با خواندن این رمان های عاشقانه، عمیق‌تر نگاه کنیم و بهتر از قبل زندگی کنیم

رمان‌های عاشقانه معمولا به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ یکی آن دسته رمان‌هایی که صرفا برای وقت گذرانی نوشته می‌شوند و دیگری رمان‌هایی با مضامین جذاب که با درس‌های معنوی همراه شده‌اند و بعد از صرف زمان لازم برای خواندن‌شان چیزی هم به خواننده اضافه می‌کنند که می‌تواند در مسیر زندگی او تغییر و تحول ایجاد کند.

سه رمان عاشقانه‌ای که در این مقاله به شما معرفی کرده‌ایم و راوی خلاصه‌ای از داستان‌هایشان برایتان شده‌ایم، در گروه دوم قرار می‌گیرند؛ کتاب‌هایی با مضامین جذاب و شیرین عاشقانه که بعد از تمام شدن‌شان حال و هوای دل‌تان عوض خواهد شد.

  1. چشم‌هایش
رمان عاشقانه چشمهایش اثری معروف از بزرگ علوی

«شهر تهران خفقان گرفته بود. هیچ کس نفسش در نمی‌آمد؛ همه از هم می‌ترسیدند، خانواده‌ها از کسانشان می‌ترسیدند، بچه‌ها از معلمین‌شان، معلمین از فراش‌ها و فراش‌ها از سلمانی و دلاک؛ همه از خودشان می‌ترسیدند، از سایه‌شان باک داشتند.»

بخشی که خواندید چند سطر ابتدایی شاهکار ادبیات فارسی، رمان «چشم‌هایش» است که بزرگ علوی آن را سال ۱۳۳۱ به رشته تحریر درآورد؛ اما از آن جایی که این رمان در زمره رمان مدرن قرار می‎گیرد با شیوایی تمام و روانی خاص قلم نویسنده، خواننده را به دنبال خود می‌کشاند و باعث لذت بردن او از روند داستان می‌شود.

چشم‎هایش رمان عاشقانه‌ای است که با فضای سیاسی دوران رضا شاه ترکیب شده و علاوه بر اینکه بعد ادبی دارد، از نظر تاریخی نیز به شناخت شرایط آن زمان و دیدگاه‌های روشنفکران کمک می‌کند.

این اثر درباره نقاشی به نام استاد ماکان است که به دلیل دست و پنجه نرم کردن با دیکتاتوری به کلات تبعید می‌شود و همان جا هم به طرز مشکوکی می‌میرد. نویسنده در بخشی از کتاب از زبان مردم به شایعه سکته قلبی ماکان اشاره می‌‎کند که آن زمان به عنوان دلیل مرگ مخالفان حکومتی که بر اثر شکنجه یا تبعید مرده بودند، اطلاق می‌شده.

بعد از مرگ استاد ماکان نقاشی‌های متعددی از او به نمایش درمی‌آید که یکی از آن‌ها تابلوی «چشم‌هایش» است؛ تصویر محوی از صورت زنی بسیار زیبا که تنها بخش واضح آن چشم‌های اوست؛ چشم‌هایی اسرار آمیز که گویی حرف‌های نگفته بسیاری دارد. داستان از زمانی جریان می‌یابد که ناظم مدرسه‌ای که آثار ماکان در آن به نمایش درآمده درباره هویت این زن کنجکاو می‌شود و به دنبال او می‌رود؛ جستجویی که به پرده برداشتن از رازهای غیر منتظره‌ای منجر خواهد شد.

کتاب چشم‌هایش سال‌هاست که همچنان دوباره و دوباره چاپ می‌شود و اکنون نیز با استفاده از تکنولوژی دو نسخه کتاب صوتی و کتاب الکترونیکی آن نیز در دسترس علاقمندان قرار دارد. نسخه صوتی رمان عاشقانه چشمهایش شاهکار بزرگ علوی با صدای آرمان سلطان زاده خوانش شده است و قابل دانلود برای مخاطبانی است که به شنیدن داستان به جای خواندن آن علاقه دارند.

  1. من پیش از تو

نام «جوجو مویز» طی چند سال اخیر سرشار از خبرهای خوب و فروش بالا برای کتابفروشی‌هایی بوده است که آثار این نویسنده را در اختیار علاقمندانشان قرار داده‌اند. رمان «من پیش از تو» از این نویسنده نیز یکی از عاشقانه‌ترین و پرفروش‌ترین رمان‌های دوران معاصر به شمار می‌رود؛ روایتی جذاب از عشقی دو طرفه.

من پیش از تو داستان دختری به نام لوییزا کلارک است که خانواده‌اش در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند و در همین بحبوحه او نیز شغلش را در کافه از دست می‌دهد. لوییزا به شدت دنبال کار است؛ اما موقعیت‌هایی که پیدا می‌شوند، برای او مناسب نیستند تا اینکه یک روز مامور کاریابی از موردی با حقوق خوب خبر می‌دهد. این مورد مربوط به پرستاری و هم‌دم بودن یک بیمار دچار فلج است. لوییزا که چاره دیگری ندارد برای مصاحبه به منزل «ترینرها»، یکی از متمول‌ترین خانواده‌های منطقه‌شان می‌رود و با پسر جوان‌شان ویلیام ترینر آشنا می‌شود؛ مردی خوش قیافه که چند سال است به دلیل تصادف از گردن به پایین فلج شده است و این آغاز رابطه پر کشمکش و در عین حال پر علاقه لوییزا و ویلیام است. اگر میخواهید درباره این رمان جذاب بیشتر بدانید اینجا را بخوانید.

رمان جذاب «من پیش از تو» که در ایران نیز بارها تجدید چاپ شده، یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسانی است که دوست دارند در دنیای عاشقانه یک داستان زیبا غرق شوند و به قیمت گریه کردن هم که شده درس‌های مهمی برای زندگی‌شان به دست آورند.

  1. ملت عشق
رمان عاشقانه ملت عشق اثری مشهور و پرفروش از الیف شافاک

رمان‌های زیادی درباره داستان شمس تبریزی و مولانا جلال الدین بلخی وجود دارد؛ رمان‌هایی مثل کیمیا خاتون نوشته سعیده قدس و موارد مشابه که خیلی بعد عاشقانه و عارفانه این رابطه را مد نظر قرار نداده‌اند و بعضا در بستر گذشته اتفاق می‌افتند؛ اما رمان «ملت عشق» با اختلاف تمام رمان‌های قبلی را کنار زد و با قرار دادن این داستان جذاب در قالب روایتی امروزی توانست مخاطبان زیادی را در سراسر جهان به خود جلب کند.

«ملت عشق» دو داستان عاشقانه‌ توامان است؛ داستان اول روایت عشق زنی است که در یک انتشاراتی کار می‌کند و کتابی از مردی نویسنده به دستش می‌رسد که «کفر شیرین» نام دارد. نام نویسنده عزیز زاهارا است و کتابش را درباره داستان شمس و مولانا نوشته است؛ اینکه چطور شمس وارد زندگی مولانا می‌شود و بنیان‌های فکری او را زیر و رو می‌کند. به مرور که داستان شمس و مولانا پیش می‌رود، زن داستان ما که اللا روبینشتاین نام دارد به نویسنده این اثر زیبا علاقمند می‌شود و درباره او کنجکاوی بیشتری به خرج می‌دهد. هم زمان که مولانا از قید و بندها رها می‌شود؛ اللا نیز بیشتر به مفهوم واقعی زندگی و نقش عشق واقعی در آن پی می‌برد و دچار تحول می‌شود؛ طوری که در نهایت تصمیم به ملاقات با این نویسنده می‌گیرد و رابطه عاشقانه آن‌ها شروع می‌شود؛ رابطه‌ای که قرار است با یک شوک بزرگ او را غافلگیر کند.

ملت عشق، نوشته الیف شافاک است؛ یک رمان بلند که ارسلان فصیحی آن را با فصاحت و شیوایی ترجمه کرده و داستان زیبای مولانا و شمس تبریزی را در اختیار خوانندگان فارسی زبان قرار داده است. کتاب صوتی ملت عشق اثر الیف شافاک، با خوانش پروین محمدیان قابل دانلود برای کسانی است که دل‌شان برای خواندن رمان‌های عاشقانه‌ای که می‌توان از آن‌ها درس‌های معنوی گرفت و مسیر زندگی را عوض کرد، تنگ شده است.

 

/پایان رپورتاژ آگهی/

 

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها