معرفی ۴۰ تن از مهندسین بزرگ تاریخ

علم مهندسی باعث دگرگونی در روزگار ما شده و نوآوری‌های زیادی را به زندگی ما روانه کرده است. در این گزارش برآنیم بعضی از بزرگترین مهندسان و نوآوری‌های آنها را معرفی کنیم که در بین آنان به نام ها و ابداعات غیر قابل انتظار و جالب توجهی برخواهیم خورد.

 کمک‌های برخی از مهندسان به بشر، تأثیرات عظیمی بر دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، گذاشته است.

نیاز بشر به اختراع فناوری‌های جدید به قدمت حیات خود بشر است. مهندسان با فداکاری، توجه به جزئیات و آزمون و خطاهای زیاد، تأثیرات شگرفی بر جامعه و دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، گذاشته‌اند.

ما همیشه قدردان مهندسان در سراسر جهان برای کمک‌هایی که به بشر کرده‌اند، هستیم و اکنون می‌خواهیم برخی از بزرگترین و تاثیرگذارترین نام‌های مهندسی در تاریخ را مرور کنیم.

با ما همراه باشید تا تعدادی از بزرگترین مهندسان را بشناسیم. البته این فهرست تنها تعدادی از بزرگترین مهندسان تاریخ را برمی‌شمارد و فهرستی جامع نیست. همچنین از آنجایی که نمی‌توان امتیاز و جایگاه دقیق و مشخصی به هر اختراع و ابتکار داد، این فهرست ترتیب خاصی ندارد.

مهندسان تاثیرگذاری جهان

۱. ارشمیدس یک اسطوره بود

اول از همه ارشمیدس بزرگ را معرفی می‌کنیم. او که به ‌عنوان بزرگ‌ترین مهندس کلاسیک شناخته می‌شود، هزاران سال در زمینه‌های ریاضیات، فیزیک، مهندسی و نجوم تأثیر گذاشته است.

اطلاعات کمی در مورد جزئیات زندگی او وجود دارد، اما اکتشافات و اختراعات او هنوز هم تا به امروز شناخته شده است.

ارشمیدس واقعاً یکی از بزرگ‌ترین مهندسان تاریخ است، او از پمپ پیچی گرفته تا سیستم‌های قرقره‌ای مرکب و مکانیسم‌های دفاعی برای جزیره زادگاهش سیراکوز، تاثیر مهمی بر زندگی بشر گذاشته است.

مهندسان تاثیرگذاری جهان

۲. آیزامبارد کینگدام برونل

یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تمام تاریخ، آیزامبارد کینگدام برونل است. او به عنوان یکی از باهوش‌ترین و پرکارترین چهره‌های تاریخ مهندسی و یکی از غول‌های مهندسی قرن نوزدهم توصیف می‌شود.

تأثیرات برونل بر زیرساخت‌های بریتانیا بی‌اندازه بوده است. یاد او نیز اکنون با گذاشتن نامش بر دانشگاهی به نام دانشگاه برونل گرامی داشته می‌شود.

یکی از بزرگترین دستاوردهای او راه آهن بزرگ غرب بود که هنوز هم کار می‌کند.

برونل در واقع  یک مهندس مکانیک و ساختمان انگلیسی بود که پل‌ها، خطوط بزرگ راه‌آهن غرب و اسکله‌ها، کشتی‌های بخار و به ‌طور کلی سازه‌های بی‌نظیری را در زمان خود طراحی و پیاده‌سازی نمود. طراحی‌های او یک انقلاب در سیستم حمل و نقل آن روزها بود. هر چند که همه پروژه‌های برونل موفقیت‌آمیز نبودند، ولی از نظر مهندسی دارای ایده‌های بی‌نظیر و طراحی‌های خارق‌العاده بودند.

مهدسان تأثیرگذار

۳. لئوناردو داوینچی، مردی که از زمانه خود جلوتر بود

داوینچی که به یک هنرمند بزرگ بودن راضی نبود، توجه خود را به معماری، علوم، موسیقی، ریاضیات، مهندسی و بسیاری چیزهای دیگر نیز معطوف کرد. اکتشافات و اختراعات او در آن زمان برای معاصرانش غیرقابل درک بودند.

بسیاری از اختراعات او هرگز محقق نشدند، اما برای همیشه در مجلات بازمانده از او حفظ شده‌اند. با این حال، یکی از آنها کایت‌سواری است که عملاً در زمان او توسعه یافت.

از دیگر اختراعات او می‌توان به ماشین‌های پرنده، وسایل نقلیه زرهی و نیروی خورشیدی متمرکز اشاره کرد. بیشتر اینها در آن زمان مفاهیمی بیگانه بودند، اما امروزه رایج شده‌اند.

اگرچه او به اندازه بسیاری از مهندسان دیگر در این فهرست، موفق نیست، اما نبوغ و خلاقیتش او را به عنوان یکی از محبوب‌ترین ذهن‌های فنی و هنری رتبه‌بندی می‌کند.

۴. جورج استفنسن پشت چند اختراع بزرگ بود

می‌توان اینگونه گفت و استدلال کرد که دنیای مدرن بدون زحمات جورج استفنسن(George Stephenson) مکانی بسیار متفاوت بود. او که «پدر راه آهن» نامیده می‌شود، اولین خط آهن عمومی بین شهری بین لیورپول و منچستر را در سال ۱۸۳۰ ساخت. معیار ساخت راه آهن توسط استفنسن هنوز به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. رابرت استفنسن، پسر جورج فقید

از آنجایی که در این مقاله از پدر نام بردیم، بی انصافی است که نامی از رابرت استفنسن که پسر جورج بود، برده نشود. رابرت بر اساس دستاوردهای پدرش با گسترش شبکه راه‌آهن در بریتانیا شناخته می‌شود.

پروژه‌های برجسته‌تر او شامل «موشک»، راه‌آهن لندن و بیرمنگام، پل سطح بالا، پل مرزی رویال، پل بریتانیا و پل ویکتوریا می‌شود که تنها چند مورد از چندین میراث قابل توجه او است.

«موشک» نام یک لوکوموتیو است که اگرچه اولین لوکوموتیو بخار نبود، اما اولین باری بود که رابرت توانست چندین نوآوری را برای تولید پیشرفته‌ترین لوکوموتیو زمان خود گرد هم آورد.

مهندسان تاثیرگذاری جهان

۶. ایلان ماسک، یکی از بزرگترین مهندسان زمان

ایلان ماسک، مهندس، کارآفرین، تاجر و مخترع کانادایی متولد آفریقای جنوبی در دنیای امروز تاثیری شگرف و غیر قابل انکار گذاشته است و همچنان نیز با پروژه‌های محیر العقول به سرعت در حال تاریخ‌نگاری است.

وی یکی از بنیان‌گذاران درگاه Paypal، بنیان‌گذار فعلی و مدیر عامل شرکت تسلا، بنیان‌گذار شرکت فضایی اسپیس‌ایکس، بنیان‌گذار شرکت بورینگ، بنیان‌گذار شرکت SolarCity و همچنین یکی از بنیان‌گذاران شرکت نورالینک(Neuralink) است.

چه او را دوست داشته باشید چه از او متنفر باشید، دستاوردهای او چشمگیر است و مطمئناً او را واجد شرایط می‌کند که در فهرست بزرگترین مهندسان تاریخ قرار گیرد.

پتانسیل پروژه‌های بلندپروازانه او در صورت تحقق، برای آینده اهمیت زیادی خواهد داشت. در حالی که برخی او را بیشتر یک تاجر می‌دانند تا یک مهندس، انگیزه او برای نوآوری و توسعه فناوری‌های جدید، جایگاه او را در فهرست نوآوران تاریخ تثبیت کرده است.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۷. برت روتان و سبک منحصر به فردش

برت روتان(Burt Rutan) یکی از اصیل‌ترین مهندسان دنیای مدرن است. طرح‌های هواپیماهای او اغلب عجیب و غریب هستند، اما ثابت شده که سبک، قوی و کارآمد هستند.

از برجسته‌ترین دستاوردهای روتان می‌توان به «وویجر» که اولین هواپیمایی بود که بدون توقف در سراسر جهان پرواز کرد و همچنین SpaceShipOne، اولین فضاپیما که با بودجه خصوصی ساخته شد، اشاره کرد.

از برت در موزه ملی هوا و فضا تقدیر به عمل آمده است.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۸. فضل الرحمن خان و آسمان خراش‌های مدرن

فضل الرحمن خان(Fazlur Rahman Khan) زمانی که بنگلادش تحت سلطه بریتانیا بود، در شهر داکا متولد شد. از او به عنوان «پدر آسمان خراش مدرن» یاد می‌شود. نوآوری او در طراحی لوله‌ای موجب ساخت آسان‌تر ساختمان‌های مرتفع و آسمان خراش‌ها شد.

فضل الرحمن خان یک مهندس سازه و معمار آموزش‌دیده کلاسیک بود که بعداً طرح‌هایی را برای ساختمان‌ها ایجاد کرد که امکان ساخت آسان‌تر ساختمان‌های بلندتر و مرتفع را فراهم می‌کرد.

وی همچنین یکی از اولین مهندسان سازه و معمارانی بود که از رایانه‌ کمک گرفت و از برنامه CAD استفاده کرد.

پیشکش‌های او به مردم آمریکا شامل برج ویلیس(Willis) و مرکز جان هنکاک(John Hancock) است.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۹. نیکولا تسلا از تاثیرگذارترین مهندسان تاریخ

دستاوردهای نیکولا تسلا(Nikola Tesla) بدون شک بی‌نظیر هستند. این مخترع، مهندس برق، مهندس مکانیک و فیزیکدان صربستانی-آمریکایی از کسانی است که حتما باید در فهرست ما قرار می‌گرفت. ذهن فنی و پربار تسلا به او کمک کرد تا بسیاری از فناوری‌ها را در زمان خود به پیش ببرد که در نهایت به نفع بشر تمام شد و زندگی ما را ساده کرد.

او بخشی از زندگی خود را صرف کار برای توماس ادیسون کرد، کسی که به دلیل دزدیدن ایده بسیاری از اختراعات زیردستانش و کسب اعتبار برای خود به شدت مورد انتقاد قرار می‌گیرد. فارغ از درست بودن یا نبودن این ادعا، تسلا خیلی زود با ادیسون درگیر شد و شرکت او را ترک کرد تا به دنبال علایق خود برود. تسلا همچنین کمک قابل توجهی به توسعه رادیوی مدرن، دستگاه پرتو ایکس و موتور القایی کرد.

تسلا به گواه همکارانش انسان عجیب و غریبی بوده است. بسیاری از همکارانش او را کمی دیوانه و وسواسی می‌دانستند. اما با وجود همه اینها، دستاوردهای نیکولا تسلا بیش از بسیاری از مهندسان دیگر برای جامعه مدرن مفید بوده است.

۱۰. نیکولاس اتو به اختراع موتور احتراق داخلی کمک کرد

نیکولاس اتو(Nikolaus Otto) یک مهندس آلمانی الاصل بود که کار او منجر به ایجاد موتورهای احتراق داخلی با بار فشرده شد. این موتورها که سوخت‌شان گازنفت بود، به ایجاد موتور احتراق داخلی مدرن منجر شدند.

فارغ از اثرات آلودگی موتورهای احتراق داخلی، این فناوری یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها برای بشریت بوده است، چرا که انواع وسایل نقلیه را ممکن ساخته است.

۱۱. چارلز بابیج یکی از اولین کامپیوترها را اختراع کرد

چارلز بابیج(Charles Babbage) یک دانشمند انگلیسی بود. او یک ریاضیدان، فیلسوف، مخترع و مهندس مکانیک بود.

بابیج بیشتر به توسعه مفهوم کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی شناخته می‌شود.

وی مخترع «موتور تفاوت» بود که در واقع یک ماشین حساب مکانیکی بود و با این اختراع راهی را آغاز کرد که جایگاه او را برای همیشه در تاریخ تثبیت کرد.

بابیج بعداً با همکاری بانوی دستیار خود به نام آدا لاولیس شروع به توسعه یک موتور پیچیده‌تر کرد و با هم موفق به ساخت یک «موتور تحلیلی» شدند که در واقع اولین الگوریتم‌ها و در واقع کدهای رایانه‌ای را چندین دهه قبل از ظهور اولین رایانه‌ها توسعه دادند.

۱۲. جورج وستینگهاوس جونیور و اختراعات مهم

جورج وستینگهاوس جونیور(George Westinghouse Jr.) یک کارآفرین و مهندس آمریکایی بود که ترمز هوایی راه‌آهن را اختراع کرد و همچنین از پیشگامان صنعت برق بود.

وی اولین اختراع خود را در سن ۱۹ سالگی به ثبت رساند و با اختراعات خود کمک شایانی به بهبود زندگی بشریت کرد.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۱۳. توماس ادیسون، یک شخصیت بحث برانگیز در تاریخ

از آنجایی که ما از جورج وستینگهاوس و تسلا نام بردیم، نباید از توماس آلوا ادیسون(Thomas Alva Edison) غافل شویم. او یک مخترع و تاجر آمریکایی بود که به عنوان بزرگترین مخترع آمریکا توصیف شده است.

توماس ادیسون دستگاه‌های بسیاری را توسعه داد که بر زندگی مردم در سراسر جهان تأثیر گذاشته‌اند. برخی از اختراعات و توسعه‌های وی شامل گرامافون، دوربین فیلمبرداری و لامپ برقی با دوام و کاربردی است.

۱۴. گوتلیب دایملر به توسعه اولین خودرو کمک کرد

گوتلیب ویلهلم دایملر(Gottlieb Wilhelm Daimler) یک مهندس، طراح صنعتی و صنعتگر بود که در شرندورف(Schorndorf) آلمان متولد شد.

وی در توسعه موتورهای احتراق داخلی و توسعه خودرو پیشگام بود.

۱۵. لی دی فارست یکی از پیشگامان رادیو بود

لی دی فارست(Lee de Forest) که خود را “پدر رادیو” معرفی کرده است، یک مخترع آمریکایی است.

وی لوله خلاء صوتی را اختراع کرد که جزء کلیدی همه سیستم‌های رادیویی، تلفن، رادار، تلویزیون و کامپیوتر است.

فارست همچنین در توسعه فناوری ضبط صدا روی فیلم که برای تصاویر متحرک استفاده می‌شود، پیشگام بود.

۱۶. فرانک ویتل و اختراع موتور توربوجت

سِر فرانک ویتل(Frank Whittle) به تنهایی یکی از اولین موتورهای توربوجت را در سال ۱۹۳۲ اختراع کرد.

او یک افسر مهندس نیروی هوایی انگلیسی و یکی از بزرگترین مهندسان است.

۱۷. تامی فلاورز نابغه مخترع «کولوسوس»

می‌توان اینگونه ادعا کرد که بدون زحمات تامی فلاورز(Tommy Flowers) در طول جنگ جهانی دوم، جهان امروز بسیار متفاوت به نظر می‌رسید.

فلاورز، کلوسوس(Colossus) را طراحی کرد که اولین کامپیوتر الکترونیکی قابل برنامه‌ریزی جهان بود. این دستگاه به رمزگشایی پیام‌های آلمانی‌ها در طول جنگ جهانی دوم کمک کرد و در نهایت جان افراد بی‌شماری را نجات داد.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۱۸. گوستاو ایفل نیاز به معرفی ندارد

آیا نام گوستاو ایفل(Gustave Eiffel) آشنا به نظر می‌رسد؟ باید هم چنین باشد، زیرا او مهندس بسیار معروفی است.

گوستاو ایفل یک مهندس عمران و معمار فرانسوی الاصل بود. او از ابکول سنترال(Ecole Centrale) پاریس فارغ التحصیل شد و کار خود را در شبکه راه آهن فرانسه شروع کرد.

برجسته‌ترین دستاوردهای او شامل پل راه‌آهن گارابیت(Garabit) و کار بر روی مجسمه آزادی است.

برج معروف ایفل در پاریس نیز به افتخار شرکت گوستاو ایفل که این برج را طراحی کرده و ساخته، نام‌گذاری شده است.

البته او در رابطه با ماجرای رسوایی کانال پاناما نیز شناخته شده است. رسوایی پاناما یا رسوایی کانال پاناما یا ماجرای پاناما، یک ماجرای فساد بود که در سال ۱۸۹۲ در جمهوری سوم فرانسه رخ داد و به تلاش نافرجام یک شرکت فرانسوی برای ساختن کانال پاناما مرتبط بود.

۱۹. الکساندر گراهام بل و اختراع تلفن

الکساندر گراهام بل(Alexander Graham Bell) یک دانشمند، مخترع، مهندس و مبتکر اسکاتلندی الاصل است که اولین تلفن عملی را اختراع کرد.

وی همچنین کارهای مهمی در زمینه ارتباطات برای ناشنوایان انجام داد و بیش از ۱۸ حق ثبت اختراع به نام خود دارد.

۲۰. جیمز وات و تکامل موتور بخار

جیمز وات(James Watt) یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تمام دوران است. او یک مخترع، مهندس مکانیک و شیمیدان اسکاتلندی است که موتور بخار ابداع شده توسط توماس نیوکومن(Thomas Newcomen) در سال ۱۷۱۲ را بهبود بخشید.

موتور بخار جیمز وات برای تغییراتی که انقلاب صنعتی در زادگاهش بریتانیای کبیر و سایر نقاط جهان ایجاد کرد، حیاتی بود.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۲۱. نیل آرمسترانگ فقط اولین انسان روی ماه نبود

یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تاریخ نیل آرمسترانگ(Neil Armstrong) است. او که بیشتر به اولین انسانی که قدم بر ماه گذاشت، شهرت یافته است، بعدها پس از بازنشستگی از ناسا در اوایل دهه ۱۹۷۰، زندگی خود را وقف کار آکادمیک و حرفه‌ای کرد.

آرمسترانگ که ترجیح می‌داد از کانون توجه دور بماند، سال‌ها استاد مهندسی هوافضا در دانشگاه سینسیناتی بود. او همچنین از دهه ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ مدیر شرکت‌های مختلفی از جمله Computing Technologies for Aviation بود.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۲۲. هِدی لامار یک بازیگرِ مخترع

هدی لامار(Hedy Lamarr) ممکن است نامی نباشد که او را با مهندسی بشناسند، اما همانطور که از قرار گرفتن نامش در فهرست ما پیداست، او یک مخترع زیبا و ماهر بود.

لامار در اتریش زاده شد و به توسعه یک تکنیک اولیه برای ارتباطات طیف گسترده کمک کرد.

او روی پرده نقره‌ای نیز دوران حرفه‌ای بسیار موفقی داشت.

کار او بر روی ارتباطات طیف گسترده، کلید بسیاری از ارتباطات بی‌سیم است که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم.

لامار سال‌های واپسین زندگی خود را در گوشه‌نشینی سپری کرد.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۲۳. کمک‌های شایان هنری فورد به دنیای مهندسی

یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تمام دوران، هنری فورد(Henry Ford) است. وی که بیشتر به خاطر کارش در شرکت خودروسازی فورد شناخته می‌شود، به توسعه برخی دیگر از شاهکارهای مهندسی مهم مانند خط مونتاژ مدرن خودرو کمک کرد.

نوآوری‌های او در مونتاژ و تولید انبوه، خودرو را به توده‌ مردم رساند و آن را از حالت کالایی لوکس که منحصراً برای افراد مرفه جامعه بود، درآورد.

برخی از نوآوری‌های کمتر شناخته شده هنری فورد شامل ارائه دستمزد بالاتر از روال عادی بازار برای کارگرانش و همچنین کاهش هفته کاری برای کارکنانش بود. شاید به همین دلیل است که هنری فورد به عنوان یکی از محبوب‌ترین و گاه بحث برانگیزترین مهندسان قرن گذشته باقی مانده است.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۲۴. استیو وزنیاک نابغه واقعی پشت ابداعات اپل

یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تاریخ، استیو وزنیاک(Steve Wozniak) است. وزنیاک یک مهندس الکترونیک بسیار ماهر و یکی از دلایل اصلی موفقیت شرکت اپل در طول سالیان فعالیتش بوده است.

از دیگر دستاوردهای او ساخت اولین کامپیوتر شخصی موفق در دهه ۱۹۷۰ موسوم به Apple I و Apple II است.

استیو وزنیاک این دو رایانه شخصی را به تنهایی توسعه داد و احتمالاً مغز متفکر فنی و محرک موفقیت استیو جابز و اپل بوده است.

چندی بعد از آن، شرکت اپل یک افزایش محبوبیت گسترده در سراسر جهان را تجربه کرد و توانست سرمایه‌گذاری ۱.۷۷ میلیارد دلاری را در سال ۱۹۸۰ جذب کند.

به لطف کار پیشگامانه استیو وزنیاک بر روی رایانه‌های شخصی، بسیاری از دستاوردهای او اکنون به طور جهانی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۲۵. گوگلیلمو مارکونی و کمک به ترویج رادیو

گوگلیلمو مارکونی(Guglielmo Marconi) یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تمام دوران است. مارکونی که در بولونیای ایتالیا به دنیا آمد، از سنین جوانی به علوم فیزیک و برق علاقه داشت.

او در حین آزمایش الکترونیک در املاک روستایی پدرش در پونتکیو با موفقیت توانست سیگنال‌های بی‌سیم را در فاصله یک و نیم مایلی ارسال کند. وی بعداً دستگاه آزمایشی خود را در سال ۱۸۹۶ به انگلستان برد و خیلی زود توانست اولین حق ثبت اختراع تلگراف بی‌سیم خود را به ثبت برساند.

مارکونی در طول زمان این فناوری را بیشتر اصلاح کرد و سرانجام به پاس زحماتش در زمینه ارتباطات رادیویی به نامی آشنا بدل شد و برنده جایزه نوبل نیز شد.

۲۶. جیمز کلرک مکسول، یک مهندس بزرگ

یکی دیگر از بزرگترین مهندسان جهان، جیمز کلرک مکسول(James Clerk Maxwell) است. مکسول اسکاتلندی به یک چهره برجسته در فیزیکِ ریاضی تبدیل شد.

یکی از برجسته‌ترین کمک‌های او به جهان و بشر، تدوین نظریه کلاسیک تابش الکترومغناطیسی است. این اولین باری بود که الکتریسیته، مغناطیس و نور در یک توضیح یکپارچه گرد هم آمدند.

کار او به عنوان «دومین وحدت بزرگ در فیزیک» پس از کار پیشگامانه اسحاق نیوتن در قرن‌ها قبل توصیف شده است.

مکسول همچنین به طور گسترده به عنوان بنیانگذار مهندسی برق مدرن شناخته می‌شود.

۲۷. سوئیچیرو هوندا یک اسطوره در مهندسی خودرو

سوئیچیرو هوندا(Soichiro Honda) یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تمام دوران است. او که یک مهندس و صنعتگر ژاپنی بود، درست پس از پایان جنگ جهانی دوم شرکت «هوندا موتور» را تأسیس کرد.

سوئیچیرو که پسر یک آهنگر بود، بر ویرانی‌های جنگ و بلایای طبیعی غلبه کرد و به یک مرد خودساخته تبدیل شد.

وی با شروع کار در یک کلبه چوبی و ساخت موتور دوچرخه، به رشد شرکت و تبدیل آن به یک پدیده جهانی در صنعت خودرو و موتورسیکلت کمک کرد.

۲۸. جک کیلبی و ایجاد اولین آی‌سی

جک سنت کلر کیلبی(Jack St. Clair Kilby) که به اختصار جک کیلبی نامیده می‌شود، یکی دیگر از بزرگترین مهندسان تاریخ است.

او یک مهندس برق آمریکایی بود که بزرگترین دستاوردش ایجاد اولین مدار مجتمع(آی‌سی) فعال در حین کار در شرکت تگزاس اینسترومنتز(Texas Instruments) در دهه ۱۹۵۰ بود.

کیلبی سپس به اختراعات خود از جمله اختراع ماشین حساب دستی و چاپگر حرارتی و همچنین اختراعات دیگر ادامه داد.

او برای ابداع ی‌سی، در سال ۲۰۰۰ جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد. سرانجام وی در سال ۲۰۰۵ درگذشت.

۲۹. الیور هیوساید، پیش‌بینی کننده وجود یونوسفر و اختراع کابل کواکسیال

الیور هیوساید(Oliver Heaviside) یکی دیگر از بزرگترین مهندسان دنیاست. او که یک مهندس برق، ریاضیدان و فیزیکدان خودآموخته است، به پیشرفت‌های بسیار مهمی در زمینه‌های مختلف نائل آمد.

به عنوان مثال، هیوساید اعداد مختلط را برای مطالعه مدارهای الکتریکی تطبیق داد، راه‌حل‌هایی را برای معادلات دیفرانسیل ابداع کرد، وجود یونوسفر زمین را پیش‌بینی کرد، معادلات میدان مکسول را بر حسب نیروهای الکتریکی و مغناطیسی و شار انرژی مجدداً فرموله کرد و تحلیل و بررسی بُردار را به ‌طور مستقل فرموله کرد.

کارهای او در سال‌های بعد برای حوزه‌های مخابرات، ریاضیات و علوم به طور کلی انقلابی بود و برای مثال منجر به توسعه کابل هم‌محور(کواکسیال) شد.

۳۰. برادران رایت، برآورده کردن آرزوی چند هزار ساله بشر

اُرویل و ویلبر رایت(Orville and Wilbur Wright) به نیکی شایسته قرار گرفتن در یکی از بلندترین جایگاه‌ها در تاریخ بزرگترین مهندسان تاریخ هستند. این دو برادر از سنین پایین شیفته‌ی پرواز بودند و در تمام دوران زندگی خود به دنبال علایق دوران کودکی خود بودند و در نهایت توانستند دنیا را برای همیشه تغییر دهند.

آنها به جای تمرکز بر موتور پیشران، همانطور که اکثر هم‌نسلان آنها به دنبال آن بودند، بر طراحی آیرودینامیک تمرکز کردند. این رویکرد واقعاً نتیجه داد و به آنها اجازه داد شکل اولیه را برای آنچه اکنون به بال مدرن هواپیما تبدیل شده است، ایجاد کنند.

آنها همچنین پیشگام توسعه یک سیستم کنترل سه محوره برای هدایت در حین پرواز بودند که یک مفهوم واقعاً انقلابی بود.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۳۱. ایمهوتپ، یکی از دست کم گرفته شده‌ترین مهندسان تاریخ

ایمهوتپ(Imhotep) واقعاً یک شخصیت مهم در مهندسی مصر باستان بود. او یک قاضی، مهندس، ستاره شناس و پزشک قابل توجه بود که به عنوان یکی از مقامات ارشد «جوزِر»(معروف‌ترین فرعون مصر باستان به دلیل دستور به ایمهوتپ برای ساخت هرم پلکانی) خدمت می‌کرد.

مصر شناسان فکر می‌کنند که ایمهوتپ طراح «هرم جوزر»، یک هرم پلکانی اولیه در سقاره بود که بین سال‌های ۱۶۳۰ و ۲۶۱۱ قبل از میلاد ساخته شده است.

او همچنین به عنوان یکی از اولین مهندسانی شناخته می‌شود که از ستون‌های سنگی به عنوان تکیه‌گاه سازه برای ساختمان‌ها استفاده کرد.

ایمهوتپ پس از مرگش به مقام خدای پزشکی و شفا ارتقا یافت و همچنین با تحوت یا توث(خدای معماری، ریاضیات و پزشکی) مقایسه شد.

۳۲. همیونو معمار «هرم بزرگ جیزه»

از آنجایی که به ایمهوتپ اشاره کردیم، بی انصافی است اگر از همیونو(Hemiunu) غافل شویم. همیونو یکی از اعضای خانواده سلطنتی بود و در حدود ۲۵۷۰ قبل از میلاد در مصر باستان به دنیا آمد.

وی یکی از گروه منتخبی از ریاضیدانان و مهندسان معروف بود که بر طراحی و ساخت «هرم بزرگ جیزه» نظارت داشتند.

این هرم که به عنوان مقبره‌ای بزرگ برای فرعون(خوفو) ساخته شده است، هنوز هم به عنوان یکی از شگفت انگیزترین دستاوردهای مهندسی دوران باستان در نظر گرفته می‌شود.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۳۳. سارا تابیتا بابیت بانوی مخترع اره گِردبُر

سارا تابیتا بابیت(Sarah Tabitha Babbitt) در قرن نوزدهم در یک جامعه مذهبی در ماساچوست آمریکا زندگی می‌کرد و از میزان زباله‌های تولید شده از خرد کردن چوب شوکه بود. تجهیزات در دسترس و ترجیحی در آن زمان یک اره دو نفره بود که حرکت دادن اره به جلو و عقب فقط به نیمی از کار نیاز داشت، چرا که هر نفر مسئول هل دادن از یک سمت بود.

او برای حل این چالش یک اره گردبر اختراع کرد که می‌شد از آن برای بریدن الوار و تخته در صورت اتصال به دستگاهی که از انرژی آب استفاده می‌کرد، بهره برد.

اگر چه این اختراع در مقایسه با اختراعات و ابتکارات دیگری که پیشتر ذکر شد، ممکن است کوچک به نظر برسد، اما اره گردبر یک اختراع انقلابی بود.

بابیت را همچنین مخترع قرقره چرخ ریسندگی و همچنین دندان‌های مصنوعی می‌دانند.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۳۴. آلیس پارکر و اختراع گرمایش مرکزی

گرمایش مرکزی یکی از بزرگترین نوآوری‌ها در تاریخ بشر است که امروزه میلیون‌ها خانه در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

در حالی که برخی از اشکال گرمایش داخلی از دوران روم باستان وجود داشته است، این فناوری که سیستم‌های گرمایش مرکزی مدرن بیشتر به آن شباهت دارند، توسط یک زن آفریقایی-آمریکایی به نام آلیس پارکر(Alice Parker) اختراع شده که از آن زمان تقریبا به فراموشی سپرده شده است، اما حق اختراع آن در سال ۱۹۱۹ به نام وی ثبت شده است.

اختراع وی به طور خلاصه یک سیستم گرمایش گازی پیچیده و چالش برانگیز برای خانه‌ها بود.

گفتنی است که متاسفانه اطلاعات کمی در مورد آلیس پارکر وجود دارد.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۳۵. سارا گوپی و کمک‌های مهم و فراوان به مهندسی عمران

سارا گوپی(Sarah Guppy) مخترع انگلیسی که تقریباً به اندازه توماس ادیسون پرکار بوده است، به مشارکت در ساخت پل‌ها شناخته می‌شود.

اولین اختراع او ابداع روشی برای ایجاد شمع ایمن برای پایه‌های پل بود و ساخت پل معلق معروف کلیفتون در بریستول به لطف اختراع او امکان‌پذیر شد.

او در زمینه‌های دیگر نیز بسیار خلاق و سازنده بود و برخی از مهم‌ترین اختراعات دیگرش شامل ابداع راه‌هایی برای دور نگه داشتن کشتی‌ها از کشتی‌چسب‌ها، یک تخت خواب مجهز به تجهیزات ورزشی و قوطی قهوه و چای که می‌توانست نان تست و تخم‌مرغ آماده کند، است.

کشتی‌چسب یا سرخاب نام گروهی از جانوران بندپا است که به زیرشاخه سخت‌پوستان تعلق دارد و از بستگان دور خرچنگ‌های دریایی به‌شمار می‌آید. کشتی‌چسب‌ها از جمله مهم‌ترین و فراوان‌ترین جانوران چسبنده بسترهای سخت به‌ ویژه در نواحی جزر و مدی هستند که به بدنه کشتی‌ها می‌چسبند و کندن آنها نیز دشوار است.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۳۶. مری اندرسون بانوی مخترع تیغه برف‌پاک‌کن

مری اندرسون(Mary Anderson) مخترع و مهندس مهم دیگری است که شاید هرگز نامی از او نشنیده باشید. با این حال او بزرگترین هدیه را در هنگام بارش برف و باران به رانندگان داده است و تیغه برف پاک‌کن را اختراع کرده است.

ظاهراً در حالی که اندرسون در حال سفر با یک تراموا بوده، دیده است که راننده در یک روز سرد و بارانی و برفی در نیویورک در سال ۱۹۰۲، شیشه جلو را باز کرده است تا بتواند از میان برف و باران، مسیر را ببیند.

وی پس از اینکه به خانه‌اش در آلاباما بازگشت، با یک طراح برای ایجاد یک دستگاه برای تمیز کردن شیشه جلو با دست همکاری کرد که از یک تیغه لاستیکی بیرونی و یک اهرم داخل ماشین تشکیل شده بود.

طرح مفهومی او در سال ۱۹۰۳ ثبت اختراع شد، اما تا زمانی که سال‌ها بعد به یک ویژگی عادی تبدیل شد، تعداد کمی از خودروسازان مجذوب آن شدند.

گفتنی است که اولین برف پاک‌کن خودکار شیشه جلو توسط بانوی دیگری به نام شارلوت بریجوود(Charlotte Bridgwood) در سال ۱۹۱۷ به ثبت رسید.

۳۷. آدا لاولیس احتمالا اولین برنامه‌نویس جهان است

آدا لاولیس(Ada Lovelace) به غیر از عضویت در خانواده اشرافیان بریتانیا و دختر یک لرد بودن، به اینکه اولین برنامه‌نویس کامپیوتری جهان است نیز مشهور است.

او پس از شیفتگی به «موتور تفاوت» چارلز بابیج(Charles Babbage) -معرفی شده در شمارگان ۱۱ این فهرست- که یک ماشین حساب مکانیکی بود، راهی را آغاز کرد که جایگاه او را برای همیشه در تاریخ تثبیت کرد.

بابیج بعداً شروع به توسعه یک موتور پیچیده‌تر کرد و لاولیس به یکی از همکاران اصلی وی تبدیل شد.

آدا لاولیس اولین الگوریتم‌ها و در واقع کدهای رایانه‌ای را برای استفاده در یک «موتور تحلیلی»، آن هم چندین دهه قبل از ظهور اولین رایانه‌ها توسعه داد.

۳۸. اختراع استفانی کولک و نجات جان میلیون‌ها انسان

استفانی کولک(Stephanie Kwolek) هنگامی که در دهه ۱۹۶۰ به دنبال ماده‌ای سبک وزن و بادوام برای استفاده در لاستیک‌های خودرو بود، به طور تصادفی اولین مورد از خانواده الیاف مصنوعی بسیار قوی موسوم به پُلی‌پارافنیلن ترفتالامید را کشف کرد که اکنون به عنوان فیبر کِولار(Kevlar) ضد گلوله شناخته می‌شود.

او این کشف را در حین انجام تحقیقات عمیق روی پلیمرها انجام داد و در حین کار به عنوان یک شیمیدان در تأسیسات DuPont در دلاور آمریکا انجام داد.

کولار که برای ساخت جلیقه‌های ضد گلوله و قاب‌های تلفن همراه استفاده می‌شود، پنج برابر قوی‌تر از فولاد است و در برابر خطرات حرارتی تا ۸۰۰ درجه فارنهایت محافظت ایجاد می‌کند.

 

مهندسان تأثیرگذار جهان

۳۹. مارتا کاستون و نجات جان انسان‌ها در دریا

مارتا کاستون(Martha Coston) با اختراع یک سیستم قابل اشتعال پیام و هشدار معروف به «منور کاستون» شناخته می‌شود.

منور نوعی از مواد آتشکاری است که نور روشن یا گرمای شدیدی را بدون انفجار تولید می‌کند. منورها برای سیگنال‌دهی خطر، روشنایی یا اقدامات متقابل دفاعی در کاربردهای غیرنظامی و نظامی استفاده می‌شوند. منورها بر اساس موقعیت و نیاز می‌توانند بر روی زمین یا در آسمان استفاده شوند تا حداکثر زمان روشنایی را در یک منطقه بزرگ فراهم کنند.

مارتا کاستون در سن ۲۱ سالگی در حالی که چهار فرزند داشت، شوهرش را از دست داد. او به دفترچه یادداشت همسر مرحومش نگاه کرد و یک طرح آتشکاری را پیدا کرد که الهام‌بخش او برای ایجاد یک منور شد.

مارتا تقریباً ۱۰ سال را صرف توسعه این طرح کرد، چرا که باید درخشان، چند رنگ و بادوام می‌بود تا ابزار ارتباطی مفیدی باشد.

او سرانجام در سال ۱۸۵۹ یک حق اختراع برای منورهای ابداعی خود دریافت کرد که نیروی دریایی ایالات متحده برای آن ۲۰ هزار دلار به او پرداخت که در آن زمان مبلغ قابل توجهی بود.

مهندسان تأثیرگذار جهان

۴۰. برده‌ای که در اختراع کشتی بخار سهیم شد

در پایان به معرفی بنجامین بردلی(Benjamin Bradley) می‌پردازیم که در حدود سال ۱۸۳۰ به عنوان یک برده به دنیا آمد، اما به یکی از مخترعان و مهندسان مهم جهان تبدیل شد.

بردلی در سن ۱۶ سالگی پس از نشان دادن استعداد در ریاضیات و ساختن چیزها به عنوان کاتب استخدام شد. او شروع به ساخت مدل‌هایی از کشتی‌های مینیاتوری و ساخت موتورهای بخار از ضایعات فلزی، لوله تفنگ، مفرغ و مواد دیگر کرد.

سرانجام استادش او را در بخش فلسفه طبیعی و تجربی در آکادمی نیروی دریایی در آناپولیس مریلند آمریکا استخدام کرد.

بنجامین در راه‌اندازی و اجرای آزمایش‌ها در نقش جدیدش کمک کرد و به او دستمزدی می‌دادند که اجازه داشت بخشی از آن را حفظ کند.

او با استفاده از پولی که از استخدام و فروش اولین موتور بخار خود پس انداز کرد، مدل‌های بزرگتری ساخت و از آن برای تکمیل موتوری به اندازه کافی قدرتمند استفاده کرد که بتواند اولین کشتی جنگی با موتور بخار را با سرعت ۱۶ گره دریایی به حرکت درآورد.

وی متاسفانه به دلیل موقعیت قانونی خود به عنوان یک برده نتوانست درخواست ثبت حق اختراع بدهد، اما بعدها توانست با استفاده از درآمد حاصل از فروش موتور بخار خود به علاوه پولی که توسط اساتید آکادمی نیروی دریایی به او داده شده بود، آزادی خود را بخرد.

بنجامین بردلی ما را به پایان فهرست تاثیرگذارترین مهندسان تاریخ می‌رساند.

هر یک از این مهندسان به سهم خود به شکل‌گیری دنیای مدرن کنونی ما کمک کرده‌اند و زندگی آسان امروزی را برای ما رقم زده‌اند.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها