زیردریایی Akula اختراع نظامی شوروی سابق

زیردریایی Akula اختراع نظامی شوروی سابق

با ساخت اولین زیر دریایی کلاس تایفون در انتهای دهه‌ی ۷۰ میلادی رکوردهای قبلی را شکسته و این زیردریایی را با حدود ۱۷۵ متر طول و ۵٫۱۳ متر عرض به جهانیان عرضه کرد که از هوشمندانه‌ترین اختراعات نظامی محسوب می‌شد. این زیردریایی ازسری زیردریایی‌های تهاجمی اتمی بوده که حامل ‌های اتمی بالستیک قاره پیما است و با کد ۹۴۱ شناخته می‌شوند.

نام روسی این سری زیر دریایی‌ها است، اما ناتو آن را تایفون (Typhoon) نامید. باید دانست که روسیه یک مدل زیردریایی‌های شکاری دارد که ناتو آنها را می‌نامد و نباید با این زیر دریایی‌ها اشتباه گرفته شود.

زیردریایی Akula اختراع نظامی شوروی سابق

موشک‌های بالستیکی که این زیردریایی می‌تواند حمل کند به ۲۰ عدد می‌رسد، نوع موشک‌هایی که زیردریایی حمل می‌کند با نام RSM-52  یا R- 39 که یک موشک سوخت جامد سه مرحله‌ای است که با برد حدود ۸۳۰۰ کیلومتر در نزد ناتو با عنوان SSN20 (سگ ماهی) نامیده می‌شود. آزمایش‌های موفقی برای موشک SSN30  از این زیردریایی انجام شده و احتمالا از این موشک در این زیردریایی‌ها استفاده شده یا خواهد شد.

این زیردریایی دارای ۲۲ عدد اژدر و موشک ضدزیردریایی و کشتی  است که از ۴ پرتاب‌کننده‌ی ۶۳۰ میلیمتری و ۲ پرتاب‌کننده‌ی ۵۳۳ میلیمتری قابلیت شلیک شدن دارند.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی‌ترین بیشترین رای
دنبال کردن