هزاران سال بیشتر

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن