محل دفن چنگیز خان مغول

معمای ۸۰۰ ساله محل دفن چنگیز خان مغول ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. شای هارنوی، پژوهشگر، قصد دارد به کمک یک فناوری قرن بیست و یکمی به این سوال بپردازد.
معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان
چنگیز خان جنگجوی بزرگی بود؛ اما کجا دفن شده است؟

به گزارش بی بی سی انگلیسی، آقای هارنوی به کمک “تصاویر ماهواره‌ای” که توسط DigitalGlobe گرفته شده، مکان‌های احتمالی مقبره چنگیز را شناسایی کرد. بدین منظور او سه مرتبه به مغولستان سفر کرد تا اختلافات موجود در تصاویر را با واقعیت بررسی کند.

آیا پس از آن سفرها محل دفن چنگیز یافت شده بود؟ پاسخ منفی است.

هارنوی می‌گوید: «البته با چند سایت باستانی را پیدا کردیم که هنوز نیازمند تحقیق و بررسی هستند.» تجربه مقبره چنگیز خان باعث شد تا هارنوی پلتفرم اینترنتیِ TomNod را ایجاد کند. این پایگاه جمع سپاری با همکاری دیجیتال گلوب صورت گرفت که در آن، داده‌های زیادی در اختیار پژوهشگران قرار گرفته است.

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان
ماهواره‌ها می‌توانند امواج شوکی زمین لرزه‌ها را ثبت کنند

تصاویر ماهواره‌ای علاوه بر یافتن مقبره‌های مفقوده قدیمی، می‌توانند آسیب‌های ناشی از زمین لرزه، جنگل زدایی و قطع بی‌رویه درختان جنگل‌های بارانی را ثبت کنند. علاوه بر آن می‌توان به همکاری دانشمندان تصاویر ماهواره‌ای با سانحه هوایی MH370 مالزی و همچنین سیل هائیتی اشاره کرد. علاوه بر آن، تصاویر ماهواره‌ای کارکردهای اجتماعی نیز دارند. برای مثال، شرکت اوبر (Uber) برای ارائه خدمات بهتر تاکسیرانی شهری از این تکنولوژی استفاده می‌کند.

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان
تصاویر ماهواره‌ایِ موج کوتاه مادون قرمز می‌تواند به معدنچیان در جستجوی مواد معدنی کمک کند

هارنوی که حالا معاون دیجیتال گلوب هم شده، می‌گوید که روزانه ۳.۵ میلیون کیلومتر مربع عکس تهیه می‌کنند که این رقم معادل ۷۰ ترابایت است. فرض کنید هر روز حافظه ۱۴۰ لپتاپ ۵۰۰ گیگابایتی پر می‌شود! آن‌ها ۱۷ سال است که این کار را انجام می‌دهند و تصاویر را بر روی فضای ابری آمازون نگهداری می‌کنند تا دسترسی کاربران به عکس‌ها نیز بهبود یابد.

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان
بررسی زمین از فضا می‌تواند بسیار به کمک دانشمندان بیاید

معمای 800 ساله محل دفن چنگیز خان

مشاهده پایه اصلی بررسی علمی است. بررسی منشا انواع آلودگی‌ها از جمله آلودگی هوا می‌تواند به حل مشکلات کمک کند. فناوری ماهواره‌ای در چند سال اخیر روند رو به رشدی را سپری کرده و بسیاری از دانشمندان به دنبال حل مشکلات محیط زیستی هستند. اما آیا روزی خواهند توانست قبر چنگیز خان مغول را پیدا کنند؟

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها