دیدنی های باکو

دیدنی های باکو

دیدنی های باکو

در این مطلب تصمیم داریم در مورد تعدادی از دیدنی های باکو این شهر صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید. باکو پایتخت کشور آذربایجان است. در این شهر پر زرق و برق میتوانید جاذبه های مدرن و سنتی جالبی را ببینید.

 

ایچری شهر

جالب است بدانید که ایچری شهر نام بافت قدیمی شهر باکو است. این قسمت از پایتخت آذربایجان گردشگران زیادی را بسوی خود جلب میکند. امکان ندارد گردشگری به این شهر سفر کرده و به بازدید از بافت قدیم آن نرود.

بیشتر جاذبه هایی که قصد داریم به آنها اشاره کنیم در این بخش قرار گرفته اند. نام دیگر ایچری شهر ارگ باکو است. ارگ باکو دارای عمارتها، کاخ ها، کاروانسرا، مسجد و حمام های متعددی است که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

 

مطلب مرتبط که پیشنهاد می کنیم مطالعه کنید

دیدنیهای ترکیه که نباید از دست بدهید

قلعه دختر

برجی با بیش از هراز سال قدمت که در بخش مرکزی ارگ باکو واقع شده است. موزه پلکانی و مارپیچی که در این برج قرار دارد از نکات قابل توجه آن بشمار میرود.

این برج دارای ساختار ساده ای بوده و بعنوان نماد بافت قدیمی باکو شناخته میشود. چشم انداز شهر باکو از فراز این برج قطعا بی شباهت با یک اثر هنری فوق العاده نیست.

 

موزه کتابهای مینیاتوری

موزه کتابهای مینیاتوری باکو جزو دیدنیهای خاص این شهر محسوب میشود که در کل دنیا بینظیر است.

این موزه، مجموعه‌ی شخصی «ظریفه سلاهوا» بوده و درحال‌حاضر تنها موزه‌ی کتاب‌های مینیاتوری در کل دنیا است.

آثار به‌نمایش‌درآمده در این موزه عبارت‌اند از مجموعه‌ای منتخب از کتاب‌های دوران شوروی، یک قرآن که قدمت آن به سال ۱۶۷۲ برمی‌گردد و سه کتابی که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌اند و ابعاد آنها فقط دو میلی‌متر در دو میلی‌متر است.

ساعت کار این موزه از ۱۱ صبح تا ۵ بعدازظهر است. موزه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه تعطیل و ورودی آن رایگان است.

 

برجهای شعله

در مرکز شهر باکو، سه برج که طراحی آنها به شکل شعله آتش است قرار گرفته اند. دلیل قرارگیری این برجها در مرکز شهر پیوستگی بین آتش و هویت کشور آذربایجان است.

با تاریک شدن هوا نورپردازی این برجها باعث جلب توجه گردشگران خواهد شد. با رفتن به بلوار باکو میتوانید شاهد منظره زیباتری از این برجها باشید. جالب است بدانید که نورپردازی این برجها منطبق با پرچم این کشور است.

 

 

کاخ شروان شاهان

کاخ شروان شاهان، متعلق به قرن پانزدهم میلادی و یکی از آثار ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این کاخ در ایچری‌ شهر واقع شده و بعد از اینکه پایتخت به باکو انتقال یافت، ساخته شده است.

شیروان، از اعرابی بودند که بر بخش‌هایی از آذربایجان امروزی بین قرن‌های نهم تا شانزدهم میلادی فرمانروایی می‌کردند. هنگام بازدید از این مجموعه، از کاخ اصلی، دو مسجد، یک مقبره، سردابه و حمام دیدن کنید.

بعد از چند قرن بی‌توجهی، این مجموعه‌ی تاریخی با مرمت‌های فراوان، حفظ و نگهداری شده و تصویر آن روی یکی از اسکناس‌های آذربایجان ثبت شده است.

در این مجموعه‌ی تاریخی، جاذبه‌های زیادی وجود دارد که از آنها لذت خواهید برد. مثلا نمایش آثار هنری و دست‌سازه‌های قدیمی از دوران مختلف تاریخی یا پوشیدن لباس‌های محلی.

ساعت بازدید از این مجموعه‌ی تاریخی، ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر است.

 

موزه‌ی کتاب‌های مینیاتوری باکو

یکی از خاص‌ترین جاذبه‌های دیدنی باکو، موزه‌ی کتاب‌های مینیاتوری است. این موزه، مجموعه‌ی شخصی «ظریفه سلاهوا» بوده و درحال‌حاضر تنها موزه‌ی کتاب‌های مینیاتوری در کل دنیا است.

آثار به‌نمایش‌درآمده در این موزه عبارت‌اند از مجموعه‌ای منتخب از کتاب‌های دوران شوروی، یک قرآن که قدمت آن به سال ۱۶۷۲ برمی‌گردد و سه کتابی که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌اند و ابعاد آنها فقط دو میلی‌متر در دو میلی‌متر است.

ساعت کار این موزه از ۱۱ صبح تا ۵ بعدازظهر است. موزه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه تعطیل و ورودی آن رایگان است.

 

میدان فواره؛ یکی دیگر از دیدنی های باکو

این میدان، خارج از منطقه‌ی تاریخی شهر، درست در مرکز منطقه‌ی تجاری مدرن و لوکس باکو قرار دارد. میدانی شلوغ که اطراف آن پر از فروشگاه و مرکز خرید و رستوران‌های شیک است و باکوی توسعه‌‌یافته‌ی امروزی را تشکیل می‌دهد.

این میدان بهترین جا برای تماشای تغییرات باکو در چند دهه‌ی اخیر و معاشرت با مردم شهر است. خیابان‌های اطراف این میدان، حتی شب‌ها نیز شلوغ و پررفت‌و‌آمد است.

رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود، بوتیک‌های شیک مد و فروشگاه‌های زیورآلات و اکسسوری در اطراف این خیابان‌ها قرار دارد و این منطقه‌ی مدرن و جذاب را تشکیل داده است.

 

موزه‌ی تاریخ زین العابدین تقی یف

در نزدیکی میدان فواره، می‌توانید به دیدن موزه‌ی ملی تاریخ یا موزه‌ی تاریخ زین‌العابدین تقی‌یف بروید که در آن مجموعه‌های ارزشمندی از آثار و صنایع‌دستی تاریخی از دوره‌های مختلف تاریخ آذربایجان نگهداری می‌شود.

این آثار از زمان پیش‌از تاریخ تا دوران مدرن در عمارتی به‌نمایش درآمده‌اند که بیش از یک قرن پیش ساخته شده و به یکی از سرمایه‌داران و خیرین باکویی به‌نام زین‌العابدین تقی‌یف تعلق داشته است.

بنای موزه به‌تنهایی جاذبه‌ای دیدنی است. اتاق‌های آن دکوراسیونی مجلل و زیبا دارد. آثار به‌نمایش‌درآمده در آن نیز بسیار حائز اهمیت است و تاریخ و تحول آذربایجان را به‌خوبی نشان می‌دهد.

 

موزه‌ی ادبیات نظامی گنجوی

جاهای دیدنی باکو - موزه‌ی ادبیات نظامی گنجوی

یکی از دیدنی های باکو، موزه ادبیات نظامی گنجوی است. این موزه در ساختمانی زیبا در نزدیکی میدان فواره قرار دارد و گرامیداشتی برای شاعر بزرگ پارسی‌گوی است. این شاعر گرچه در غرب به‌اندازه‌ی بسیاری از شاعران دیگر شناخته شده نیست، ولی غیر از آذربایجان و ایران در بسیاری از کشورهای دنیا ازجمله تاجیکستان و افغانستان شهرت دارد.

این شاعر را پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی می‌دانند. ترجمه‌ی اشعار نظامی شاید برای کسانی که فارسی‌زبان نیستند کمی سخت و غیرممکن باشد؛ از این‌رو، بازدید از این موزه، می‌تواند افراد زیادی را با اندیشه‌ها و آثار این شاعر بزرگ آشنا کند.

 

دومین پرچم بلند دنیا

اگر از بلوار باکو عبور کنید، بدون تردید این پرچم بلند را می‌بینید. البته تا زمانی که از دور آن را تماشا کنید، متوجه عظمت و بزرگی آن نمی‌شوید.

بازدید از میدانی که پرچم در آن قرار دارد، شاید به‌تنهایی جالب نباشد، ولی هر چه به آن نزدیک‌تر شوید راحت‌تر می‌توانید میزان بلندی و عظمت آن را درک کنید. این میله‌ی پرچم به‌قدری استحکام دارد که می‌تواند پرچمی بزرگ را در روزهایی که باد شدید می‌وزد، نگه دارد.

 

موزه‌ی فرش

این موزه در بنایی بزرگ و زیبا قرار دارد که طراحی آن بسیار جالب است. این بنا به‌شکل فرشی لوله‌شده طراحی شده است. البته این موزه به‌غیر از فرش، بخش‌های مختلفی هم دارد؛ مثلا لباس‌های سنتی مناطق مختلف آذربایجان که هنوز هم اهالی آن منطقه، این لباس‌ها را برای بعضی از رویدادهای خاص مثل شرکت در مراسم عروسی می‌پوشند، در این موزه به‌نمایش درآمده است.

موزه‌های زیادی در آذربایجان بخشی مربوط به لباس‌های سنتی دارند. بنابراین اگر فرصت نکردید در این موزه لباس‌های محلی را ببینید، نگران نباشید.

 

فیلارمونیا از دیدنی های باکو

ساختمان فیلارمونیا امروزه تغییر کاربری داده و به‌عنوان تالاری برای برگزاری رویدادها و اجراهای موسیقی استفاده می‌شود. این مجموعه حتی روزها نیز موسیقی پخش می‌کند تا افرادی که در پارکِ نزدیکِ این مرکز به تفریح مشغول‌اند، از شنیدن موسیقی لذت ببرند.

این بنا و پارکی که در نزدیکی آن قرار دارد، جزو زیباترین منظره‌های شهر است. گذرگاه‌های طاق‌دار، آب‌نمایی زیبا و موسیقی‌های گوش‌نوازی که پخش می‌شود، محیط مناسبی را برای گذراندن پیک‌نیک و استراحتی به‌یادماندنی ایجاد کرده است.

 

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

جاهای دیدنی باکو - مرکز فرهنگی حیدر علیف

این بنای سفیدرنگ و منحنی‌شکل، برای رئیس‌جمهوری سابق آذربایجان ساخته شده و میزبان نمایشگاه‌های هنری متعدد است. خود بنا به‌تنهایی ازنظر معماری بسیار جالب است و حتی بیشتر از نمایشگاه‌های داخل آن، توجه بازدیدکنندگان را جلب می‌کند.

با مترو از بافت قدیم شهر باکو به‌راحتی می‌توانید به این مرکز سر بزنید. پارکی که در نزدیکی این مرکز وجود دارد، با وجود تندیس‌های جالب و رنگارنگ از حلزون و خرگوش، جای خوبی برای عکس انداختن و گشت‌و‌گذار است.

 

رستوران Sehrli Tendir

سیاست‌مداران و خانواده‌های سلطنتی که به باکو سفر می‌کنند، مهمان این رستوران مجلل می‌شوند. عکس‌هایی از پوتین، مدودف و سران بسیاری از کشورهای دنیا روی دیوارهای این رستوران دیده می‌شود.

غذاهای این رستوران بسیار باکیفیت و عالی است؛ البته این رستوران کوچک است و انتخاب‌های محدودی دارید.

 

بزرگ‌ترین شعبه‌ی KFC در دنیا

برای اینکه به بزرگ‌ترین شعبه‌ی KFC سر بزنید لازم نیست راه دوری بروید. این شعبه درست در میدان ۲۸ مه قرار دارد و حتما در مسیر گشت‌و‌گذار خود در شهر، به آن برخورد می‌کنید.

البته این شعبه، همه‌ی ساختمان را دراختیار نگرفته، ولی چند طبقه از آن را به خودش اختصاص داده است.

 

گالری Ali Shamsir

در نزدیکی کاخ شروان‌شاهان، کارگاه، خانه و گالری این هنرمند قرار دارد. خودش در طبقه‌ی بالا زندگی می‌کند و درب کارگاهش را برای بازدید عموم باز گذاشته است. در این گالری می‌توانید جدیدترین آثارش را ببینید که شامل نقاشی و آثار و اشیای دکوری است.

بازدید از این گالری بسیار جالب‌ و لذت‌بخش‌تر از موزه‌های هنری است. چون می‌توانید مستقیما با هنرمند در ارتباط باشید و مراحل تولید آثار مختلف را ببینید.

 

حمام های قدیمی از دیدنی های باکو

تعدادی از حمام‌های تاریخی شهر باکو که در بافت تاریخی شهر قرار دارند، هنوز هم فعالیت می‌کنند. ازجمله حمام Mehellesi که قدیمی‌ترین حمام شهر است یا حمام Teze Bey که مدرن‌تر است و چندین نوع حمام دارد که می‌توانید بین آنها انتخاب کنید.

این حمام‌ها چند روز در هفته زنانه و چند روز مردانه هستند و بعضی از آنها فقط به آقایان اختصاص دارد. بنابراین قبل از اینکه برای حمام کردن در یکی از این حمام‌های قدیمی برنامه‌ریزی کنید، حتما برنامه‌ی کاری حمام را درنظر بگیرید.

 

خیابان شهدا

بنای یادبود شعله ابدی و خیابان شهدا جزو جاذبه های مهم شهر باکو محسوب میشوند.

خیابان شهدا یاداور روز ژانویه سیاه برای مردم این کشور است. در این روز بیش از صد تظاهر کننده توسط ارتش شوروی به تیر بسته شدند.

 

دروازه‌ی مراد

در نزدیکی دیوارهای شرقی ارگ باکو، دروازه‌ی مراد، یکی دیگر از بناهای دیدنی شهر قرار دارد که ممکن است به‌اندازه‌ی سایر آثار تاریخی باکو، جذاب به‌نظر نرسد، ولی نماینده‌ی دوره‌ی متفاوتی از تاریخ این منطقه است.

این دروازه به‌نام سلطان مراد سوم نام‌گذاری شده است.

 

قطار کابلی باکو

قطار کابلی باکو برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ در دوران شوروی افتتاح شد. این قطار کابلی، اولین و تنها قطار کابلی در آذربایجان است. این قطار کابلی، از خیابان Neftchilar تا جنوب غربی ایچری شهر ادامه دارد و طول آن به ۴۵۵ متر می‌رسد.

از بالای این قطار کابلی، چشم‌اندازهای بسیار دیدنی از شهر باکو دیده می‌شود.

 

بلوار باکو از دیگر دیدنی های باکو

بلوار باکو به طول ۳/۵ کیلومتر در کنار دریای خزر امتداد یافته است. این بلوار از میدان آزادی تا میدان پرچم در سمت غرب ادامه دارد. علاوه‌بر مناظر دیدنی، این گردشگاه، دارای جاذبه‌های دیدنی فراوانی است؛ ازجمله پارک شهر، ونیز کوچک، چرخ‌وفلک چشم باکو و چندین کافه و رستوران.

در مسیر عبور از این گردشگاه، از دالگا پلازا (DALGA Plaza) و مرکز خرید کاسپین واترفرانت عبور خواهید کرد. بعد از غروب آفتاب، این منطقه پر از خانواده‌های جوانی می‌شود که تفریح می‌کنند.

 

چشم باکو

یکی از جدیدترین جاذبه‌هایی که به بلوار باکو اضافه شده، چرخ‌وفلک بزرگ چشم باکو است که شبیه آن در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا وجود دارد. ارتفاع چشم باکو به ۶۰ متر می‌رسد و دور زدن کامل آن، سی دقیقه طول می‌کشد.

هزینه‌ی ورودی آن نسبت‌به بسیاری از چرخ‌و‌فلک‌های دنیا مثلا چشم لندن، بسیار اندک است. این هزینه تقریبا سه دلار است و این قیمت برای سوار شدن به چرخ‌و‌فلک در هر ساعتی از شبانه‌روز، چه شب چه روز، ثابت است.

 

 

معبد آتشگاه

جاهای دیدنی باکو - معبد آتشگاه

یکی دیگر از دیدنی های باکو، معبد آتشگاه است. برای اینکه خودتان را به معبد آتشگاه برسانید، باید اتوبوس شهری سوار شوید، زیرا با مترو به این معبد دسترسی ندارید.

البته ممکن است کار سختی باشد، چون ممکن است هیچ‌کس در ایستگاه اتوبوس انگلیسی بلد نباشد.

این معبد باستانی زرتشتی، به‌خاطر شعله‌های دائمی‌اش، مکانی بسیار مقدس بوده است. این شعله‌های دائمی از گازی که در زیر زمین جریان داشته، نشئت می‌گرفته است.

البته منبع آن گاز مدت‌ها است که به پایان رسیده، ولی امروزه آتش دائمی دیگری در این محل برپا شده است. بنای معبد در قرن هجدهم ساخته شده و با وجود سادگی، بسیار دیدنی است.

 

یانار داغ از دیدنی های باکو

یانار داغ یا کوه سوزان، شعله‌ی آتش دائمی است که بسیار بزرگ‌تر از آتش آتشگاه است و طول آن به ده متر می‌رسد و از دهه‌ی ۱۹۵۰ درحال سوختن است.

دلیل وجود شعله در یانار داغ، وجود لایه‌هایی از گاز طبیعی است که در دل یانار داغ وجود دارد. این کوه در تمام روزهای سال در طول شبانه‌روز روشن است و خاموش نمی‌شود. حتی بارش باران هم باعث خاموش شدن شعله‌های این کوه نشده است.

 

سفر کوتاه به قبوستان

در مسیر سفر به قبوستان، پتروگلیف‌هایی (سنگ‌نگاره) را از دوران پیش‌از تاریخ می‌بینید. آتش‌فشان‌های گِلی، گرافیتی‌های رومی، میدان‌های نفتی جیمز باند و مسجد بی‌بی هیبت از دیدنی‌های مسیر سفر به قبوستان است.

ازطریق هماهنگی با هتل یا هاستل محل اقامت خودتان می‌توانید با تاکسی به این دیدنی‌ها سر بزنید. البته با اتوبوس هم می‌توانید این مسیر را طی کنید، ولی اگر بخواهید همه‌ی جاذبه‌ها را ببینید، باید یک روز کامل برای آن درنظر بگیرید.

ضمنا برای بازدید از آتش‌فشان‌های گلی باید یک مسیر اضافی ۵ کیلومتری را طی کنید. بنابراین بهتر است با تاکسی این مسیر را طی کنید و با پیداکردن دوست یا هم‌سفر هزینه سفر را نصف کنید.

 

جالب‌ترین جاذبه‌ای که خواهید دید، آتش‌فشان‌های گلی است. این جاذبه در مکانی دنج و آرام قرار دارد و تماشای حباب‌های گلی که از زمین بیرون می‌آید، برایتان جالب خواهد بود.

برای پیاده‌روی در این منطقه کفش مناسب بپوشید. چون مسیر این آتش‌فشان‌ها چندان مساعد نیست و ممکن است بسیاری از تاکسی‌ها ادامه‌ی مسیر را دنبال نکنند و مجبور شوید دو سه کیلومتر آخر را پیاده بروید.

اگر می‌خواهید به این پدیده‌ی طبیعی نزدیک شوید و عکس بیندازید باید وارد گِل‌ها شوید.

 

بخشی که پتروگلیف‌ها قرار دارند، توسعه‌یافته‌تر است و موزه‌ای نیز در نزدیکی آن قرار گرفته است. تورهای گروهی زیادی برای بازدید از این منطقه‌ی باستانی به اینجا می‌آیند.

بیشتر بخش‌های این منطقه با طناب‌های حفاظتی احاطه شده و زیاد نمی‌توانید به پتروگلیف‌ها نزدیک شوید و از دور می‌توانید اشکال صخره‌ای را ببینید.

در مسیر برگشت می‌توانید در میدان‌های نفتی جیمز باند توقف کنید. این میدان‌های نفتی به این دلیل که در یکی از فیلم‌های جیمز باند به‌نام «دنیا کافی نیست» به‌نمایش درآمده‌اند، به شهرت رسیده‌اند.

 

مسجد بی‌بی هیبت یکی از جاذبه‌های دیدنی این مسیر است. این بنا در دوران شروان‌شاهان ساخته شده بود، ولی در سال ۱۹۳۶ بلشویک آن را به‌طور کلی نابود کرد. ساخت‌وساز بنا از دهه‌ی ۹۰ آغاز و سرانجام در سال ۱۹۹۷ میلادی، ساخت بنای کنونی به‌پایان رسید و مسجد افتتاح شد.

باکو به‌غیر از جاذبه‌هایی که معرفی کردیم، دیدنی‌های زیادی دارد. ولی مواردی که نام بردیم، جزو مشهورترین دیدنی های باکو است. موزه‌ها و گالری‌های هنری زیادی در سراسر شهر قرار دارد که اگر به هنر و فرهنگ و تاریخ علاقه‌مند باشید، از دیدن آنها لذت می‌برید.

منبع سایت چطور
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها