جنگ انگلیس و افغانستان

را به عنوان کشوری که «»‌ها شده، می‌شناسند. این نام مستعار هزینه‌ای است که بریتانیا و داده است. افغانستان برای برتانیا اهمیت زیادی داشت، از آن جهت که بیشتر حمله‌هایی که به صورت می‌گرفت از طریق زمین‌های ناهموار افغانستان بود و به همنی دلیل بریتانیا به دنبال سلطه در این کشور بود تا بتواند از آن به عنوان تحت‌الحمایه خودش در استفاده کند.

در سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۸۴۲ اتفاق افتاد که طی آن انگلیس شکست سنگینی خورد به طوریکه در زمان عقب‌نشینی از کابل تنها یک بازمانده از سربازان انگلیسی مانده بود.

دوم افغان و انگلیس در سال‌های ۱۸۷۸ تا ۱۸۸۰ بود که بریتانیا پیروز شد و توانستنا افغانستان را به عنوان تحت‌الحمایه خودش در منطقه بدست بیاورد.

جنگ سوم هم در سال ۱۹۱۹ در گرفت، زمانی‌که نیروزهای ضد انگلیسی در افغانستان را به رساندند و پیروز شدند. سربازان بریتانیا هم خسته بودند و در نهایت افغانستان پیروز نبرد شد و به استقلال کامل دست پیدا کرد.

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
دنبال کردن