انتقال قایق تشریفاتی ۴۶۰۰ ساله متعلق به دوران فراعنه به موزه بزرگ مصر

قایق تشریفاتی یک فرعون باستانی در مصر به «موزه بزرگ» این کشور منتقل شد.

قایق تشریفاتی یک فرعون باستانی در مصر به «موزه بزرگ» در دست ساخت این کشور در نزدیکی اهرام معروف جیزه منتقل شده و به زودی به نمایش گذاشته خواهد شد. این قایق که متعلق به پادشاه «خوفو» بوده و قدمتی در حدود ۴۶۰۰ سال دارد، در سال ۱۹۵۴ در ضلع جنوب هرم بزرگ خوفو، بزرگترین هرم در میان اهرام ثلاثه مصر، کشف شد و در موزه‌ای در فلات الجیزه در محل استقرار اهرام در نزدیکی قاهره به نمایش گذاشته شده بود.

این قایق که اصطلاحا «قایق خورشیدی» نام دارد و در قصه‌های اساطیری متعلق به «رع» خدای خورشید در مصر باستان است، ۴۲ متر طول و حدود ۲۰ تن وزن دارد. روز جمعه این قایق بر روی یک وسیله نقلیه که مختص حرکت دادن آن طراحی و ساخته شده بود، به آرامی و در طول مدت ۱۰ ساعت به سمت موزه بزرگ مصر حرکت داده شد.

مقامات مصری گفته‌اند این توجه و دقت بالا در حرکت دادن کشتی به منظور«محافظت و نگهداری از بزرگترین و قدیمی‌ترین ساخته‌های چوبی تاریخ بشر برای نسل‌های آینده» انجام گرفته است. قرار است این قایق در موزه بزرگ مصر در کنار ده‌ها هزار وسیله متعلق به دوره فراعنه، از جمله ماسک مشهور توت‌عنخ‌آمون و دیگر گنجینه‌های موجود، به نمایش گذاشته شود.

کار ساخت موزه بزرگ مصر در سال ۲۰۱۲ و با بودجه‌ای ۷۹۰ میلیون دلاری شروع شد و اکنون ۹ سال از زمان آغاز احداث آن می‌گذرد. این موزه که با حدود نیم‌میلیون متر مربع مساحت به بزرگترین موزه جهان تبدیل خواهد شد، طبق زمانبندی‌ها قرار است در اواخر سال جاری میلادی افتتاح شود. انتقال قایق پادشاه خوفو چهار ماه پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات مصری رژه‌ای را برای مراسم حمل ۲۲ مومیایی پادشاهان مصر در عصر فراعنه به موزه جدید دیگری به نام موزه ملی تمدن مصر در قاهره برگزار کردند.

پادشاه خوفو، یا خئوپس، دومین فرعون از دودمان چهارم فراعنه مصر باستان به شمار می‌آید که در قرن ۲۶ پیش از میلاد فرمانروایی می‌کرد. وی سازنده هرم بزرگ جیزه است. در مصر و مطابق اعتقادات باستانی، قایق‌های فراعنه در گودال‌های نزدیک به مقبره پادشاهان دفن می‌شدند تا فرعون مدفون بتواند با آن به جهان پس از مرگ سفر کند. مومیایی پادشاه خوفو هنوز یافت نشده ‌است.

منبع یورونیوز

بهترین از سراسر وب

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها