جریان طمع شاه به همسر رئیس جمهور فیلیپین

به گزارش تاریخ ما و به نقل از جهان نیوز؛ یکی از برجسته ترین اشخاص سیاسی زمان محمدرضا شاه پهلوی، اسدالله علم است. وی تقریبا یازده سال یعنی در حدفاصل بین سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۶ وزیر دربار پهلوی بود و از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۲ نیز نخست‌وزیر ایران به شمار می رفت.

اسدالله علم به دلیل ملاقت‌های روزانه با شاه و سرو سامان دادن به امور خصوصی وی، نسبت به رفتارها، خلقیات و عادات محمدرضا پهلوی اطلاعات خوبی را در یادداشت‌های خود به دست می‌دهد.

در ادامه خاطره‌ای از اسدالله علم درباره دیدار محمدرضا پهلوی با همسر رئیس جمهور فیلیپین را می‌خوانید:

پیش از شرفیابی من، شاه خانم مارکوس، همسر رئیس جمهور فیلیپین را که توقف کوتاهی در تهران کرده است به حضور پذیرفت.

شاه گفت «خانم مارکوس به شدت دلش میخواهد نفت را به چنگ آورد. در عوض اجاره پنجاه ساله زمین هایی را پیشنهاد می کند که ما می توانیم در آنجا برنج بکاریم و گله پرورش دهیم . علاوه بر آن به رغم کمبود بین المللی سیمان آنها می توانند ۲ میلیون تن سیما فورا در اختیار ما بگذارند.» من نظر دادم خانم مارکوس بسیا زیباست و بنابراین تقاضایش در خور توجه است، حتی بدون جذابیت اضافی زمین و سیمان، شاه پاسخ داد، «بله، ولی دارد پیر میشود».

محمدرضا پهلوی با همسر رئیس جمهور فیلیپین

 

منبع جهان نیوز
عضویت
اطلاع از
guest

3 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
مجتبی

چرا فکر نویسنده به حرف آخر شاه بوده وآن صحبت ها در مورد کشت برنج وپرورش دام سیمان را بزرگ نکرده پس معلوم است نویسنده خود اعلم در این داستان منحرف هستند والسلام به امید فکرهای درست وارزنده….

یکی

بحث فساد پهلوی جدا ولی این خاطره رو نمیشه این طور برداشت کرد

rez

یه جوری میگید فساد پهلوی انگار ما تو این ۴۵ سال فقط رو راستی دیدیم!!!