یانگوم

(کره‌ای: 장금 , هانجا: 長今، تلفظ: یانگ گئوم) نخستین پزشک سلطنتی در کره است. نام این شخصیت که در قرن شانزدهم زندگی می‌کرده است، هفت بار در اسناد یوسون آمده‌است، آن‌طور که از این نوشته‌های مبهم بر می‌آید او با دانش خود جان‌گیونگ را مبهوت ساخته و پزشک ویژه پادشاه و ‌اش شده بود. یانگوم سومین مقام برتر دربار کره را به‌دست آورده بود و به لقب «دائه» (خط هانگول: , هانجا: ) (بزرگ) مفتخر گشته‌بود.

هنوز هم برخی از تاریخ‌دانان در مورد این‌که یانگوم شخصیتی واقعی بوده و یا این نام فقط عنوانی بوده که به اشخاص خاصی اعطا می‌شده، تردید دارند. اگر او یک شخصیت واقعی باشد، به این معناست که هنوز شخص دیگر به جایگاهی که او به‌عنوان پزشک زن امپراتور به دست آورده بود، نرسیده‌است.

یانگوم در تلویزیون

یانگوم با نقش آفرینی بازیگر معروف کره‌ای لی یونگ ئه در سریال تاریخی «یانگوم بزرگ» (در خارج از کره بیشتر با نام جواهری در قصر شناخته می‌شود) به درآمده است. این فیلم با استقبال حیرت‌انگیزی در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله رو به‌رو شد. البته خلق شخصیت یانگوم در این فیلم بیشتر با تخیل‌‌پردازی صورت گرفته‌است به ویژه این‌که او در این فیلم آشپزی است که به پزشکی رو می‌آورد، که این البته به دلیل ابهامات موجود در زندگی این شخصیت است.

یانگوم در نوشته‌های پزشکی

نام یانگوم در «مجله رسمی پزشکی امپراتوری یوسون» آمده است.

انی کاظمی

مؤسس تاریخ ما | علاقه‌مند یا عاشق کنکاش در تواریخ ملل، ادیان و مذاهب، تاریخ و فلسفه می‌باشم | همواره این امید را داشته‌ام که بتوانم یک گام مثبت در راستای بهبود وضعیت فرهنگی کشورم، همچنین بهبود حافظه تاریخی مردم کشورم بردارم | از طریق کلیه شبکه های اجتماعی با نام‌کاربری enikazemi می‌توانید با من در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن