یانگوم

یانگوم (کره‌ای: 장금 , هانجا: 長今، تلفظ: یانگ گئوم) نخستین پزشک زن سلطنتی در تاریخ کره است. نام این شخصیت که در قرن شانزدهم میلادی زندگی می‌کرده است، هفت بار در اسناد پادشاهی یوسون آمده‌است، آن‌طور که از این نوشته‌های مبهم بر می‌آید او با دانش پزشکی خود پادشاه جان‌گیونگ را مبهوت ساخته و پزشک ویژه پادشاه و خانواده‌اش شده بود. یانگوم سومین مقام برتر دربار کره را به‌دست آورده بود و به لقب «دائه» (خط هانگول: , هانجا: ) (بزرگ) مفتخر گشته‌بود.

هنوز هم برخی از تاریخ‌دانان در مورد این‌که یانگوم شخصیتی واقعی بوده و یا این نام فقط عنوانی بوده که به اشخاص خاصی اعطا می‌شده، تردید دارند. اگر او یک شخصیت واقعی باشد، به این معناست که هنوز شخص دیگر به جایگاهی که او به‌عنوان پزشک زن امپراتور به دست آورده بود، نرسیده‌است.

یانگوم در تلویزیون

یانگوم با نقش آفرینی بازیگر معروف کره‌ای لی یونگ ئه در سریال تاریخی «یانگوم بزرگ» (در خارج از کره بیشتر با نام جواهری در قصر شناخته می‌شود) به تصویر درآمده است. این فیلم با استقبال حیرت‌انگیزی در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله ایران رو به‌رو شد. البته خلق شخصیت یانگوم در این فیلم بیشتر با تخیل‌‌پردازی صورت گرفته‌است به ویژه این‌که او در این فیلم آشپزی است که به پزشکی رو می‌آورد، که این البته به دلیل ابهامات موجود در زندگی این شخصیت است.

یانگوم در نوشته‌های پزشکی

نام یانگوم در «مجله رسمی پزشکی امپراتوری یوسون» آمده است.

عضویت
اطلاع از
guest

2 نظرات
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
عرفان

خیلی ممنون، ولی باید خدمتتون عرض کنم که این شخصیت ،زمان پادشاه جونگ جونگ زندگی می کرده، نه پادشاه جان گیونگ

امیر سیروس پور

سلام. تشکر بابت کامنتتون. این مطلب رو نویسنده دیگه ای مدت ها قبل نوشته بودن که اشکالاتی داشت و ناقص بود. برای مطلب کامل و بدون اشکال مطلب زیر رو بخونین:
https://tarikhema.org/subject/medical-in-ancient-history/17500/%d8%aa%d9%87-%d8%ac%d8%a7%d9%86%da%af-%da%af%d8%a6%d9%88%d9%85/