زندگینامه سارابلاکاس از سرداران خسرو پرویز در زمان ساسانیان

سارابلاکاس یکی از سرداران ایرانی در زمان خسرو پرویز بود. زمانی که ارتش ایران در مدت حدود ۲۰ سال تمام منتصرفات بیزانس را در نوردید. دربار روم که دیگر امیدی به پیروزی نداشتند هراکلیوس فرمانده ارتش روم در آفریقا را به امپراتوری روم برگزیدند. (۶۱۰ میلادی)

از آن پس بود که هراکلیوس متصرفات روم را  یکی پس از دیگری از نو باز پس گرفت. این پیروزی ها خسروپرویز را به وحشت انداخت. خسرو برای غافلگیر کردن هراکلیوس که در منطقه ارمنستان اردو زده بود، سه اردوی ۱۵ الی ۲۰ هزار تنی به فرماندهی شهربراز، رازاتس و خود سارابلاکاس به سرزمین ارمنستان فرستاد تا در آنجا به یکدیگر پیوسته و به جنگ هراکلیوس بروند. (خسرو پرویز نیروی کافی برای جنگ با هراکلیوس نداشت).

 

اما هراکلیوس که مردی جنگ دیده بود ازین موضوع آگاهی و پیش از آنکه این نیرو ها به یکدیگر بپیوندند با نیروی ۴۵ هزار تنی خود آنان را جداگانه شکست داد. سارابلاکاس که نیرویی در حدود ۱۵ هزار سوار و پیاده در اختیار داشت با اطلاع از حرکت سپاهیان هراکلیوس به سمت او چون چاره ای جز جنگ نداشت دستور صف آرایی داد و بلافاصله جنگ با حمله سپاهیان بیزانسی آغاز شد.

اگرچه نیروی هراکلیوس سه برابر سپاه سارابلاکاس بود ولی سپاهیان ایرانی به خوبی مقاومت می کردند. در حین جنگ سارابلاکاس که خود شخصا وارد میدان نبرد شده بود توسط پیاده نظام رومی با پیلا (نیزه کوتاه رومی) کشته می شود و سپاهیان ایران هم با کشته شدن سردار خود شکست می خورند و بیش از ۶ هزار تن کشته می دهند و شب هنگام با استفاده از تاریکی شب به تیسفون باز می گردند.

منبع تاریخ پارسی
عضویت
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمامی دیدگاه ها