۵ اختراع حیرت انگیز تمدن مایا!

0 2,822
تمدن باستانی مایا در مکزیک و آمریکای مرکزی مدرن، از ۲۶۰۰ ق.م تا زمان ورود اسپانیایی ها در قرن شانزدهم وجود داشته است.بخشی از فرهنگ مزوآمریکایی (که شامل قبایل بومی مختلف در منطقه می شد)، موفق به کشفیات بزرگی در زمینه علوم و کیهان شناسی شد. آنها طراحان و معماران با استعدادی بودند که بناهای باشکوه از جمله اقامتگاه های سلطنتی، رصدخانه ها، اهرام، جاده و کانال های باشکوهی به جا گذاشتند. همچنین تمدن مایا موفق به کشف لاستیک شد. با تاریخ ما همراه شوید تا ۵ اختراع حیرت انگیز تمدن مایا! را به شما معرفی کنیم:

 

۱.شکلات

اختراع شکلات
اختراع شکلات

مایا ها اولین کسانی بودند که کاربردهای دانه کاکائو را بین ۲۵۰ تا ۹۰۰ ب.م کشف کردند. آنها فلفل، دانه شکلات و آرد ذرت را ترکیب می کردند تا یک نوشیدنی تند تهیه کنند. در آن روزها شکر وجود نداشت و از آنجایی که خدمات درمانی دندان هم نبود، این یک نعمت بود. قدمت نوشیدنی های شکلاتی شیرین امروزی به دوران مایا ها باز می گردد.

همچنین با جوشاندن دانه کاکائو و ترکیب آن با مواد دیگر، چسب تهیه می کردند و به قدری ارزشمند بود که به عنوان ارز استفاده می شد.


۲.هنر تمدن مایا

هنر تمدن مایا
هنر تمدن مایا

هنر مایا اگرچه به خودی خود یک نوآوری نیست، ولی در سراسر دنیا مورد تحسین قرار گرفته است. مایا آثار هنری از یک سری اقلام مختلف از جمله چوب، یشم، بطری شیشه ای، گل سفالی میساخت و در گچبری ساختمان ها، دیوار و مجموعه های سنگی استفاده می کردند. حکاکی روی چوب بسیار رایج بود ولی موارد انگشت شماری تا امروز از آن دوران باقی مانده است. همچنین مجسمه های سنگی زیادی در آن دوران ساخته شد.


۳.گاهشماری مایا

تقویم مایا
تقویم مایا

تقویم معروف مایا بر اساس سیستم زمانی جوامع مزوآمریکایی بود. مایا ها سه نوع تقویم را بیشتر استفاده می کردند که شامل سالنامه مقدس ۲۶۰ روزه، سال مبهم ۳۶۵ روزه و تقویم کامل ۵۲ ساله می شد.


۴.سیستم نوشتن مایا

سیستم نوشتن مایا
سیستم نوشتن مایا

مایا در بین تمام آمریکایی های باستان، پیشرفته ترین شکل نوشتاری به نام “گلیف” را اختراع کردند. در این سبک نوشتن  از یک نماد یا تصویر برای نشان دادن یک کلمه استفاده می شد. مایا ها از دستاوردهای خود آگاه بودند و آنها را با خط مایایی روی ستون ها ، دیوارها و تخته سنگ ها می نوشتند. آنها همچنین کتابهایی در مورد خدایان، زندگی روزمره و رهبرانشان می نوشتند. خوشبختانه تعداد معدودی از این کتابها از آن دوران هنوز باقی مانده اند.


۵.لاستیک

لاستیک
لاستیک

تمدن مایا یک رویکرد عجیب و در عین حال موثر در کشاورزی داشت. اصلی ترین رژیم غذایی مایا ها ذرت، لوبیا و کدو بود. محصولات همچنین شامل فلفل، سیب زمینی روشن، توتون، چای، پنبه، کاکائو، وانیل و البته لاتکس می شد.

مایا ها از لاتکس خاصیت کشسانی به وجود آوردند و آن را با سایر گیاهان ترکیب کردند تا لاستیک بسازند و وسایلی با خاصیت کشسانی تولید کنند.

منبع ancienthistorylists
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها