ثروتمندترین فرد تاریخ

ثروتمندترین فرد تاریخ

 

 

امروزه وقتی صحبت از ثروتمندترین فرد می‌شود، افراد مشهوری مثل بیل گیتس یا ایلان ماسک را به یاد می‌آوریم. اما مطمئنید که تاکنون هیچکس به اندازه آن‌ها ثروت نداشته است؟ شاید تعجب کنید، اما ثروتمندترین کسی که تا به حال روی زمین کرده امپراتور مالی در سال ۱۳۱۲ میلادی بوده است.

 

ثروت قابل توجه خود را با تجارت طلا و نمک به دست آورد که در آن زمان در غرب آفریقا فراوان بوده است. اما با این که ثروت جهان را داشت، ناشناخته مانده بود. تا اینکه تصمیم گرفت به مکه برود. در اینجا بود که دنیا وسعت ثروت و گنج‌های او را دید.
کاروان او شامل بیش از ۶۰ هزار نفر بود. کاروان از قاهره و مدینه گذشت و در نهایت به مکه رسید. لازم به ذکر نیست که آن‌ها صد‌ها و مقدار زیادی طلا همراه خود داشتند. همراهان او طلا‌ها را به مردم خیابان‌ها بخشش می‌کردند! اقتصاددانان و مورخان معتقدند که سفر آن‌ها از آفریقا به مکه اقتصاد جهان را برای مدتی به طور کامل تغییر داد، چون موسی کالاهای بسیاری خریداری کرد که گردش طلا در جهان را افزایش داد. تصور کنید ثروتی داشت که مسیر تاریخ را تغییر داد.
او یک مرد مومن بخشنده و سرافراز بود که هزاران مسجد ساخت. در واقع برخی می‌گویند که او در دوران سلطنتش هر جمعه یک مسجد جدید می‌ساخت. باوجود ثروتی که در اختیار داشت چنین حرفی کاملا باورکردنی است. همچنین او یکی از مشهورترین مساجد جهان را در مالی ساخت. اگر ثروت او را با تورم امروز محاسبه کنیم، تخمین زده می‌شود که حدود ۴۰۰ میلیارد دلار ثروت داشته است. برای مقایسه، ثروتمندترین فردی که در حال حاضر در جهان زندگی می‌کند جف بزوس رئیس آمازون است که ثروت خالص او ۹۰ میلیارد دلار است.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن