ویرانه‌های معبد زئوس، پادشاه خدایان در صحرای سینای مصر کشف شد

باستان‌شناسان ویرانه‌های معبد زئوس، ایزد آسمان و پادشاه خدایان در اساطیر یونان باستان را در شبه جزیره سینا مصر کشف کردند. این معبد نیز برای زئوس و عبادت وی ساخته شده بود.وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر گفته است که ویرانه‌ها در تل‌ الفرما، در شمال غربی شبه‌جزیر یک منطقه باستان شناسی، کشف شده است.

 

 

 

این مکان که به آن «پلوزیوم» نیز گفته می‌شود مربوط به دوره بعد از فراعنه است.این مکان همچنین دوران یونانی-رومی و دوران بیزانس را به خود دیده است و بقایای دوره‌های مسیحی و اولیه اسلامی نیز در آن وجود دارد.دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر مصطفی وزیری، گفت که این تیم از طریق دروازه ورودی معبد، خرابه‌ها را کاوش کردند. دو ستون عظیم گرانیتی در این مکان وجود داشت. وزیری گفت که یک زلزله قوی که خیلی سال پیش رخ داده بود، دروازه را ویران کرده است.وی گفت که بقایای معبد زئوس بین یک کلیسا واقع در سایت باستان‌شناسی و قلعه پلوزیوم کشف شد. چندین بلوک گرانیتی توسط این گروه کشف شد که احتمالا مجموعه‌ای از پله‌ها بوده‌اند که به معبد منتهی می‌شدند.

 

 

 

 

کاوش‌های اطراف این مکان نیز به اوایل دهه ۱۹۰۰ برمی‌گردد زمانی که مصرشناس فرانسوی، ژان کلدات، کتیبه‌هایی به زبان یونانی باستان را کشف کرد.این کتیبه‌ها وجود معبد زئوس و کاسیون را اثبات می‌کرد. با این حال کلدات این مکان مذهبی را کشف نکرد. در صحرای سینا هشام حسین، مدیر سایت‌های باستانی گفت است که کتیبه‌های کشف شده در این منطقه نشان می‌دهد که معبد از سوی هادریان بازسازی شده است. از سال ۱۱۷ تا ۱۳۸ هادریان امپراتور روم بود. وی به خاطر ساختن دیوار هادریان که در مرز شمالی بریتانیا است شهرت دارد.آقای حسین گفت که بلوک‌های کشف شده از سوی کارشناسان مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و برای تعیین طرح معبد، بررسی فتوگرامتری انجام می‌شود.زئوس و کاسیون ترکیبی از زئوس، خدای آسمان در اساطیر یونان باستان و کوه کاسیوس در سوریه است جاییکه زئوس را زمانی می‌پرستیدند.

 

 

 

 

منبع یورونیوز فارسی
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها