5 محصول کشاورزی پر درآمد سال های اخیر را بشناسیم!

سالهای اخیر سیب زمینی پر سودترین محصول کشاورزی ایران بوده است و اگر کشاورز سر زمین کیلویی ۹ هزار تومان هم بفروشد. می شود هکتاری ۷۲۰ میلیون!

کشاورزی یکی از قدیمی ترین شغل های بشر است و مانند هر کار دیگری با پیشرفت بشر کشاورزی نیز بسط و گسترش یافته است. همچنین از قرن ۱۶ به بعد با دستیابی بشر به تکنولوژی و اختراع ماشین ها و ادوات کشاورزی جدید، امروزه کشاورزی خیلی آسان تر شده است. الان بیشتر مردم به کشاورزی به دید سرمایه گزاری نگاه می کنند و با ارزیابی مقدار هزینه های لازم و اجاره زمین برای کشت مورد نظر و مدت زمان کاشت تا برداشت و ادوات لازم برای کشت و برداشت و… کشاورزان تصمیم می گیرند که کدام محصول را بکارند!

 

چگونه یک کشاورزی پر سود داشته باشیم؟

کشت بادام زمینی مشاورزی پر سود

واقعیت این است که کشت خوب یا بد نداریم! بیشتر محصولات مثل گوجه و هندوانه طوری هستند که هر چند سال یکبار جواب می دهند چون هر چند سال یکبار که استقبال از این کشت ها کم میشه خوب فروش می رود.

اما این که بخواهیم دقیق راهنمایی کنیم که چه محصولاتی بکارید که سود کنید باید اول از همه شرایط آب و خاکتان را بررسی کنید! واضح است که در گیلان و کردستان نمی شود درخت پسته کاشت! یا در کرمان نمی شود برنج کشت کـرد(چون آب کمه و آب و خاک هر دو شورند) باید اول از همه سراغ محصولاتی برویم که در خاکمان جواب می دهند.

در ادامه ۵ محصول پردرآمد سال های اخیر ایران را بررسی می کنیم و برای هر کدام شرایط لازم برای کشت و هزینه هایی مثل بذر و سم و کود و اجاره زمین و ادوات و… را حساب می کنیم. تا شما با توجه به منطقه جغرافیایی خودتان و مقدار سرمایه ای که دارید تصمیم بگیرید کدام محصول را بکارید.

 

1_ سیب زمینی سلطان کشاورزی ایران!

سیب زمینی محصولی هست که بیشتر در شهرهای همدان و کرمانـشاه و خود شهر

اما نکته منفی که در مورد سیب زمینی وجود دارد هزینه های زیاد لازم برای کشت است:

اجاره زمینهکتاری 120 میلیون
بذرهکتاری 90 میلیون
آبیاری (نوار تیپ و حق آب)روی هم هکتاری 20 میلیون
کود و سم40 میلیون
هزینه های کاشت و برداشت30 میلیون
جمع هزینه ها300 میلیون
سود خالص:420 میلیون از هر هکتار

همان طور که در جدول بالا گفتیم از هر هکتار سیب زمینی وقتی خرجش رو کم کنیم می توانید حدودا ۴۲۰ میلیون تومان سود داشته باشید! با این گرانی ها سود خوبی دارد ولی هزینه زیادی لازم است! هر چقدر هزینه زیادی بکنیم ریسک کارمان بالا میرود. پس باید دنبال کاری برویم که بیشترین برگشت سرمایه را با توجه به هزینه های جاری داشته باشد.

2_ بادام زمینی محصولی پر درآمد و کم هزینه!

گفتیم محصولی که می خواهیم بکاریم نباید همه جا کشت شده باشد. هر چقدر یک محصول کمتر کشت شود، قیمت نهایی اش بالاتر می رود. بادام زمینی یکی از این محصولاتی هست که تازه قد علم کرده است. و به خاطر قیمت گران پسته جایگزین خوبی برای این مغز آجیل شده است.

شرایط کشت بادام زمینی

بادام زمینی گیاهی گرما دوست است. بیشتر در شهرهای آستانه اشرفیه و

هر هکتار بادام زمینی به طور میانگین ۷ تن محصول خشک تولید می کند و هر کیلو هم ۷۰ هزارتومان فروش می رود که با یک ضرب کوچک متوجه می شوید که از هر هکتار حدودا ۴۹۰ میلیون پول به دست می آید. طریقه کاشت بادام زمینی را از مغان هوم یاد بگیرید.   

زمان کاشت بادام زمینی در کردستان

هزینه های کشت بادام زمینی در سال 1401:

اجاره زمینهکتاری 60 میلیون
بذرهکتاری 10 میلیون
آبیاری (نوار تیپ و حق آب)روی هم هکتاری 12 میلیون
کود و سم15 میلیون
هزینه های کاشت و برداشت15 میلیون
جمع هزینه ها112 میلیون
سود خالص:378 میلیون از هر هکتار

در حال حاضر سیب زمینی پردرآمد ترین کشت ایران است ولی اگر می خواهید بیشترین سود را با کمترین هزینه دریافت کنید پیشنهاد ما کشت بادام زمینی است. در این مورد طرح توجیهی کاشت بادام زمینی را حتما بخوانید.  

3_ هندوانه کشت قدیمی ایرانی ها

هندوانه و کشاورزان ایرانی رفاقت طولانی دارند. متاسفانه از اوایل سال ۱۳۷۰ که بنده به خاطر دارم، هندوانه فقط هر ۵_۶ سال یکبار بازار دارد و کشاورزانی که می خواهند چند ماهه میلیاردی پول دربیاورند سمت هندوانه می آیند. در کل کشت هندوانه هم بسیار پر ریسک هست هم بازار کمی دارد! هر ساله شاهد این هستیم که در بیشتر شهرهای ایران اکثر مزارع هندوانه مشتری ندارد و برای چرای گاو و گوسفند استفاده می شود.

ولی اگر حساب کنیم هندوانه به بازار بخورد هر هکتار حدودا ۱۰۰ تن محصول می دهد که اگر کیلویی ۵ هزار فروش برود چیزی حدود ۵۰۰ میلیون از هر هکتار درآمد نصیب شما می شود.

اجاره زمینهکتاری 80 میلیون
بذرهکتاری 19 میلیون
آبیاری (نوار تیپ و حق آب)روی هم هکتاری 18میلیون
کود و سم35 میلیون
هزینه های کاشت و برداشت10 میلیون
جمع هزینه ها162 میلیون
سود خالص:338 میلیون از هر هکتار

ولی اگر حساب کنیم هندوانه به بازار بخورد هر هکتار حدودا ۱۰۰ تن محصول می دهد که اگر کیلویی ۵ هزار فروش برود چیزی حدود ۵۰۰ میلیون از هر هکتار درآمد نصیب شما می شود.

 

4_ چغندر کشتی که قیمت سال بعدش معلومه!

تا وقتی ما ایرانیان قند و شکر می خوریم به چغندر احتیاج داریم. با این حال چون فقط کارخانه های تولید قند چغندر را از کشاورز می گیرند، مشتریان زیادی ندارد و کشاورز مجبور است با همین قیمت ها بسازد و محصولش را بفروشد. در حال حاضر هر کیلو چغندرقند ۲٫۵۰۰ تومان است و اگر از هر هکتار ۱۰۰ تن هم برداشت کنیم چیزی حدود ۲۵۰ میلیون دست ما را می گیرد که البته از این مبلغ هم باید هزینه های جاری را کم کنیم!

اجاره زمینهکتاری 65 میلیون
بذرهکتاری 12 میلیون
آبیاری (نوار تیپ و حق آب)روی هم هکتاری 18میلیون
کود و سم15 میلیون
هزینه های کاشت و برداشت12 میلیون
جمع هزینه ها122 میلیون
سود خالص:127 میلیون از هر هکتار

با هزینه های موجود کشت چغندر چندان عاقلانه به نظر نمی رسد و به همین دلیل بیشتر کشاورزان این محصول کشت خود را با گندم و کلزا و محصولات مشابه جایگزین می کنند.

 

5_ گوجه فرنگی یک کشت امیدوار کننده

کشت گوجه فرنگی

گوجه فرنگی محصولی هست که هر چهار فصل در کشور ما مصرف می شود. به علاوه در غذاهای مختلف ما ایرانی ها از رب گوجه فرنگی زیاد استفاده می شود. از هر هکتار زمین حدودا ۵۰ تن گوجه فرنگی برداشت می شود. در حال حاضر قیمت گوجه‌فرنگی سر مزرعه چیزی حدود ۸ هزار تومان است که می تواند ۴۰۰ میلیون برای شما برگرداند.

اجاره زمینهکتاری 70 میلیون
بذرهکتاری 19 میلیون
آبیاری (نوار تیپ و حق آب)روی هم هکتاری 20 میلیون
کود و سم18 میلیون
هزینه های کاشت و برداشت25 میلیون
جمع هزینه ها152 میلیون
سود خالص:248 میلیون از هر هکتار

در حال حاضر گوجه فرنگی از محصولات پردرآمدی هست که می توانید کشت کنید فقط تنها سختی که این محصول دارد موقع برداشتش هست که اونم با کارگر جمع می کنید.

جمع بندی نهایی

در حال حاضر

همچنین برای کشت بادام زمینی شما نیاز به بذر بادام زمینی سازگار با منطقه خودتان دارید. برای خرید ارقام مختلف بذر بادام زمینی اینجا کلیک کنید‌.

 برای تهیه بادام زمینی آجیلی، کـره بادام زمینی، روغن بادام زمینی و همه چیزهای دیگر که بادام زمینی مربوط می شود این کلمه را در گوگل جستجو کنید: فروشگاه مغان هوم

ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها