تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آدا لاولیس و تاریخچه‌ای از اولین الگوریتم نوشته شده برای ماشین‌های مکانیکی

آدا لاولیس و تاریخچه‌ای از اولین الگوریتم نوشته شده برای ماشین‌های مکانیکی

تولد

در دهمین روز از ماه دسامبر در سال ۱۸۱۵ میلادی دختری در لندن به دنیا آمد که هم اکنون از او به عنوان نخستین برنامه نویس کامپیوتری در سراسر یاد می‌شود در حالی که آن روز‌ها هیچ کسی فکرش را هم نمی‌کرد که کامپیوتر‌ها بتوانند کاری غیر از محاسبات عددی انجام دهند. او کسی جز نبوده است. او فرزند شاعر معروف انگلیسی یعنی لرد بایرون بوده است.

قضیه از این قرار بود که آدا در حالی به دنیا آمد که پدرش می‌خواست صاحل یک پسر شود. در حالی که آدا تنها یک ماه داشت، آنابلا، مادر آدا از همسرش بایرون جدا شد و سرپرستی دخترش را بر عهده گرفت و به خانه‌ی پدر و مادر خود بازگشت.

در سال ۱۹۲۴ میلادی لرد بایرون از دنیا می‌رود در حالی که حتی یک بار هم با دختر خود ارتباط برقرار نکرده بود. آدا در ۱۴ سالگی دچار بیماری می‌شود و حدود یک ماه فلج شده و برای یک سال در خانه می‌مان. اما با این حال او از تحصیل دست نمی‌کشد .

مادر آدا به خاطر اختلافاتی که با بایرون داشت، علاقه نداشت که آدا به سمت علایق بایرون یعنی شعر و شاعری برود شاید به همین خاطر بود که آدا به سمت ریاضیات گرایش پیدا کرد و نبوغ و استعدادش در این زمینه پدیدار گشت.

 

مطالب خواندنی:

آدا لاولیس و تاریخچه‌ای از اولین الگوریتم نوشته شده برای ماشین‌های مکانیکی

ازدواج و آشنایی با بابیج

آدا در ۲۰ سالگی با ویلیام کینگ ازدواج کرد و صاحب ۳ فرزند شد. با گذشت زمان، او با افراد سرشناسی چون بابیج ، مایکل فارادی و چارلز دیکنز آشنا شد. در سال ۱۸۴۲، بابیج برای سخنرانی در رابطه به ماشین‌های تحلیلی به دانشگاه تورین دعوت شده بود. متن سخنرانی که برای او آماده شده بود، فرانسوی بود و بابیج از آدا خواست تا این متن را به انگلیسی ترجمه کند و این کار ۹ ماه تمام طول کشید.

اما آدا تنها به ترجمه‌ی این مطالب اکتفا نکرد بلکه متون و دستاورد‌های خود را هم به آن افزود. آدا در توضیحات خود بخشی با عنوان الگوریتم برای محاسبه‌ی اعداد برنولی نوشت که می‌توانست در یک رایانه‌ی مکانیکی اولیه به کار گرفته شود.

 

درگذشت آدا

آدا در ۳۶ سالگی به خاطر بیماری سرطان رحم از دنیا رفت و در جوار پدری که هیچ گاه نه او را دید و نه می‌شناخت، به خاک سپرده شد.
سال ها گذشت و آثار او از یادها رفت اما در سال ۱۹۵۳ میلادی یادداشت‌های او مجددا منتشر شد. وزارت دفاع آمریکا برای قدردانی از زحمات این بانوی بزرگ زبان برنامه نویسی به نام آدا را بنیان نهاد.

 

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن