سفال های ۷ هزار ساله

سفال‌های بی نظیر از نظر تنوع شامل سفال‌های منقوش تک رنگ و دورنگ دالما در تپه نادعلی بیگ شهرستان سنقر کشف شد.

حنان بحرانی پور سرپرست هیأت کاوش در تپه نادعلی بیگ با اعلام این خبر و با اشاره به پیشینه کاوش دراین محوطه افزود:  این تپه در بررسی باستان شناسی شهرستان سنقر در دهه ۱۳۸۰ توسط حیدریان شناسایی و سپس ثبت شد.

وی با اشاره به قرار گرفتن تپه نادعلی بیگ در جنوب غرب شهر سنقر تصریح کرد: با توجه به احتمال خطر تخریب تپه نادعلی بیگ به دلیل ساخت سد بر روی رودخانه جامیشان کاوش‌های باستان شناسی در آن صورت گرفت.
کشف سفال‌های بی‌نظیر 7 هزار ساله

این باستان شناس گفت: طی این فصل دو ترانشه به ابعاد ۵×۵ متر و یک گمانه پله ای به ابعاد ۵×۳ متر در بخشهای غربی و مرکزی تپه مورد کاوش قرار گرفت.

به گفته بحرانی پور، بر اساس نتایج حاصل از کاوش مشخص شد ضخامت نهشته‌های تپه نادعلی بیگ بالغ بر ۴ متر است که عمده آن مربوط دوران مس و سنگ میانی و فرهنگ موسوم به دالما است.

وی یافته‌های کاوش در تپه نادعلی بیگ را شامل شناسایی چندین مرحله ساخت و ساز، بقایای واحدهای مسکونی، بقایای مرتبط با فعالیت‌های صنعتی و تعداد بسیار زیادی از انواع سفال‌های دوره مس و سنگ میانی دانست که  معماری شناسایی شده از مصالح خشت و ملات گل با پلان راست گوشه ساخته شدند.

این باستان شناس، تنوع سفالی محوطه را بی نظیر و شامل سفال‌های منقوش تک رنگ و دورنگ دالما، سفال‌های فشاری دالما و سفال‌های با پوشش گلی غلیظ قرمز دانست.

سرپرست هیأت کاوش در تپه نادعلی بیگ گفت: با توجه به مطالعه مقدماتی یافته ها به نظر می رسد که مهمترین دورۀ استقراری تپه نادعلی بیگ مربوط به هزارۀ پنجم پیش از میلاد و فرهنگ دالما است.

وی خاطرنشان ساخت: البته در قرون اخیر بخش‌هایی از محوطه به عنوان گورستان دوران اسلامی استفاده شده که در برخی از ترانشه‌ها آثار این تدفین‌ها به دست آمد.

بحرانی پور، اهمیت کاوش در تپه نادعلی بیگ را در این دانست که از آخرین کاوش محوطه ای با این قدمت بیش از چهار دهه می‌گذرد و تمام اطلاعات ما از باستان شناسی دوران مس و سنگ زاگرس مرکزی حاصل مطالعات باستان شناسان خارجی در پیش از انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه این کاوش نتایج بسیار جالب توجهی در زمینه باستان شناسی دوران مس و سنگ زاگرس مرکزی در اختیار قرار داده اظهار امیدواری کرد که با تکمیل مطالعات یافته‌های آن پرتوی نوین بر باستان شناسی مس و سنگ زاگرس مرکزی سایه افکند.

گفتنی است، سنت سفالی دالما  شامل سفال‌های منقوش، سفالهایی با تزیینات حجمی نقش کنده، فشاری، پانچی و افزوده، سفال‌های ساده و با پوشش گلی غلیظ قرمز دارای حوضه گسترش نسبتاً وسیعی از شمال غرب ایران تا زاگرس مرکزی است.

کاوش در تپه نادعلی بیگ محدوده سد جامیشان استان کرمانشاه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن