مجسمه میمون ایلامی

تندیس پیش رو یکی از معدود بوده که به شکل میمون ساخته شده و در منطقه شوش ایران  شده است. استفاده از نقش‌مایه میمون اغلب در بخش شرقی آسیا، تمدن دره سند و کشورهای مصر و حوزه مدیترانه رایج بود. از همین رو به نظر می رسد چنین تندیسی به منظور حفظ روابط دوستانه با دیگر تمدن ها ساخته شده است.
تندیس میمون رنگی قرمز دارد و ابعاد آن چندان بزرگ نیست، قدمتی بیش از ۴ هزار سال داشته و فرانسوی به نام آن را در کشف کرده است. متخصصان معتقدند تندیس قرمز رنگ میمون در اواخر هزاره سوم پیش از میلاد خلق شده و مربوط به تمدن عیلامی است.

احتمال دارد تندیس میمون را از روی ماکاک آسیایی ساخته باشند. با دقت که به این تندیس کوچک و قرمز رنگ میمون بنگرید، خواهید دید که بر روی پشت خود نشسته، پاها را در شکم جمع کرده و دستانش را بر روی زانوان گذاشته است. قسمت چشم های گرد و تو خالی این احتمال را مطرح می کند که زمانی میمون در قسمت چشم ها به جواهراتی آراسته بوده است. در پشت تندیس خطی منحنی و کوتاه به چشم می خورد که دهنده دم میمون می باشد. رنگ جالب توجه تندیس میمون از آن جهت است که از سنگ آهک قرمز ساخته شده است.

امروزه این تندیس در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.
دوره تاریخی: تمدن عیلامی

زمان ساخت: اواخر هزاره سوم پیش از میلاد

محل ساخت: ایران، شوش

همچنین بخوانید:  تمدن عیلام

جنس: سنگ آهک قرمز

کاشف: ژاک دو مورگان

محل نگهداری: موزه لوور، پاریس

مجسمه میمون ایلامی
مجسمه میمون ایلامی
مجسمه میمون ایلامی
مجسمه میمون ایلامی

بابک زارع

بابک زارع هستم | نویسنده و مدیر وب‌سایت تاریخ ما | از ایام کودکی علاقه بخصوصی به تاریخ (بخصوص تاریخ ایران) داشتم | امیدوارم با مطالبی که با دیگر دوستان در سایت تاریخ‌ما قرار می‌دهیم مثمر ثمر واقع شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن