راز آرامگاه امپراتور “چین شی هوان”

آرامگاه امپراطور “چین شی هوان” واقع در روستای “ین زائی” در ۵ کیلومتری شرقی شهرستان “لین تون” استان “شن سی” می باشد. در جنوب آن کوه “لی شان” و در شمال آن رود “وی شوی” موجود است. اگر از بالای آرامگاه به آن نگاه کنیم ، آرامگاه همانند یک هرم است.
طرح و ساختار آرامگاه امپراتور “چین شی هوان” با تقلید از طرح شهر “شیان یانگ” پایتخت سلسله “چین” طراحی شده است

. کاخ آرامگاه نشانه شکوه کاخ امپراتوری و زیبایی آن می باشد و شهرک داخل آرامگاه نشانه شهرکهای داخل پایتخت است. آرامگاه و محل دفن “چین شی هوان” ۲۵/۶۵ کیلومتر مربع مساحت داشته و بیش از دو برابر مساحت شهر “شی آن” کنونی است. مپراتور “چین شی هوان” از ۱۳ سالگی به پادشاهی رسید و سپس احداث آرامگاه خود را در کوه “لی شان” آغاز کرد. پس از فروپاشی شش کشور دیگر و وحدت چین، وی بیش از ۱۰۰ هزار نفر دیگر را برای ساخت آرامگاه خود به خدمت اجباری گرفت. از زمان آغاز ساخت آن تا مرگ “چین شی هوان” در ۵۰ سالگی وی، ۳۷ سال طول کشید. طبق مدارک تاریخی، در کاخ آرامگاه “چین شی هوان” ساختمان ها و اتاق های زیادی ساخته شده است. مکان درباریان نیز در آن جای دارد و گنجینه های گرانبها و کمیاب در آن قرار داده شده است. به منظور جلوگیری از سرقت آرامگاه، در اتاق آرامگاه، تیرهای پنهانی زیاد وجود دارد که اگر کسی به اشیا دست بزند، هدف تیرها قرار خواهد گرفت. در سقف اتاق آرامگاه، مرواریدها،یاقوتها و سنگهای قیمتی زیادی نصب شده است که نشانگر اجرام آسمانی است. در داخل اتاق، بدلی به شکل جغرافیایی ساخته شده که روی آن جیوه ریخته شد و نشانه جریان رودخانه ها و دریاها است. همچنین در اتاق “چراغ هایی قرار دارد که همیشه روشن است و از روغن نهنگ برای روشنایی استفاده می کند. در اطراف اتاق مجسمه های سربازان و اسبان به شکل آرایش جنگی دیده می شود. تمامی طرح های این آرامگاه اعتبار و عظمت امپراتور “چین شی هوان” را نشان می دهد.
در سال ۲۱۰ قبل از میلاد، امپراتور “چین شی هوان” به علت ابتلا به یک بیماری سخت در “پین تای” “شا جیو” (شهر پین شیان استان هه بیه کنونی) درگذشت. دو ماه بعد، جسد وی به “شین یانگ” پایتخت سلسله “چین” منتقل و مراسم تدفین برگزار شد. هنگام دفن “چین شی هوان” “هو گائو” پسرش که به پادشاهی رسید، فرمان داد تمامی ندیمه های “چین” و کارگران ساخت آرامگاه همراه جسد “چین” دفن شوند.
طبق دو کتاب تاریخی “هان شو” و ” شوی جین جو”، آرامگاه امپراتور “چین شی هوان” در سال ۲۰۶ قبل از میلاد توسط “شیان یو” ویران شد. “لی دائو یوان” سلسله “وی شمالی” در کتاب “شوی جین جو” آورده است: پس از ورود “شیان یو” به شهر “شیان یانگ” پایتخت سلسله “چین” ، انتقال اشیای آرامگاه توسط ۳۰۰ هزار نفر ظرف سی روز نیز به پایان نرسید. سپس دزدان تابوت مسی را دزدیدند. به دلیل آن، یک چوپان برای جستجوی گوسفندان گم شده خود با مشعل وارد آرامگاه شد و به دلیل بی احتیاطی، وی آرامگاه آتش گرفت و ویران شد. گفتنی است که آتش پس از ۹۰ روز هنوز خاموش نشده بود. این شایعه در چین بسیار رایج است.
اما بعضی افراد معتقدند که وقتی “شی ما چیان” کتاب “یادداشتهای تاریخی ” را تألیف می کرد تنها بیش از یک صد سال از دفن امپراطور “چین شی هوان” گذشته بود. “شی ما چیان” در کتاب خود درباره امپراتور مطالب زیادی نوشته ، اما به ویرانی آرامگاه اشاره ای نکرده است. اما “لی دائو یوان” بعد از ۶۰۰ سال آن را به طور مفصل تشریح کرده و این مورد شک و تردید مردم قرار گرفته است.
باستانشناسان چین پس از سال ۱۹۴۹ به ویژه پس از پیدایش مجسمه های سربازان و اسبهای سفالی یاد شده، آرامگاه “چین شی هوان” را مورد بررسی و اکتشاف قرار داده اند. آنها در اطراف کاخ زیرزمینی بیش از ۲۰۰ خفره اکتشافی را کاویدند و تنها دو حفره با قطر حدود ۹۰ سانتیمتر و عمق ۹ متر در شمال شرقی و غرب آرامگاه پیدا کردند که برای سرقت اشیا بوده است. این دو حفره با مرکز آرامگاه حدود ۲۵۰ متر فاصله داشته و به داخل کاخ زیرزمینی نمی رسد. اکنون دو حفره مزبور زیر زمین دفن شده و از روی زمین دیده نمی شود.
حفر نشدن خاک و یافت نشدن آثار قدیمی در دیوار کاخ و تقسیم بندی جیره کاخ زیرزمینی می توان به سالم بودن کاخ زیرزمینی و حفظ آثار آن پی برد. حفر آرامگاه توسط “شیان یو” که “بان گو” و “لی دائو یوان” در کتابهای خود نوشته اند. قابل اعتماد نیست. برآورد می شود که “شیان جو” احتمالاً به دلیل ارتباط با ساختمان های وابسته به آرامگاه تخریب شده است که اگر این واقعیت داشته باشد، آرامگاه امپراتور “چین شی هوان” یک کاخ زیرزمین بی نظیر در جهان به حساب می آید.

عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها