چرا نام و لوگوی فناوری بلوتوث به پادشاه دانمارک در عصر وایکینگ‌ها اشاره دارد؟

تصویر پادشاه پیشین دانمارک در عصر وایکینگ‌ها و لوگوی بلوتوث 

 

تلاش برای شناسایی محل تدفین یکی از پادشاهان تاریخ دانمارک هم که برای نام‌گذاری فناوری بلوتوث از اسم وی الهام گرفته شده بود که منجر به اختلاف نظر هم بین باستان‌شناسان شده است.

 پادشاه پیشین دانمارک هارالد بلاتند، که وی در سال ۹۸۵ میلادی نیز درگذشت یکی از آخرین وایکینگ‌هایی بود که بر دانمارک نیز حکمرانی کرد. قلمرو تحت سلطه وی دانمارک، شمال آلمان و بخش‌هایی هم از نروژ و سوئد را در بر می‌گرفت. هارالد بلاتند به دلیل اینکه یکی از دندان‌هایش به رنگ آبی یا تیره به «دندان آبی» (بلوتوث) ملقب شده بود.

از قرون وسطی در یکی از وقایع‌نگاری‌های به جا مانده نیز محل تدفین هارالد بلاتند، راسکیله در دانمارک ذکر شده است. با این حال هم گروهی از باستان‌شناسان سوئدی و محققان لهستانی اخیرا به طور جداگانه هم به این نتیجه رسیدند که هارالد بلاتند احتمالا نیز در منطقه‌ای در شمال غربی لهستان به خاک سپرده شده بود.

باستان‌شناسان سوئدی و پژوهشگران لهستانی درباره محل دقیق تدفین هارالد بلاتند با یکدیگر نیز هم‌نظر نیستند. پادشاه پیشین دانمارک هم به گسترش مسیحیت در قلمرو تحت حکمرانی‌اش اهتمام ورزیده بود.

 

ارتباط پادشاه پیشین دانمارک با بلوتوث چیست؟

در سال ۱۹۹۷ شرکت سوئدی اریکسون برای انتخاب نام فناوری بی‌سیم خود نیز که اکنون تحت عنوان بلوتوث شناخته می‌شود هم از لقب هارالد بلاتند الهام گرفت. دلیل انتخاب لقب پادشاه پیشین دانمارک برای این فناوری بی‌سیم نقش وی در ایجاد اتحاد بین بخش‌های بزرگی از منطقه اسکاندیناوی بود. اتحادی که با توجه به اهمیت مرز دریایی بین کشورهای این منطقه هم بی‌‌ارتباط با کارکرد ارتباط بی‌سیم و فناوری بلوتوث نیست.

در انتخاب لوگوی فناوری بلوتوث هم از نحوه نگارش دو حرف اختصاری نام هارالد بلاتند به خط رایج در عصر وایکینگ‌ها نیز الهام گرفته شده است. نزدیک به ۳۰ سال هارالد بلاتند بر دانمارک و حدود ۱۵ سال هم بر نروژ سلطنت کرد.

 

 

منبع یورو نیوز فارسی
ممکن است شما دوست داشته باشید
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها

Best replica watches at watchesmall.is, sale swiss rolex replicas, tag heuer, hublot and more.