تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

مجسمه میمون ایلامی

تندیس پیش رو یکی از معدود اشیا باستانی بوده که به شکل میمون ساخته شده و در منطقه ایران کشف شده است. استفاده از نقش‌مایه میمون اغلب در بخش شرقی آسیا، و کشورهای مصر و حوزه مدیترانه رایج بود. از همین رو به نظر می رسد چنین تندیسی به منظور حفظ روابط دوستانه با دیگر ها ساخته شده است.
مطالب خواندنی:
تندیس میمون رنگی قرمز دارد و ابعاد آن چندان بزرگ نیست، قدمتی بیش از ۴ هزار سال داشته و باستان شناسی فرانسوی به نام آن را در منطقه باستانی شوش کشف کرده است. متخصصان معتقدند تندیس قرمز رنگ میمون در اواخر هزاره سوم پیش از میلاد خلق شده و مربوط به است.

احتمال دارد تندیس میمون را از روی ماکاک آسیایی ساخته باشند. با دقت که به این تندیس کوچک و قرمز رنگ میمون بنگرید، خواهید دید که بر روی پشت خود نشسته، پاها را در شکم جمع کرده و دستانش را بر روی زانوان گذاشته است. قسمت چشم های گرد و تو خالی این احتمال را مطرح می کند که زمانی میمون در قسمت چشم ها به جواهراتی آراسته بوده است. در پشت تندیس خطی منحنی و کوتاه به چشم می خورد که نشان دهنده دم میمون می باشد. رنگ جالب توجه تندیس میمون از آن جهت است که از سنگ آهک قرمز ساخته شده است.

امروزه این تندیس در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.
دوره تاریخی: تمدن عیلامی

زمان ساخت: اواخر هزاره سوم پیش از میلاد

محل ساخت: ایران، شوش

جنس: سنگ آهک قرمز

کاشف: ژاک دو مورگان

محل نگهداری: موزه لوور، پاریس

مجسمه میمون ایلامی
مجسمه میمون ایلامی
مجسمه میمون ایلامی
مجسمه میمون ایلامی

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

ممکن است شما دوست داشته باشید

خرید مجموعه کتاب های تاریخی

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
دنبال کردن