صفحه برنجی و حلقه‌ای جرج ادمز | حدود سال ۱۷۶۰

ارزش حدودی : بین دو هزار و پانصد تا سه هزار و پانصد دلار

 

صفحه حلقه‌ای به تصویر کشیده شده در بالا، در واقع نسخه قابل حمل یک ساعت آفتابی حلقه‌ای است که برای اولین بار در حوالی سال ۱۶۰۰ میلادی اختراع شد و در مدت زمانی کوتاه نزد مردم سرتاسر به محبوبیت رسید. تراز صفحه را به سمت شمال واقعی کره زمین گرفته و آن را از یک طناب به واسطه یک نقطه تعلیق بر روی حلقه نصف النهار عمودی آویزان کنید تا آن را با عرض جغرافیایی محلی تطبیق دهید. اشعه خورشید از طریق شکاف در نوار مرکزی تابیده و بر روی خطوط ساعت حلقه استوایی افقی می‌افتد.

صفحه حلقه‌ای بالا از فلز برنج و به دست () در لندن و در میانه‌‎های قرن هجدهم میلادی طراحی و ساخته شده و با وجود ساده بودن، یکی از و گران‌بها محسوب می‌شود. گفتنی است به عنوان ابزارساز رسمی ولیعهد انگلستان و همچنین جرج سوم (George III) در آن زمان منتصب شده بود. ساعت آفتابی حلقه‌ای شامل دو حلقه با قطرهای متفاوت است که در حالت عادی داخل هم قرار گرفته و با یکدیگر یک حلقه پهن می‌سازند. در زمان استفاده حلقه وسطی باز شده و عمود بر حلقه بزرگتر قرار می‌گیرد. گفتنی است حلقه بزرگتر به چندین قسمت کوچکتر تقسیم می‌شود.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن