کهن ترین شهرهایی که هنوز قابل سکونت هستند!

کهن ترین شهرهایی که بعد از گذشت قرون متمادی همچنان قابل سکونت هستند،  شامل بیروت در لبنان، اقصر در مصر، آتن در یونان، پلوودیو بلغارستان و دمشق در سوریه می گردد.

کهن

بعضی از شهرهای جهان زمانی قابل سکونت بوده‌اند، اما مدت زمانی بعد از صحنه روزگار محو شده‌اند، گویی هرگز وجود نداشتند. این در حالی است که بعضی از شهرهای دیگر با وجود شرایط سخت و طاقت‌فرسا، همواره میزبان انسان‌ها بوده‌اند و همچنان پابرجا باقی مانده‌اند.

کارشناسان از این مکان‌ها به عنوان قدیمی‌ترین شهرهای قابل سکونت جهان یاد می‌کنند. بعضی از این شهرها هزاران سال قدمت دارند و جاذبه‌های تاریخی بی‌‌نظیری را در خود جای می‌دهند. در ادامه به معرفی قدیمی‌ترین شهرهای قابل سکونت جهان می‌پردازیم:

 اریحا، کرانه باختری

شواهد به دست آمده از آثار باستان‌شناسی نشان می‌دهد که «اریحا» از ۹ هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) یا ۱۱ هزار سال پیش، قابل سکونت بوده است. این شهر تاکنون چندین بار ویران و بازسازی شده و در مقطعی از زمان نیز میزبان رومیان بوده است. امروزه حدود ۲۰ هزار نفر در شهر اریحا سکونت دارند و جاذبه‌های گردشگری این شهر از تاریخ و گذشته بسیار دور آن حکایت دارد.

 آتن، یونان

«آتن» به دلایل زیادی ازجمله زادگاه دموکراسی و فلسفه، در جهان محبوب است. همچنین پایتخت یونان، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی دنیا و شاید قدیمی‌ترین شهر اروپا محسوب می‌شود. این شهر که از آن به عنوان «الهه آتنا» یاد می‌شود، از پنج هزار سال پیش تاکنون، میزبان افراد زیادی بوده است. بسیاری از آثار باستانی ساکنان آتن امروزه همچنان از قبل باقی مانده است که بدون شک آکروپولیس، محبوب‌ترین مکان برای آشنایی با تاریخ طولانی آتن به شمار می‌رود.

 پلوودیو، بلغارستان

«پلوودیو» دومین شهر بزرگ بلغارستان است که از ۶ هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع)، میزبان انسان‌ها بوده است. پلوودیو مانند بسیاری از شهرهای باستانی جهان، چندین نبرد را پشت سر گذاشته و توسط افراد مختلفی در سراسر جهان اداره شده است که بعضی از آن‌ها شامل مقدونی‌ها، رومی‌ها و گوت‌ها می‌شود.

این شهر، پایتخت فرهنگی بلغارستان محسوب می‌شود. بعضی از تمدن‌هایی که در طول سال‌های گذشته در پلوودیو زندگی می‌کردند، آثار جالبی از خود به جای گذاشتند که امروزه نیز می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد، برای مثال آمفی تئاتر باستانی و تئاتر رومی از سازه‌های باستانی پلوودیو محسوب می‌شود. بازدیدکنندگان پلوودیو می‌توانند با مراجعه به موزه باستان‌شناسی، اطلاعات بیشتری درباره تاریخ گسترده این شهر تاریخی کسب کنند.

 بیروت، لبنان

پایتخت و بزرگ‌ترین شهر لبنان از سه هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) یا پنج هزار سال، میزبان افراد زیادی بوده است. «بیروت» با وجود تجربه جنگ، کمبود مواد غذایی، بلایای طبیعی و مهاجرت‌های دسته‌جمعی، همچنان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای قابل سکونت جهان محسوب می‌شود.

در بیروت، جاذبه‌های گردشگری، بناهای تاریخی، موزه‌ها و مساجد زیادی وجود دارد و این شهر تاریخی بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر جهان به خود اختصاص می‌دهد.

 اقصر، مصر

شهر «اقصر» که در جنوب مصر قرار دارد، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری این کشور محسوب می‌شود و به دلیل بناهای تاریخی و معابد باستانی خود در جهان شهرت دارد. دیدنی‌های این شهر، نتیجه سال‌ها سکونت انسان‌ها در آن بوده است.

اقصر از ۳۲۰۰ قبل از میلاد حضرت مسیح (ع)، محل زندگی انسان‌ها بوده و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای قابل سکونت جهان محسوب می‌شود. اقصر که یکی از شهرهای گردشگری مصر به شمار می‌رود و در طول تاریخ، میزبان بابلی‌ها، آشوری‌ها، هیتی‌ها و فنیقی‌ها بوده است.

 صیدا، لبنان

«صیدا» یکی از مهم‌ترین شهرهای فنیقی‌ها محسوب می‌شود و از چهار هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع)، محل سکونت انسان‌ها بوده است. تاریخ این شهر نشان می‌دهد که تاکنون توسط اقوام مختلف شامل بابلی‌ها، آشوری‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و مصری‌ها فتح شده است. ازآنجاکه مردم این شهر در تولید شیشه بسیار ماهر بودند، از صیدا به عنوان محل اختراع شیشه یاد می‌شود.

 دمشق، سوریه

پایتخت سوریه، یکی از نقاط باستانی جهان است که ارز ش کاوش‌کردن را دارد. «دمشق» از ۹ هزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح (ع) شاهد فعالیت انسان‌ها بوده است و در طول تاریخ توسط برخی از بزرگ‌ترین تمدن‌های تاریخ بشر شامل بابلی‌ها، آشوری‌ها و رومی‌ها فتح شده است.

به گفته محققان، دمشق، قدیمی‌ترین شهر قابل سکونت جهان محسوب می‌شود. در این شهر باستانی، مکان‌های تاریخی زیادی مانند کلیساها و مساجد وجود دارد و تمدن‌های مختلفی که در آن ساکن بوده‌اند، هرکدام ردپایی از خود به جا گذاشته‌اند. علاوه بر این، شهر دمشق، زیبایی‌های منحصربه‌فردی دارد و هر سال گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

منبع ایمنا

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

1 نظر
پرامتیازترین
جدیدترین قدیمی‌ترین
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها
دنباله روی تاریخ

شوش در ایران قدمتش بالای ۷ هزار سال هست همدان در ایران