یک اثر باستانی در زنجان توسط سیل آشکار شد

یک کتیبه سنگی ۴۰۰ ساله در روستای گلابر زنجان بعد از سیلاب اخیر کشف شد.

امیر ارجمند، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، خبر از کشف کتیبه سنگی ۴۰۰ ساله در روستای گلابر زنجان بعد از سیلاب اخیر داد.

وی افزود: کتیبه سنگی در روستای تاریخی و گردشگری گلابر شهرستان ایجرود بر اثر سیل در داخل رودخانه‌ای موسوم به رودخانه جوقین نمایان شد. این سنگ‌نوشته حاوی کتیبه آیت‌الکرسی به خط کوفی است. به‌محض اطلاع از این رویداد، پایگاه یگان حفاظت اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ایجرود به همراه کارشناسان به منطقه مراجعه و کتیبه را به مسجد تاریخی منتقل کردند.

او با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد محلی که کتیبه در آن کشف‌شده یکی از روستاهای تاریخی استان زنجان است، افزود: مأموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی در منطقه حاضرشده‌اند و از محوطه مراقبت می‌کنند تا کارشناسان برای بررسی‌های بیشتر به گلابر اعزام شوند.

ارجمند گفت: به گفته باستان‌شناسان قدمت این کتیبه ۴۰۰ سال است که بخشی از سند هویت مردم استان زنجان و روستای گلابر به شمار می‌آید.

روستای زیبای گلابر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود در استان زنجان است. روستای پلکانی و سرسبز گلابر علاوه بر طبیعت دل‌نشین آثار قدیمی متعددی دارد که مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف‌اند. این روستا در محدوده شهرستان ایجرود در فاصله ۴۸ کیلومتری زنجان و ۱۲ کیلومتری زرین‌آباد مرکز شهرستان واقع‌شده است.

منبع دنیای اقتصاد
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.