سوخوی T4 اختراع نظامی شوروی سابق

سوخوی T4 اختراع نظامی شوروی سابق

بمب افکن سوخو تی ۴ یک هواپیمای عجیب از مجموعه است که توسط نیروی هوایی مورد آزمایش قرار گرفت و با توجه به تولید یک فروندی آن فقط برای چندین بار آن هم در سال ۱۹۷۲ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.

۴ فروند از سوخو تی ۴ وارد مرحله تولید شد اما به دلایلی نامشخص فقط یکی از آنها تکمیل و مورد استفاده قرار گرفت تا تولید سوخو تی ۴ به عنوان یک پروژه ناموفق در تاریخ نظامی سابق به ثبت برسد.
آنچه در دلیل اصلی ساخت بمب افکن سوخو تی ۴ نمایان است، چیزی نبوده جز رقابت تسلیحاتی با آمریکا در آن زمان که همواره را برای دستیابی به جنگنده بمب‌افکن‌هایی بهتر، مجبور به تغییر برنامه‌های تولیدی تسلیحات خود کرده است.

سوخوی T4 اختراع نظامی شوروی سابق

مخوف‌ترین اختراعات نظامی شوروی در لیست ما سوخو T4 است. از شاخصه‌های حیرت‌انگیز این بمب افکن این بود که پس از اوج‌گیری و یا اقدام برای شکست دیوار صوتی؛ دماغه آن از حالت خمیده به مسطح تغییر وضعیت می‌داد.

شاید اگر هزینه‌ی نگهداری و پرواز سوخو تی ۴ اینقدر بالا نبود، الان نام مخوف‌ترین بمب افکن دنیا سوخو تی ۴ بود نه توپولوف ۱۶۰؛ به هر حال این هواپیما بدون آنکه حتی یک بمب سر آمریکایی‌ها و متحدانش بیاندازد بازنشست شد.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن