۸ اثر برگزیده و ارزشمند از شاعران معاصر ایرانی

0 1,198

ادبیات فارسی یکی از عناصر مهم فرهنگ ایرانی است. نویسندگان و شاعران ایرانی نه‌تنها در غرب آسیا بلکه در سراسر جهان موردتوجه هستند. در این میان، شاعران معاصر نقش ویژه‌ای در ارتقا ادبیات ایران دارند و شـعرهای بسیار زیبایی سروده‌اند. آشنایی با این شاعران و خواندن آثار آن‌ها برای هر فرد ایرانی می‌تواند یک امر ضروری باشد. بنابراین، اگر تابه‌حال این آثار را نخوانده‌اید پیشنهاد می‌کنیم خواندن اشعار ایرانی را با چند اثری که در ادامه معرفی می‌کنیم آغاز کنید.

  1. هشت کـتاب

سهراب سپهری، شاعر و نقاش در سال ۱۳۰۷ در کاشان متولد شد. در ارتباط با بیوگرافی سهراب سپهری، او از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه

  1. دیوان پروین اعتصامی

پروین اعتصامی یکی از بزرگترین شاعران زن معاصر ایرانی است که زیر نظر پدرش در محیطی ادبی و علمی بزرگ شد و خیلی زود به بلوغ فکری رسید. استعداد او در شـعر گفتن در حدود هشت‌سالگی شکوفا شد. در اشعار او عمدتا به موضـوعات اجتماعی و عرفانی پرداخته شده است که اغلب در مورد استبداد ثروتمندان، حقوق فقرا و مستضعفان و نقش زنان هستند. او در عمر کوتاهی که داشت اشعار بسیار ارزشمندی را سرود و به‌سرعت در میان ایرانیان به شهرت رسید. از میان اشعار او می‌توان به «تاراج روزگار»، «خون دل» و «غرور نیکبختان» اشاره کرد. پروین اعتصامی در اثر بیماری حصبه درگذشت و در

  1. آخر شاهنـامه

مهدی اخوان ثالث یکی از سرشناس‌ترین شاعران معاصر ایرانی است پس از ملاقات با نیما یوشیج در تهران، به یکی از مشهورترین شاعران پس از او تبدیل شد. تقریبا همه اشعار این شاعر جنبه سیاسی و اجتماعی دارند. او از طرفداران جدی

  1. باغ آینه

احمد شاملو شاعر و روزنامه‌نگار ایرانی است که رهبر جنبش ادبی مدرن ایران محسوب می‌شود. او بیش از ۱۷ جلد کتـاب شـعر سروده است.او که در جوانی فعالی سیاسی بود توسط رژیم شاه به زندان افتاد و بعد از این اتفاقات روزنامه‌نگار شد و سرودن شـعر را آغاز کرد. او بر این باور بود که باید به زبان مردم، صدا بخشید و رویاها و رنج‌های آن‌ها را منعکس کرد. کتـاب «باغ آینه» یکی از آثار شناخته‌شده این شاعر است که ۴۴ شـعر احمد شاملو از سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۸ را در برمی‌گیرد.

  1. سه دفتر

در خلاصه زندگینامه مشیری آمده است که او سرودن شـعر را از سنین نوجوانی آغاز کرد و از سال ۱۳۳۴ تا سال ۱۳۸۴ دفترهای شـعر متعددی را به

  1. تولدی دیگر

فروغ فرخزاد یکی از شاعران زن معاصر ایرانی است که علاوه بر سرودن شـعر، مستند نیز می‌ساخت. او پنج دفتر شـعر را منتشر کرد و یکی از مهم‌ترین مضامین اشعار او، فمینیسم بود که درباره این مفهوم در این مطلب بیشتر گفته شده است. یکی از آرزوهای او آزادی زنان ایرانی و برابر بودن حقوق آن‌ها با مردان بود. او در سن ۳۲ سالگی و در اثر یک تصادف رانندگی درگذشت. یکی از مهم‌ترین آثار فروغ فرخزاد، «تولدی دیگر» نام دارد که در سال ۱۳۴۱ سروده شده و شامل ۳۵ شـعر است. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این دفتر شـعر را از دست ندهید.

  1. آبی، خاکستری، سیاه

حمید مصدق یکی دیگر از شاعران معاصر برجسته ایرانی است که برخلاف استعدادی که داشت در رشته حقوق تحصیل کرد. او درعین‌حال که به تدریس حقوق و وکالت می‌پرداخت، اشعار زیادی را نیز سرود. آثار او سرشار از صمیمیت و سادگی است و این امر موجب می‌شود که همه افراد با هر سلیقه و از هر قشری مشتاق خواندن اشعار او باشند. مضامین آثار او عمدتا اجتماعی است. یکی از بهترین کـتاب‌های شـعر حمید مصدق، «آبی، خاکستری، سیاه» نام دارد که در سال ۱۳۴۳ منتشر شد و به‌سرعت مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت.

  1. من و نازی

حسین پناهی، شاعر، نویسنده، بازیگر و کارگردان ایرانی‌ای بود که شـعر معاصر را در کنار شاعران معاصر دیگر گسترش داد. مهم‌ترین مضامین اشعار او شامل ناامیدی، حیرت، مرگ، آرزوی بازگشت به روستا و دوره کودکی هستند. او بیشتر از اینکه به آرایه‌ها و ادبی بودن اشعار اهمیت بدهد به درون‌مایه و محتوای آثار خود توجه کرد. اولین کتـاب شـعر او «من و نازی» در سال ۱۳۷۶ منتشر شد و پس از آن به‌شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت و بارها تجدید چاپ شد. حسین پناهی در سال ۱۳۸۳ و در سن ۴۸ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

درنهایت، ادبیات معاصر ایرانی سرشار از آثار بی‌نظیر و فوق‌العاده‌اند که خواندن آن‌ها توسط هر فرد ایرانی ضروری است. اگر شما نیز علاقه‌مندید با ادبیات و فرهنگ معاصر ایران بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم این کار را با خواندن آثاری که در این مقاله معرفی کردیم شروع کنید.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها